Bóle stawów - leczniczy olejek z pieprzu cayenne

Dzięki właściwościom składników takich jak pieprz cayenne czy korzeń imbiru, olejek ten jest idealny aby pozbyć się dolegliwości w stawach oraz mięśniach stosując go na skórę.
Bóle stawów - leczniczy olejek z pieprzu cayenne
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Bóle stawów to często pojawiająca się dolegliwość, która może przyśpieszyć degenerację chrząstek i stawów oraz przyczyniać się do utrzymującego się stanu zapalnego.

Z racji degeneracji spowodowanej wiekiem, bóle stawów to objaw częsty u osób starszych. Okazuje się jednak, że nie tylko. Dotykają one również coraz więcej młodych ludzi będąc konsekwencją kontuzji bądź utrzymywania złych nawyków w życiu codziennym.

Choć w wielu przypadkach przybierają one postać lekką wynikającą jedynie z przesilenia organizmu, bywa że bóle stawów stają się chroniczne, nawracające bądź bardzo trudne do wyleczenia.

Choć istnieje wiele rodzajów kuracji przeciwbólowych i przeciwzapalnych aby znieść uporczywy ból, nie zawsze jest to najlepsza i najkorzystniejsza dla naszego zdrowia opcja.

Na szczęście istnieją również metody w 100% naturalne, które dzięki działaniu przeciwzapalnemu dadzą nam uczucie ulgi i odprężenia. W dzisiejszym artykule chcielibyśmy podzielić się z Tobą przepisem na leczniczy olejek z pieprzu Cayenne, znanym w wielu miejscach na całym świecie jako doskonały składnik leczniczy.

Opowiemy Ci o tym, jakie są jego właściwości lecznicze oraz jak przygotować go samodzielnie w zaciszu własnego domu. To naprawdę proste.

Koniecznie przeczytaj!

Leczniczy olejek na bazie pieprzu Cayenne na bóle stawów

Leczniczy olejek na bazie pieprzu Cayenne to naturalny środek przeciwzapalny, który stał się popularny w wielu krajach świata właśnie ze względu na to, że doskonale koi bóle stawów i mięśni.

Główny składnik tego naturalnego remedium, pieprz cayenne wykazuje działanie przeciwbólowe, dzięki czemu zmniejsza się bolesność stawów. Pieprz ten poprawia również krążenie i zmniejsza podrażnienie oraz stan zapalny w tkankach ciała zajętych chorobą.

Ból kolana, Bóle stawów

Kapsaicyna, jeden z aktywnych składników tej przyprawy, zapewnia przyjemne uczucie ciepła, co rozluźnia obolałe obszary ciała. Skutecznie przyśpiesza to odczucie ulgi.

Substancja ta wywiera również ciekawy wpływ na nerwy czuciowe, które wysyłają do mózgu sygnały, aby zmniejszył on objawy problemów ze stawami.

Koniecznie przeczytaj też artykuł: Stany zapalne – 6 witamin, które je zwalczą

Właściwości te pomnażają się w połączeniu z działaniem nasion gorczycy i korzenia imbiru, dwóch składników stanowiących silny przeciwutleniacz o działaniu przeciwzapalnym i zmniejszającym ból.

Pieprz cayenne

Oba te środki są w medycynie stosowane jako naturalne remedium na:

  • Reumatyzm
  • Bóle głowy
  • Migrenę
  • Bóle w dolnej części kręgosłupa
  • Bóle nóg
  • Artretyzm

Dzięki swoim leczniczym właściwościom, oprócz stymulowania działania układu limfatycznego, pomagają one zmniejszyć stan zapalny i ułatwiają wydalanie płynów oraz szkodliwych odpadków z organizmu. Zapobiega to tworzeniu się schorzeń chronicznych.

Jak przygotować leczniczy olejek na bazie pieprzu Cayenne?

Gdy już przygotujesz ten leczniczy olejek na bazie pieprzu cayenne, będziesz mieć pod ręką wielkiego sprzymierzeńca, gdy pojawi się ból stawów. Stosowanie go na skórę pomoże odprężyć obszary ciała dotknięte tą dolegliwością i – zważywszy na fakt, że remedium to wspomaga również krążenie – odczuć szybką ulgę.

Leczniczy olejek na bazie pieprzu cayenne

W przeciwieństwie do lekarstw dostępnych w aptece, nie zawiera on drażniących środków chemicznych ani nie wywołuje niechcianych skutków ubocznych.

Najlepszy w tym wszystkim jest fakt, że choć środek ten zaprojektowano z myślą o bólach stawów, można używać go również gdy pojawi się sztywnienie i bóle mięśni, problemy z krążeniem i stany zapalne w nogach.

Może zainteresuje Cię również artykuł: Naturalne środki na skurcze mięśni

Składniki

  • 1 szklanka oleju słonecznikowego (200 ml)
  • 1 łyżka pieprzu Cayenne (10 g)
  • 2 łyżki zmielonych nasion gorczycy (20 g)
  • 2 łyżeczki startego korzenia imbiru (20 g)

Potrzebne przybory

  • Szklany słoik z nakrętką
  • Drewniana łyżka
  • Sitko z bawełnianą chusteczką

Sposób przygotowania

  • Najpierw umieść szklany słoik w garnku z wodą i zagotuj przez kilka minut, aby dokładnie go wysterylizować.
  • Gdy będzie już gotowy, umieść w jego wnętrzu szklankę oleju słonecznikowego i pieprz cayenne.
  • Zmieszaj ze sobą składniki używając do tego drewnianej łyżki, a następnie dodaj nasiona gorczycy i imbir.
  • Dalej mieszaj aż upewnisz się, że wszystkie składniki dokładnie się ze sobą połączyły.
  • Dokładnie zamknij słoik i umieść go w ciemnym, suchym miejscu na około tydzień.
  • Po upływie tego czasu, przecedź produkt przez sitko z bawełnianą chusteczką i ponownie umieść w hermetycznie zamykanym pojemniku.

Sposób zastosowania

  • Umieść nieco olejku z pieprzem cayenne na dłoniach i wetrzyj go delikatnymi okrężnymi ruchami w obolałe stawy i obszary ciała, w których występują dokuczliwe objawy.
  • Przez około 5 minut wykonuj masaż. Po chwili powinieneś zacząć odczuwać ciepło.
  • Możesz powtarzać aplikację 2 razy dziennie, jeżeli uznasz to za konieczne.
  • Powtarzaj czynność codziennie aż wyeliminujesz ból.

Koniecznie zajrzyj też do artykułu: Władza umysłu nad naszym zdrowiem

Jak zapewne zauważyłeś, przygotowanie leczniczego olejku na bazie pieprzu cayenne w zaciszu własnego domu jest nieskomplikowane i bardzo użyteczne.

Spróbuj zrobić go samodzielnie, a potem zachowaj go w swojej apteczce domowej, aby leczyć stawy, gdy tylko pojawi się ból.

Choć nie jest to cudowne remedium, które z dnia na dzień zupełnie usunie wszystkie dolegliwości, może się okazać przydatnym uzupełnieniem leczenia.

Koniecznie wypróbuj już dziś!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Vidal M. A., Calderón E., Román D., Pérez-Bustamante F., Torres L. M.. Capsaicina tópica en el tratamiento del dolor neuropático. Rev. Soc. Esp. Dolor  2004  Jul; 11( 5 ): 306-318. [En línea] Disponible en: http://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1134-80462004000500007&lng=es.
  • Barnard, Neal. Alimentos que combaten el dolor. Vol. 37. Grupo Planeta (GBS), 1999.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.