Sól - czy wiesz, które jej rodzaje są najzdrowsze?

Sól jest najbardziej użytecznym produktem na całym świecie; jest stosowana zarówno w domach, jak i w profesjonalnych kuchniach. Dlatego ważne jest, aby znać jej różne rodzaje i wiedzieć, która z nich jest najzdrowsza.
Sól - czy wiesz, które jej rodzaje są najzdrowsze?

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

W kulinarnym świecie sól zawsze była niezbędnym elementem przy przygotowywaniu różnych potraw. Najprawdopodobniej jest to najbardziej przydatny produkt w domach i profesjonalnych kuchniach, a nawet na całym świecie. Dlatego ważne jest, aby znać różne typy i wiedzieć, która sól jest najzdrowsza.

Rodzaje soli, które możemy znaleźć

1. Zwykła sól kuchenna

Jest  najczęściej stosowana a jej głównym składnikiem jest chlorek sodu. Powstaje na skutek procesu chemicznego przeprowadzanego na poziomie przemysłowym.

Solniczka

W trakcie jej wytwarzania zazwyczaj dodaje się inne minerały, takie jak jod i fluor, a także inne dodatki i konserwanty. Sól kuchenna to najlepsza przyprawa do zrównoważenia smaków podczas gotowania.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Produkty o niskiej zawartości sodu, które wspierają zdrowe serce

2. Nierafinowana sól morska

Uzyskuje się ją za pomocą procesów naturalnych, takich jak odparowywanie soli. Składa się z chloru, sodu, jodu, fluoru i innych dodatków. Podobnie jak w zwykłej soli, chlorek sodu jest podstawowym składnikiem. Ma szarawy kolor i nadaje potrawom bardziej intensywny smak niż zwykła odmiana kuchenna.

Nierafinowana sól.

Jest o wiele zdrowsza do stosowania w kuchni niż zwykła sól kuchenna. Jest jednak droższa, ponieważ nie jest tak powszechna. Jednakże ważniejsze niż zrozumienie, która z tych dwóch soli jest najzdrowsza, jest użycie odpowiedniej ilości w przepisach.

3. (Kwiat soli, czyli Fleur de sel)

Ten rodzaj soli pochodzi z górnej warstwy kopalni soli morskiej. Do jej wydobywania z Oceanu Atlantyckiego i Morza Śródziemnego stosuje się tradycyjną technikę rzemieślniczą.

Jest stosowana głównie w przepisach dla smakoszy ze względu na doskonałe właściwości gastronomiczne.

Kwiat soli.

Jest hipotoniczna, co oznacza, że ​​spożywanie jej nie spowoduje zatrzymania wody. Jeśli porównasz ją z innymi solami, to ma niską zawartość sodu (15%) i chlorku sodu (tylko 92,9%). Pod względem smaku nie jest tak intensywna jak inne sole, ponieważ łatwo rozpuszcza się w ustach..

4. Sól himalajska

Odmiana ta pochodzi głównie z: Pakistanu i Ameryki Łacińskiej, a nie z Himalajów. Została bardzo rozreklamowana, ponieważ zawiera wiele niezbędnych składników odżywczych (84), minerałów i pierwiastków w  śladowej ilości.

Sól ta jest świetna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, co uzasadnia, dlaczego jest tak rzadka. Kolejny powód, dla którego stała się tak popularna jest spowodowany różowym kolorem, który wyróżnia ją na tle innych.

Sól himalajska.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Sól himalajska – 10 korzyści dla zdrowia

Rodzaje soli –  która jest najzdrowsza?

Każdy typ ma jakąś strategię marketingową sugerującą, że jest najzdrowszy, najbardziej naturalny i najczystszy. Poniższe zalecenia mogą uczynić Twój proces wyboru bardziej praktycznym:

  • Każdy typ zawiera chlorek sodu jako niezbędny element, dlatego żadnej soli nie należy spożywać w dużych ilościach.
  • Dodawanie soli do potraw nie jest konieczne, ponieważ sód  znajduje się w wielu produktach spożywczych.
  • Jest stosowana głównie dlatego, że dodaje smaku żywności a nie z powodu jej możliwych korzyści dla zdrowia.
  • Najbardziej pożywne sole to te uzyskane bezpośrednio przy pomocy naturalnych metod. Na przykład sole kamienne i mineralne.
  • Strategie marketingowe powodują, że naturalna odmiana ma wyższą cenę.  Oczywiste jest, że interesy gospodarcze rządzą światem przyrody. Z tego powodu trudno stwierdzić, czy produkt naturalny jest rzeczywiście wart swojej ceny, czy jest to po prostu schemat marketingowy.

Sól – co z konsumpcją?

Podsumowując: problemem nie jest sól, ale sposób w jaki ją spożywamy i ile jej używamy. Ważne jest, aby nie nadużywać soli, ponieważ jest to niebezpieczne dla zdrowia. Nadmierne spożycie powoduje problemy sercowo-naczyniowe, niewydolność nerek, choroby żołądka, osteoporozę itp.

Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jakie rodzaje soli i jakie alternatywy mogą ją zastąpić. W ten sposób możesz wybrać, która z nich jest najlepsza dla każdej sytuacji a jaka jest najbardziej niebezpieczna. Pamiętaj, że przyprawy i aromatyczne zioła mogą być świetnymi alternatywami.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.