Niewydolność nerek – 8 wczesnych objawów

Niektóre z tych objawów mogą nie być powodem do niepokoju, zawsze warto jednak udać się do lekarza, który wykluczy poważniejsze źródła danego problemu.

Zdrowie nerek powinno być dla nas priorytetem; są to bowiem organy odpowiedzialne z oczyszczanie organizmu z toksyn i wydalanie ich wraz z moczem. Co więcej, nerki odpowiadają także za unormowanie poziomu sodu, wapnia i wielu innych substancji w naszym ciele.

Niewydolność nerek jest więc bardzo poważnym zagrożeniem dla naszego zdrowia i życia. Bardzo ważne jest jak najszybsze postawienie diagnozy, często jednak nie zwracamy uwagi na pozornie błahe symptomy, które mogą świadczyć o problemach z nerkami.

Koniecznie przeczytaj nasz dzisiejszy artykuł i poznaj 8 wczesnych objawów niewydolności nerek.

Są umiejscowione po obydwu stronach kręgosłupa, za żołądkiem i pod wątrobą. Nerki każdego dnia filtrują od 120 do 125 litrów krwi, usuwając z niej toksyny. Czasami jednak w naszym organizmie szkodliwych substancji jest tak dużo, że nerki nie nadążają z ich usuwaniem.

W konsekwencji zaburzona zostaje większość procesów zachodzących w organizmie, co może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych i może nawet stanowić zagrożenie dla naszego życia.

Największym problemem jest jednak fakt, iż większość z nas nie wie, jak rozpoznać niewydolność nerek, by w porę zacząć działać.

Im więcej mija czasu, tym trudniej jest przeprowadzić skuteczne leczenie, a komplikacje i konsekwencje niewydolności nerek mogą być bardzo poważne. Czytaj dalej i poznaj 8 symptomów, które powinny wzbudzić Twoją czujność.

1. Zaburzenia oddawania moczu i zmiana jego koloru

Badanie moczu

Zaburzenia w oddawaniu moczu, tak samo jak i zmiana jego koloru, to pierwszy sygnał, że z nerkami dzieje się coś nie tak. Jako że to nerki są odpowiedzialne za produkcję moczu, nic dziwnego, że ich niewydolność w pierwszej kolejności jest widoczna w jego zabarwieniu.

Niewydolność nerek może wywoływać takie problemy jak częstsze oddawanie moczu w ciągu dnia czy konieczność wstawania w nocy do łazienki. Zabarwienie moczu zmienia się za to na ciemniejsze, bardziej pomarańczowe.

Możesz zauważyć także zmianę zapachu na o wiele bardziej intensywny i nieprzyjemny.

2. Obrzęk i opuchlizna

Niewydolność nerek może prowadzić do retencji płynów w organizmie. Dochodzi wówczas do zaburzeń procesów w organizmie i do rozwoju stanów zapalnych. W tkankach zatrzymywane jest zbyt dużo płynów, przez co możesz zaobserwować obrzęk i opuchliznę, zwłaszcza takich części ciała jak:

  • stopy
  • nogi
  • kostki
  • twarz
  • dłonie
  • brzuch

3. Niewydolność nerek a trądzik

Trądzik

Toksyny, które pozostają w krwiobiegu, gdy nerki nie są w stanie ich odfiltrować i wydalić z organizmu, mogą prowadzić do takich problemów jak trądzik. Szkodliwe substancje trafiają do porów skóry i zaburzają proces wytwarzania sebum, zwłaszcza na twarzy.

W rezultacie na skórze pojawiają się pryszcze czy wągry; skóra może także swędzieć i wyglądać na podrażnioną. Z trądzikiem najłatwiej poradzić sobie dzięki preparatom do stosowania miejscowego.

Detoks nerek jest jednak równie ważny i pomoże przywrócić równowagę w Twoim organizmie.

4. Ból w dole pleców

Ból lub dyskomfort odczuwalne w dolnej części pleców także mogą wskazywać na niewydolność, bądź chorobę nerek.

Oczywiście łatwo jest pomylić ten objaw ze standardowym bólem mięśni, jednak warto mieć na uwadze, że ból w tej okolicy może świadczyć o takich dolegliwościach jak wielotorbielowatość nerek, kamienie nerkowe czy niewydolność wątroby.

5. Nudności i wymioty
Wymiotująca kobieta

Symptom ten towarzyszy bardzo wielu różnym dolegliwościom i schorzeniom, jeśli jednak doświadczasz tego problemu razem z innymi opisywanymi dzisiaj objawami, koniecznie weź pod uwagę, że może to świadczyć o problemach z nerkami.

W przypadku niewydolności tych organów, nagromadzenie toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii w organizmie może uniemożliwiać prawidłowe funkcjonowanie naszego ciała, a w konsekwencji prowadzić do ciężkich wymiotów.

6. Sucha skóra

Wraz pogłębieniem się problemu niewydolności nerek, nasze ciało staje się odwodnione i traci zdolność do prawidłowego dysponowania płynami. Przez to właśnie skóra traci swoje naturalne nawilżenie, staje się sucha i podrażniona.

7. Zawroty głowy

U wielu pacjentów cierpiących na przewlekłe problemy z nerkami, tudzież infekcje nerek, rozwija się także anemia, warto więc podjąć odpowiednie kroki jak najszybciej, zwłaszcza jeśli odczuwasz też takie objawy jak zawroty głowy, migreny czy przemęczenie.

Wszystkie te symptomy świadczą o niedoborze żelaza i czerwonych krwinek w organizmie, przez co mózg przestaje otrzymywać odpowiednią dawkę tlenu.

8. Utrata apetytu

Zamyślona kobieta

Jeśli osoba, która wcześniej nie cierpiała na żadne zaburzenia odżywiania, nagle traci apetyt, warto sprawdzić, czy nie stoi za tym jakaś choroba czy zaburzenie. Oczywiście problemy z nerkami to nie jedyny powód utraty apetytu, jednak warto wziąć tę możliwość pod uwagę.

Co ciekawe, niewydolność nerek wywołuje także czkawkę lub stałe uczucie ciężkości.

Zapamiętaj!

Niewydolność nerek można wyleczyć, jeśli tylko odpowiednio wcześnie zostanie ona wykryta. Nieleczona może prowadzić także do rozwoju takich dolegliwości jak nadciśnienie, chroniczna retencja płynów czy zwiększona podatność na infekcje.

Koniecznie zwróć uwagę na opisane symptomy i jeśli zauważysz u siebie jeden lub kilka, koniecznie udaj się do swojego lekarza.

WIĘCEJ DLA CIEBIE