Sód - 7 produktów, które unormują jego poziom

W trosce o zdrowie nie musisz całkowicie eliminować ze swojej diety sodu, musisz jednak ograniczyć spożycie produktów, które zawierają go zbyt wiele.
Sód - 7 produktów, które unormują jego poziom
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Sód to minerał obecny w niemal wszystkich produktach spożywczych, zwłaszcza tych przetwarzanych, po które tak często sięgamy na co dzień. Nie brakuje go w sokach czy napojach gazowanych.

Sód w nadmiarze może jednak być szkodliwy dla organizmu – wywołuje nadciśnienie, osłabia kości, skórę i zaburza prace układu krążenia i układu trawienia.

Dowiedz się, jakie produkty wybrać, by dostarczyć sobie optymalną dawkę sodu i unormować jego poziom w organizmie.

Umiar jest kluczem do zdrowia i dobrego samopoczucia, co jest szczególnie istotne, jeśli chodzi o produkty bogate w sód. Z drugiej jednak strony nie warto popadać w skrajność i całkowicie z nich rezygnować.

Minerał jest bowiem niezwykle ważny w procesach metabolicznych, pracy mięśni czy regulowaniu pH organizmu.

Na co dzień wydalamy jego nadmiar wraz z moczem, kałem i potem. Aby poziom sodu był optymalny, warto więc sięgać po kilka naturalnych produktów o odpowiednich właściwościach.

1. Ananas

Ananas to nie tylko przepyszny owoc, ale i naturalne lekarstwo o działaniu moczopędnym i przeciwzapalnym.

  • Pobudza pracę układu limfatycznego, dostarczając Ci odpowiednią dawkę miedzi i manganu. Są to minerały biorące udział w wydalaniu nadmiaru sodu z organizmu.
  • Ananas to źródło bromelainy oraz witaminy C, która neutralizuje stany zapalne związane często z nadmiarem sodu w organizmie. Wpływa to niezwykle korzystnie na zdrowie nerek.

Zawsze wybieraj świeże owoce, unikaj ananasa z puszki. Użyj swojej wyobraźni i kreatywności, a na pewno ananas na stałe zagości w Twoim jadłospisie.

2. Oregano

Oregano

Oregano to wspaniała przyprawa i doskonały naturalny zamiennik soli. Pamiętaj, że sód jest obecny we wszystkich produktach przetwarzanych, nawet w chlebie.

Aby zmniejszyć spożycie sodu, należy ograniczyć dodawanie soli do potraw. Aby zneutralizować sól obecną w pieczywie, można na przykład podawać je z łyżką oliwy z oliwek z dodatkiem oregano. Na pewno pokochasz to połączenie!

Co więcej, oregano to źródło beta-kariofilenu (E-BCP), substancji zapobiegającej opuchliźnie i pobudzającej krążenie krwi. Nie wahaj się i już dziś zamień sól na zdrowe przyprawy, takie jak oregano.

3. Truskawki

Regularnie jedząc truskawki nie tylko wpłyniesz pozytywnie na zdrowie swoich nerek, ale także zniwelujesz poziom kwasu moczowego i złego cholesterolu (LDL) w organizmie.

Dodatkowo truskawki posiadają zdolność obniżania ciśnienia krwi. Musisz jednak sięgać po organiczne owoce w ich naturalnej formie – dżem czy sok nie spełnią takiej samej funkcji, a tylko dostarczą Ci zbyt dużą dodatkową dawkę sodu.

Dojrzałe truskawki czy maliny to potężna dawka flawonoidów, których nie znajdziesz w mrożonych owocach. Koniecznie wykorzystaj sezon na truskawki do cna, aby w pełni skorzystać z płynących z nich właściwości zdrowotnych.

4. Karczochy

Karczochy

Karczochy pozwolą Ci unormować ciśnienie krwi, za sprawą wysokiej zawartości witamin obniżających poziom sodu. Podawaj je z sokiem z cytryny i oliwą z oliwek, a oczyścisz wątrobę i wpłyniesz pozytywnie na zdrowie swoich nerek. Zdrowe kwasy, witaminy i enzymy obecne w karczochach to potężna dawka zdrowia, której nie możesz się oprzeć.

5. Kolendra

Kolendra to produkt o naturalnym działaniu moczopędnym, z którego możesz skorzystać dodając ją do zup czy sałatek.

Kolendra wyróżnia się swoim wyjątkowym smakiem i doskonale zastąpi sól. Sód nie zagrozi więc zdrowiu Twojego układu krążenia i nie będzie wywoływał takich dolegliwości jak migreny, nadciśnienie czy nawracające bóle głowy.

6. Czosnek a sód

Czy wiesz, że zwykłą sól można doskonale zastąpić solą czosnkową? Koniecznie musi się ona znaleźć w Twojej kuchni, ponieważ jest smacznym, zdrowym i skutecznym zamiennikiem soli bogatej w sód.

Sól czosnkowa sprawi, że nie zatęsknisz za jej bardziej szkodliwym odpowiednikiem. Dodatkowo czosnek to roślina o działaniu leczniczym – to naturalny antybiotyk, środek obniżający ciśnienie krwi i źródło allicyny, enzymu odpowiedzialnego za zdrowie serca i nerek.

7. Rzodkiewki

Rzodkiewki są niemal tak korzystne dla Twojego zdrowia jak czosnek. W dodatku są niezwykle smaczne i przynosi wiele korzyści, takich jak obniżenie ciśnienia krwi.

Rzodkiewki

Sekret tkwi w octanie etylu, czyli związku, z którego właściwości można skorzystać tylko za sprawą naturalnych produktów, takich jak rzodkiewki. Jeśli nie chcesz, by sód zaszkodził Twojemu zdrowiu, codzienna porcja rzodkiewek pomoże Ci osiągnąć ten cel.

Podsumowując, sód pełni w Twoim organizmie wiele funkcji, nie możesz więc całkowicie wyeliminować go ze swojej diety. Kluczem do sukcesu jest umiar i umiejętny dobór produktów. Świeże i naturalne owoce czy warzywa to zawsze dobry pomysł. Jeśli chcesz zadbać o siebie i swoje nerki, nie wahaj się ani chwili.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Carr AC, Maggini S. Vitamin C and Immune Function. Nutrients. 2017 Nov 3;9(11):1211. doi: 10.3390/nu9111211. PMID: 29099763; PMCID: PMC5707683.
  • Panahi Y, Kianpour P, Mohtashami R, Atkin SL, Butler AE, Jafari R, Badeli R, Sahebkar A. Efficacy of artichoke leaf extract in non-alcoholic fatty liver disease: A pilot double-blind randomized controlled trial. Phytother Res. 2018 Jul;32(7):1382-1387. doi: 10.1002/ptr.6073. Epub 2018 Mar 9. PMID: 29520889.
  • Quesada I, de Paola M, Torres-Palazzolo C, Camargo A, Ferder L, Manucha W, Castro C. Effect of Garlic’s Active Constituents in Inflammation, Obesity and Cardiovascular Disease. Curr Hypertens Rep. 2020 Jan 10;22(1):6. doi: 10.1007/s11906-019-1009-9. PMID: 31925548.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.