Nieprzyjemny zapach moczu i jego przyczyny

Za nieprzyjemny zapach moczu może odpowiadać stosowana dieta lub odwodnienie. Jeśli utrzymuje się przed dłuższy czas, najlepiej jest udać się do specjalisty.
Nieprzyjemny zapach moczu i jego przyczyny

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Nieprzyjemny zapach moczu towarzyszy Ci od dłuższego czasu? Charakterystyczny zapach moczu jest wynikiem wysokiego poziomu mocznika. W zależności od jego stężenia w organizmie, Twój mocz będzie miał silniejszy lub słabszy zapach.

Zapach moczu, według normy, nie powinien być wyczuwalny. Pojawienie się nietypowego zapachu moczu wskazuje na zmiany w naszym organizmie. Czasem przyczyną jest nieodpowiednia dieta. W niektórych przypadków, może to być spowodowane poważniejszymi problemami zdrowotnymi.

1. Nieprzyjemny zapach moczu spowodowany odwodnieniem

Silny zapach wydalanego moczu może wskazywać, że jesteś odwodniony. Wówczas warto zastanowić się nad ilością wody, którą spożywaliśmy w ciągu ostatnich kilku dni.

Pamiętaj, że najlepiej jest pić 8 szklanek wody dziennie. Brak zastosowania się do tych zaleceń może skutkować problemami zdrowotnymi. Oznaką tego poważnego stanu będzie ciemnożółty lub pomarańczowy mocz o zapachu amoniaku.

Szklanka zminej wody neutralizuje zapach moczu

Jeśli wydalaniu moczu o nieprzyjemnym zapachu będzie towarzyszyć uczucie osłabienia lub zmęczenia, może to być spowodowane silnym odwodnieniem. W takim przypadku należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

2. Infekcje dróg moczowych

Nieprzyjemny zapach moczu może być również konsekwencją infekcji dróg moczowych. Do najczęstszych objawów należą:

 • Częste wizyty w toalecie
 • Uczucie pieczenia podczas oddawania moczu, a także uporczywe swędzenie okolic pęcherza
 • Ból brzucha

Najczęściej przy tego typu zakażeniach mamy do czynienia z bakteriami E. coli. Dlatego nie należy lekceważyć tych symptomów i udać się do lekarza, aby podjąć odpowiednią metodę leczenia.

3. Nieprzyjemny zapach moczu towarzyszy cukrzycy

Czy Twój mocz ma słodki zapach? W takim przypadku, powinieneś jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. To dlatego, że może to być jeden z objawów cukrzycy.

Pomiar cukru we krwi
 • Jeśli zdiagnozowano u Ciebie cukrzycę i przyjmujesz insulinę, upewnij się, że regularnie przestrzegasz zaleceń lekarza. Nieprzyjemny zapach moczu może być konsekwencją zaniedbania czynności niezbędnych dla cukrzyków.
 • W przypadku braku widocznej poprawy, należy umówić się na wizytę u lekarza. Wówczas warto zapytać go, czy zapach ten jest efektem ubocznym zaniedbania dotyczącego nieregularnego przyjmowania insuliny, czy jest oznaką wysokiego poziomu cukru we krwi.

4. Problemy z wątrobą

Inną przyczyną, wskutek której mocz ma brzydki zapach, są problemy z wątrobą. Do najczęstszych objawów należą:

 • Nudności
 • Wymioty
 • Ból brzucha
 • Osłabienie
 • Utrata wagi

5. Nadużywanie określonych produktów spożywczych

Jedną z głównych przyczyn nieprzyjemnego zapachu moczu jest nieodpowiednia dieta. Aby zneutralizować zapach moczu, należy zrezygnować ze spożywania niektórych produktów.

Jeśli problem ten pojawił się po spożyciu warzyw z łodygami, np. szparagów, nie musisz się martwić, gdyż minie samoistnie po pewnym czasie.

Czerwona cebula i zielona cebulka

Poznaj kilka produktów żywnościowych, które mogą być powodem nieprzyjemnego zapachu moczu:

 • Cebula
 • Czosnek
 • Brukselka
 • Curry
 • Łosoś
 • Alkohol
 • Kawa

Jeśli odstawienie wymienionych produktów sprawiło, że nadal towarzyszy Ci nieprzyjemny zapach moczu, zastanów się nad ilością soli spożywaną każdego dnia.

Dieta bogata w sól powoduje, że mocz staje się bardziej skoncentrowany, przez co posiada silniejszy zapach. Ograniczenie soli może być również korzystne dla zdrowia Twojego serca.

6. Używanie tamponów

Są kobiety, które zamiast tradycyjnych podpasek, wybierają tampony dopochwowe na czas okresu menstruacyjnego. Jeśli korzystanie z tamponów powoduje wydalanie moczu o nieprzyjemnym zapachu, wówczas najlepiej będzie, gdy zrezygnujemy z używania tego typu produktów.

Tampony ani nie oczyszczają pochwy ani narządów płciowych z bakterii. W efekcie, może nam towarzyszyć przykry zapach moczu.

Jeśli nieprzyjemna woń utrzymuje się przez kilka miesięcy, warto skonsultować nasz problem z lekarzem.

7. Masz owulację

Te same hormony, które wspomagają rozwój płodu, działają również na regulację cyklu menstruacyjnego. Mają one niewielki wpływ na zapach moczu. Dlatego, jeśli masz owulację, możesz zauważyć, że Twój mocz ma zapach podobny do amoniaku.

Komórka jajowa i plemniki

8. Przyjmowanie niektórych leków, suplementów i witamin

Kolejna przyczyna intensywnego zapachu moczu związana jest z substancjami aromatyzującymi, które są wykorzystywane do produkcji leków, suplementów, a także popularnych witamin. Mogą nam pomóc, ale też wpłynąć na zapach i kolor wydalanego moczu.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, warto jednak udać się na wizytę do specjalisty.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.