Twoja wątroba - zadbaj sięgając po 8 produktów

Aby odpowiednio zadbać o zdrowie wątroby, konieczne jest włączenie do diety produktów, które pomagają się pozbyć nadmiaru toksyn i ułatwiają pracę tego jakże ważnego organu.
Twoja wątroba - zadbaj sięgając po 8 produktów
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Wątroba to jeden z organów, które uczestniczą w procesie oczyszczania naszego organizmu. Odgrywa ona niezwykle ważną rolę w zdrowiu naszego organizmu. Razem z woreczkiem żółciowym wątroba uczestniczy w skomplikowanych procesach trawiennych. Jednocześnie usuwa toksyny, które przedostają się do naszego układu krwionośnego.

Co więcej, organ ten uczestniczy w wydzielaniu niektórych hormonów i jest kluczowy w odkładaniu się i przechowywaniu niezbędnych do naszego życia składników odżywczych.

Jak jednak wszystkie inne organy w naszym ciele, wątroba przechodzi czasem problemy funkcjonowania i może rozwinąć pewne choroby, przez co nie jest w stanie w odpowiedni sposób wypełniać swoich zadań.

Może to wywołać całą serię negatywnych reakcji, które – jeśli nie zostaną na czas opanowane – mogą znacznie obniżyć jakość życia. Na szczęście wielu z tych problemów można uniknąć zmieniając swoje nawyki na zdrowsze i poprawiając codzienną dietę.

Istnieją również produkty, których spożywanie wspomaga pracę wątroby, zapobiegając tym samym rozwojowi poważnych chorób. W dzisiejszym artykule chcielibyśmy podzielić się z Tobą szczegółami na temat ośmiu najlepszych produktów, których nie może zabraknąć na Twoim stole, jeśli chcesz zadbać o swoją wątrobę.

1. Zdrowa wątroba? Jedz czosnek

Czosnek to jedna z przypraw, które mogą pomóc nam poprawić pracę wątroby, zwłaszcza wtedy, gdy w naszym organizmie nagromadziło się zbyt wiele toksyn.

Czosnek
  • Zawiera on naturalne przeciwutleniacze o działaniu przeciwzapalnym, które skutecznie wspomagają detoksykację krwi, zmniejszając w niej stężenie szkodliwych odpadków.
  • Składnikiem czosnku jest również niezbędny aminokwas znany jako arginina.
  • Aminokwas ten skutecznie rozszerza naczynia krwionośne i zmniejsza presję wywieraną na ten ważny organ naszego ciała.
  • Co więcej, czosnek dostarcza nam dużych ilości witaminy B6 i witaminy C, dwóch składników niezbędnych do redukowania zniszczeń komórkowych oraz akumulacji cholesterolu.

Koniecznie przeczytaj też artykuł: Cholesterol? Unormuj go jedząc tych 7 produktów

2. Oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek to jeden z “superproduktów”,  które dbają o nasze zdrowie na wielu płaszczyznach.

Zawiera ona kwasy tłuszczowe Omega 3 i witaminę E. Oba te składniki są konieczne aby usunąć z wątroby odpadki i zanieczyszczenia. Zapobiegają one również zniszczeniom oksydacyjnym na poziomie komórkowym.

Umiarkowane spożywanie oliwy z oliwek ułatwia kontrolowanie poziomu cholesterolu w organizmie. Przyśpiesza też nasz rytm metaboliczny zmniejszając poziom tkanki tłuszczowej w naszym organizmie.

3. Zielona herbata

Zielona herbata to zdrowy napój, który doskonale pobudza pracę wątroby. Jest tak między innymi dzięki wysokiemu stężeniu antyoksydantów znanych jako katechiny.

Zielona herbata

Substancja ta należy do grupy flawonoidów i po wchłonięciu do organizmu pomaga chronić tkanki przed szkodliwymi efektami wolnych rodników i pochodzących z otoczenia toksyn.

4. Pomelo

Pomelo i grejpfrut wyróżniają się nie tylko wysoką zawartością witaminy C, ale też bogatym stężeniem glutationu.

Substancja ta powstaje w sposób naturalny w naszej wątrobie i uczestniczy w licznych procesach zachodzących w naszym organizmie. Należy do nich między innymi reparacja zniszczonych tkanek.

5. Jabłko – Twoja wątroba będzie zachwycona!

Ten smaczny owoc dostarcza nam wysokich ilości pektyn, rodzaju naturalnego włókna, który wspomaga trawienie i przyśpiesza usuwanie toksyn.

Jabłka
  • Spożywanie jabłek ułatwia regulowanie pH krwi.
  • Co więcej, chroni to nasze komórki przed toksycznymi składnikami, które zwykle gromadzą się w wątrobie.

6. Cytryna

Wysoka zawartość witaminy C w cytrynie czyni z niej naszego wielkiego sprzymierzeńca w walce o zdrowie i dobrą kondycję wątroby.

  • Ten składnik będący jednocześnie antyoksydantem pomaga przekształcić szkodliwe odpadki w czynniki łatwo rozpuszczalne w wodze, co ułatwia ich późniejszą eliminację.
  • Co więcej, witamina ta wspomaga proces rozkładania tłuszczu, przez co utrzymuje w normie poziom cholesterolu.

7. Awokado, a wątroba

Awokado to produkt o niezwykle cennych właściwościach. Ze względu na swoją wartość odżywczą może pozytywnie wpłynąć na zdrowie naszego układu sercowo – naczyniowego, układu trawiennego a także właśnie na wątrobę.

 

Awokado, a wątroba
  • Zawiera wysokie stężenie glutationu.
  • Dostarcza dużych dawek witaminy C i E, dwóch silnych antyoksydantów, które skutecznie hamują negatywne działanie wolnych rodników.
  • Jak gdyby tego było mało, awokado zawiera też cenne kwasy tłuszczowe, konieczne do regulacji stanów zapalnych oraz poziomu cholesterolu w naszym organizmie.

8. Bakalie

Orzechy i inne rodzaje bakalii stanowią zdrowe źródło L-argininy, aminokwasu niezbędnego do rozkładania toksycznych odpadków jakie odkładają się w naszej wątrobie.

  • Substancja ta, w połączeniu z dietetycznym błonnikiem i kwasami tłuszczowymi Omega 3, doskonale wpływa na zmniejszanie stanów zapalnych tkanek. Poza tym pobudza naturalny detoks organizmu.
  • Regularne spożywanie bakalii pomaga kontrolować głód, dzięki czemu zmniejsza się u nas problem podjadania. Co więcej, obniża poziom złego cholesterolu (LDL).

Czy martwi Cię kondycja Twojej wątroby? Postaraj się częściej sięgać po wspomniane przez nas zdrowe produkty. Swoją starannie zbilansowaną dietę uzupełnij też piciem dużych ilości wody oraz ćwiczeniami fizycznymi.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.