Spalanie tkanki tłuszczowej - Oto sekret powodzenia

Sekret efektywnego spalania tkanki tłuszczowej tkwi w tym, aby spalać więcej kalorii niż się spożywa. Wymaga to połączenia zdrowej diety z aktywnością fizyczną.
Spalanie tkanki tłuszczowej - Oto sekret powodzenia

Napisany przez Katherine Flórez

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Spalanie nadmiaru tkanki tłuszczowej to klucz do osiągnięcia wymarzonej sylwetki, nie jest to jednak tak proste, jakby się mogło wydawać. Pamiętaj jednak, że wysiłek ten jest opłacalny, nie tylko ze względów estetycznych, ale i zdrowotnych.

Nadmiar tkanki tłuszczowej i otyłość zwiększa bowiem ryzyko wielu przewlekłych schorzeń. Spalanie tkanki tłuszczowej jako cel sam w sobie obrosło licznymi mitami. Dzisiaj chcemy się z nimi rozprawić i zdradzić Ci jedyny prawdziwy sekret powodzenia diety odchudzającej.

Zdradliwe i kuszące alternatywy

Rozsypane leki

Czasami zbyt łatwo dajemy się zwieść ofertom produktów i reklamom, którymi nieustannie jesteśmy bombardowani z ekranów telewizorów, głośników radiowych czy przydrożnych banerów.

Korporacje ciągle pracują nad coraz to nowymi suplementami diety, które mają wspomóc spalanie tkanki tłuszczowej, praktycznie bez naszych wyrzeczeń czy wysiłku. Niestety większość tego rodzaju produktów zamiast nam pomóc, po prostu nam szkodzą. W dodatku nie przynosząc absolutnie żadnych efektów.

Kilka kolorowych pigułek, które mają zaoszczędzić nam potu i łez, to bardzo kusząca i zdradliwa alternatywa. Nie daj się oszukać i unikaj takich produktów jak:

 • tabletki przyspieszające metabolizm
 • ubrania stymulujące spalanie tkanki tłuszczowej
 • diety ,,cud”
 • urządzenia elektroniczne wspomagające spalanie tłuszczu
 • pasy czy bielizna wyszczuplająca

Taką listę moglibyśmy ciągnąć w nieskończoność. Niezależnie jednak od nazwy produktu, problem jest ten sam: ktoś próbuje naciągnąć Cię na niemałe pieniądze, żerując na Twojej determinacji. Nie daj się!

Zdrowe i naturalne spalanie tkanki tłuszczowej

Wiele osób nurtuje pytanie ,,jak skutecznie i bezpiecznie spalać tkankę tłuszczową?”. Odpowiedź kryje się w naszym własnym ciele – przede wszystkim poznaj cechy swojego organizmu, masę ciała i zbadaj swój metabolizm, a dopiero później przystąp do działania.

Metabolizm

Metabolizm

Zanim przystąpisz do odchudzania i walki z nadmiarem tkanki tłuszczowej, zacznij od poznania swojego metabolizmu. Metabolizm to wszystkie procesy i funkcje, podczas których wszystkie przyswajane z pożywienia substancje odżywcze są przekształcane w energię.

Jest ona niezbędna do prawidłowego funkcjonowania wszystkich układów i organów ciała, a także realizacji podstawowych zadań, takich jak:

 • oddychanie
 • wydalanie
 • trawienie

Warto pamiętać o tym, że metabolizm każdego z nas działa inaczej. Zależy to w największej mierze od trzech głównych czynników. Oto one:

 • Wysiłek podczas ćwiczeń: spalanie tkanki tłuszczowej zależy od wykonywanych ćwiczeń. Zależność ta jest wprost proporcjonalny do ilości i intensywności ćwiczeń fizycznych. Im dłużej i mocniej ćwiczysz, tym więcej kalorii spalasz.
 • Energia dostarczana z pożywienia: Twoje ciało wykorzystuje energię do przyswojenia najważniejszych substancji odżywczych, takich jak białka, węglowodany i tłuszcze.
 • Podstawowy metabolizm organizmu: czyli ilość energii wykorzystywana w normalnych warunkach, czyli w stanie odpoczynku.

Kalorie

Picie wody

Kalorie to źródło energii pochodzącej z pożywienia. Odpowiednia ich dawka jest nam niezbędna do życia i pozwala na optymalne funkcjonowanie organizmu, czy to podczas wysiłku czy w stanie spoczynku.

Jeśli chcesz skutecznie pozbyć się nadprogramowych kilogramów, musisz zacząć zwracać uwagę na ilość kalorii dostarczanych dziennie do organizmu. Należy robić to jednak z rozwagą, aby nie narazić się na skutki uboczne zbyt intensywnego odchudzania i zbyt restrykcyjnej diety.

Deficyt kaloryczny

O deficycie kalorycznym mówimy, gdy ilość spalanych kalorii przewyższa ilość dostarczanych do organizmu z pożywieniem. To tak naprawdę sekret skutecznego spalania nadmiaru tkanki tłuszczowej. Jeśli zmagasz się z tłuszczykiem na brzuchu, warto wypracować sobie swego rodzaju deficyt kaloryczny, który pomoże Ci osiągnąć cel i wymarzoną sylwetkę. Jak należy to zrobić?

Musisz wybrać dietę, w której pojawią się tak zwane kalorie ujemne. Jednocześnie musisz naturalnie pobudzać swój metabolizm do pracy, tak aby organizm pracował na najwyższych obrotach, jednocześnie optymalnie dysponując energią.

Takiej zmiany nie można wprowadzać do swojego życia z dnia na dzień – najbezpieczniej będzie robić to krok po kroku, gdyż każda radykalna zmiana mogłaby być szkodliwa. 

Stosując ten sposób nieprawidłowo możesz narazić się na efekty odwrotne od zamierzonych – na przykład zamiast deficytu, pojawi się nadmiar, przez który masa Twojego ciała nagle wzrośnie. Po więcej informacji możesz udać się na stronę Fitwatch.com, gdzie znajduje się internetowy kalkulator deficytu kalorycznego.

Dzięki temu odchudzanie stanie się jeszcze prostsze i bezpieczniejsze!

Na koniec – sugestia

Odchudzanie i spalanie tkanki tłuszczowej powinno być dostosowane do indywidualnych cech Twojego organizmu i zapotrzebowania energetycznego.

Jeśli potrzebujesz więcej informacji na temat zdrowego i bezpiecznego odchudzania, nie wahaj się poprosić o pomoc specjalisty do spraw żywienia. Dzięki temu unikniesz efektów ubocznych, a do celu dojdziesz najlepszą możliwą drogą.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Swift DL, McGee JE, Earnest CP, Carlisle E, Nygard M, Johannsen NM. The Effects of Exercise and Physical Activity on Weight Loss and Maintenance. Prog Cardiovasc Dis. 2018 Jul-Aug;61(2):206-213.
 • Dellis D, Tsilingiris D, Eleftheriadou I, Tentolouris A, Sfikakis PP Jr, Dellis G, Karanasiou M, Meimari A, Dimosthenopoulos C, Lazarou S, Tentolouris N. Carbohydrate restriction in the morning increases weight loss effect of a hypocaloric Mediterranean type diet: a randomized, parallel group dietary intervention in overweight and obese subjects. Nutrition. 2020
 • Rynders CA, Thomas EA, Zaman A, Pan Z, Catenacci VA, Melanson EL. Effectiveness of Intermittent Fasting and Time-Restricted Feeding Compared to Continuous Energy Restriction for Weight Loss. Nutrients. 2019 Oct 14;11(10):2442.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.