Ocet jabłkowy na cukrzycę – wypróbuj

Należy pamiętać, że kuracja taka powinna być przeprowadzana tylko i wyłącznie pod okiem lekarza. By kontrolować poziom cukru i nie doświadczyć skutków ubecznych nie można przekraczać dziennej dawki dwóch łyżek stołowych octu jabłkowego.

Ocet jabłkowy to naturalny produkt, który jest od wieków wykorzystywany w wielu celach terapeutycznych. Chociaż najlepiej jest znany ze swoich funkcji w kuchni, to w wielu kulturach ceni się go za wysoką zawartość składników odżywczych i substancji aktywnych.

Kolejną korzyścią jest pozytywny wpływ na zdrowie – wiele zbawiennych działań octu jabłkowego zostało udowodnionych naukowo. Większość korzyści jest rezultatem wysokiej zawartości mikroelementów oraz kwasów, które regulują poziom pH w organizmie oraz wspomagają działanie układu trawiennego.

Jednym z najbardziej przebadanych aspektów działania octu jabłkowego jest jego zdolność do regulowania poziomu cukru we krwi wśród cukrzyków.

Poczyniono w tym zakresie wiele interesujących odkryć i według ekspertów ocet jabłkowy może pomagać w walce z tym schorzeniem.

Ocet jabłkowy może być efektywny jak leki na cukrzycę

jabłka i miska octu

Cukrzyca typu 2 to najczęściej występujący rodzaj tej choroby. Problem leży tutaj w insulinie oraz w wahaniach poziomu cukru.  Cukrzyca rozwija się, kiedy ciało traci zdolność do regulowania poziomu glukozy we krwi, ponieważ staje się odporne na insulinę lub produkcja insuliny jest wolniejsza.

Okazuje się, że wiele składników odżywczych zawartych w occie jabłkowym pomaga leczyć cukrzycę poprzez optymalizację wydzielania insuliny i kontrolę poziomu cukru we krwi.

Czytaj także: Cukrzyca – mity, o których musisz zapomnieć

W medycynie stosuje się lekarstwa, które blokują trawienie się cukrów oraz skrobi. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko skoków poziomu cukru, co pozwala kontrolować w jakimś stopniu cukrzycę.

Niemniej jednak naukowcy odkryli jakiś czas temu, że ocet jabłkowy zawiera substancje, które wywołują blokadę podobnego typu, czyli mogą dawać porównywalne rezultaty do medykamentów.

Jest to efektem wysokiej zawartości kwasu octowego, bioaktywnej substancji znajdującej się w zasadzie we wszystkich odmianach octu.

diabetyczka kłująca palec

Kwas octowy powstrzymuje pełne trawienie węglowodanów, co jest osiągane przez przyspieszenie procesu przechodzenia pożywienia przez żołądek oraz przez zwiększenie przyswajalności glukozy w tkankach.

Z kolei według innego badania, ocet jabłkowy ma zdolność do powstrzymywana działania niektórych enzymów trawiennych, które przekształcają węglowodany w cukier, dzięki czemu wolniejszy jest proces konwersji w glukozę w krwiobiegu.

W ten sposób ciało ma więcej czasu na metabolizm cukru we krwi, co zapobiega nagłym skoku cukru.

Polecamy przeczytać: Cukrzyca – 5 soków regulujących poziom cukru we krwi

Jak spożywać ocet jabłkowy, by kontrolować cukrzycę?

By skorzystać z działania octu jabłkowego, należy w odpowiedni sposób go spożywać. Nie może być zażywany w zbyt dużych dawkach i powinien być w 100% organiczny.

W dzisiejszych czasach ocet jabłkowy oferowany jest przez wiele marek i osiąga czasem całkiem niskie czasy. Niestety produkt taki podczas faz produkcji często traci większość korzystnych właściwości.

Z tego powodu należy znać źródło pochodzenia octu albo zrobić go samemu w domu wykorzystując sfermentowany sok jabłkowy.

Aby regulować poziom glukozy we krwi, zalecamy codzienne spożywanie octu, ale nigdy więcej niż 2 łyżki stołowe na dzień. Ocet jabłkowy powinien być rozcieńczony w wodzie lub innym płynie, aby zapobiec podrażnieniom ust oraz gardła.

szklanka octu jabłkowego

Najlepiej, jeśli spożywany jest na pusty żołądek lub przed pójściem spać. Jednakże jest to środek moczopędny i konieczne może okazać się wstawanie w nocy w celu oddania moczu. Innym sposobem spożywania octu jabłkowego jest dodanie go do sałatek albo soków.

Należy też pamiętać, że kwasy zawarte w occie mogą „wyżerać” szkliwo i podrażniać wrażliwe tkanki. Nigdy nie spożywajcie większych ilości niż zalecane.

Poza tym długotrwała konsumpcja octu jabłkowego może obniżyć gęstość kości oraz poziom potasu. Aby temu zapobiec, zalecamy łączenie dwutygodniowego leczenia z dwutygodniową przerwą. Takie dwutygodniowe cykle pozwolą uniknąć skutków ubocznych.

Jeśli masz niski poziom potasu lub cierpisz na osteoporozę, to skonsultuj ten sposób leczenia ze swoim lekarzem.

WIĘCEJ DLA CIEBIE