Cukrzyca - mity o których musisz zapomnieć

Cukrzyca - mity o których musisz zapomnieć

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Dla osób u których została zdiagnozowana cukrzyca, najtrudniejsze są poświęcenia i drastyczne zmiany w codziennym życiu. Nigdy więcej chleba lub pożywienia zawierającego ziarna. Ludzie rezygnują  z rzeczy o których mówią mity krążące wokół cukrzycy, o których z pewnością słyszałaś i Ty.

Stają się sfrustrowani, ponieważ muszą monitorować wszystko co wkładają do ust. Nie minęło pięć minut od kiedy dowiedzieli się, że mają cukrzycę, a już zaczynają myśleć o tym, jak ciężko musi się żyć ze schorzeniem, które wymaga tyle troski o własne zdrowie.

Ludzie, którzy nie mają cukrzycy, także monitorują ilość spożywanych słodyczy, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania. Choć cukrzyca jest przewlekłą chorobą, który dotyka już do 8,5 procent  światowej populacji dorosłych, to nadal istnieją mity jej dotyczące, o których musisz zapomnieć. Znajdziesz je poniżej.

Cukrzyca typu 1 i 2 jest podobna

Ten mit o cukrzycy powoduje, że wielu ludzi myli kurację obu jej typów, co może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Na przykład, załóżmy, że diagnozuje się u Ciebie cukrzycę typu 2, ale twoja rodzina kupi Ci lekarstwa na cukrzycę typu 1.

Twoi bliscy z pewnością mają dobre intencje, ale zamiast pomagać Ci poprawić stan zdrowia, tylko go pogarszają. Musisz znać wszystkie typy cukrzycy, aby uniknąć problemów związanych z pierwszym mitem na jej temat.

Glukometr
 • Kiedy człowiek ma zdiagnozowaną cukrzycę typu 1, oznacza to, że jego organizm nie wytwarza insuliny.

Insulina jest niezbędnym hormonem produkowanym przez trzustkę. Insulina dostarcza do komórek w naszym ciele energię w postaci glukozy. Cukrzyca typu 1 jest chorobą autoimmunologiczną, która powoduje, że organizm atakuje komórki produkujące insulinę.

 • W przeciwieństwie do niej cukrzyca typu 2 pojawia się, kiedy organizm produkuje insulinę, ale nie potrafi jej skutecznie wykorzystać. Jeśli ktoś ma ten rodzaj cukrzycy oznacza to, że jego organizm cierpi z powodu insulinooporności.

Jeśli chorujesz na ten typ cukrzycy, możliwe, że potrzebujesz dodatkowych dawek insuliny w celu poprawy samopoczucia.

Ludzie, którzy mają cukrzycę muszą używać insuliny

Wiele osób sądzi, że wszyscy ludzie, którzy cierpią na cukrzycę muszą wstrzykiwać sobie insulinę. Prawda jest taka, że jest tak tylko w przypadku pacjentów, którzy cierpią na cukrzycę typu 1. Tylko 30% tych, którzy mają cukrzycę typu 2 stosuje insulinę.

Cukrzyca typu 2 może być kontrolowana przez leki doustne. Zmniejszają one ilość cukru we krwi , a także wspomagają produkcję insuliny w organizmie. Oba typy cukrzycy mogą być kontrolowane przez regularne ćwiczenia, i zdrowy sposób odżywiania. Pozwoli to uniknąć wysokich poziomów cukru we krwi, a nawet ustabilizuje ciśnienie.

W przypadku cukrzycy typu 2, jeżeli jesteś w dobrej kondycji,możesz zmniejszyć ilość zażywanych leków. Jednakże, jak pisaliśmy wyżej, osoby z cukrzycą typu 1 zawsze będą zmuszone brać insulinę, jak również stosować się do podanych wcześniej zaleceń.

Jeśli masz cukrzycę to nie możesz jeść węglowodanów

Oczywiście, że możesz jeść węglowodany! Jeśli masz cukrzycę, będziesz musiała ograniczyć spożycie węglowodanów, ale to nie oznacza, że musisz całkowicie wyeliminować je ze swojej diety.

W celu obalenia trzeciego mitu o cukrzycy należy udać się do dietetyka, tak by mógł on wskazać ilość węglowodanów którą możesz spożywać.

Jedzenie

Zachcianki nie są złe, jeśli dbasz o swoje zdrowie i raz na jakiś czas zrobisz sobie prezent w postaci czegoś słodkiego. Jednak jeśli podjadanie zmieni się w codzienny nawyk, może to doprowadzić do sytuacji zagrażającej Twojemu życiu!

Musisz pozbyć się następujących węglowodanów z diety, ponieważ są one syntetyczne i mają małą wartość odżywczą:

 • Chleb
 • Cukier
 • Substancje słodzące
 • Napoje gazowane
 • Słodycze

Istnieją węglowodany bogate w błonnik, znajdziesz je w soczewicy, fasoli, dyni i ziemniakach. Spowalniają  one trawienie i pomagają utrzymać stosunkowo stabilny poziom cukru we krwi.

Jedzenie zbyt dużej ilości cukru powoduje cukrzycę

Jest to jeden najbardziej rozpowszechnionych mitów na temat cukrzycy. W rzeczywistości, wiele badań dowodzi, że spożywanie zbyt dużej ilości cukru nie jest przyczyną tej choroby. 

Cukrzyca jest spowodowana skomplikowanymi relacjami między węglowodanami, a cukrami.

Możesz także cierpieć na cukrzycę: jeśli występowała ona w Twojej rodzinie, ze względu na swoją wagę, lub ze względu na sposób w jaki nasze ciało dostosowuje się do wcześniej wspomnianych czynników.

Ponadto, należy pamiętać, że nie wszystkie cukry są takie same. Na przykład fruktoza, którą można znaleźć w owocach, jest mniej szkodliwa dla zdrowia niż cukry, które można znaleźć w słodyczach.

Cukrzyca nie jest poważną chorobą

Choroba ta jest dość poważna. Fakt, że cukrzyca nie może Cię zabić, nie oznacza, że nie powoduje niebezpiecznych powikłań. Jeśli nie podejmiesz odpowiednich środków w celu jej kontrolowania, możesz ryzykować wystąpienie następujących schorzeń:

cukrzyca i jej efekty
 • Choroby serca
 • Krwotok mózgu
 • Amputacja części kończyny
 • Utrata wzroku
 • Choroby nerek

To przerażający widok, gdy ludzie, którzy mają cukrzycę przestają dbać o siebie, ponieważ uważają, że ta choroba nie może ich zabić. Nawet jeśli to prawda, to powinno się pamiętać, że powikłania, które ona powoduje, mogą być bardzo poważne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.