Głos i gardło - 9 naturalnych leków

Oprócz korzystania z tych naturalnych środków zaradczych, niezbędne dla zadbania o zdrowie naszego gardła jest unikanie szkodliwych nawyków, takich jak tytoń czy zmiany temperatury
Głos i gardło - 9 naturalnych leków
Gilberto Adaulfo Sánchez Abreu

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Gilberto Adaulfo Sánchez Abreu.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Śpiewacy, mówcy, jak i wszyscy inny, którzy muszą dużo mówić w ciągu dnia, powinni wypróbować te środki zaradcze, aby zadbać o swój głos i gardło. Oprócz wspomnianych wcześniej osób, ci którzy stracili głos lub cierpią na przewlekłe choroby gardła, również mogą z nich skorzystać.

W dzisiejszym artykule odkryjemy najlepsze naturalne rozwiązania, aby chronić swój głos i gardło w prosty i skuteczny sposób.

Szkodliwe czynniki dla naszego głosu

Istnieje wiele różnych czynników, które negatywnie wpływają na głos i gardło:

 • Niepoprawna mowa i przeciążanie strun głosowych
 • Krzyczenie lub nadmierne mówienie
 • Palenie papierosów
 • Zanieczyszczenie
 • Zmiany temperatury i klimatyzatory

Z wewnętrznego punktu widzenia zła kondycja naszych narządów może również zaszkodzić gardłu. Poza grypą i przeziębieniem istnieje również związek między gardłem a tarczycą lub jelitami.

Lekarstwa na głos i gardło

1. Babka

Babka zwyczajna to roślina pochodząca z Europy. Rośnie w wilgotnych obszarach, w pobliżu rzek i wody.

Babka ma właściwości, które łagodzą gardło, oczyszczają głos, koją ból i zwalczają przeziębienia. Jest to bardzo przydatne w przypadku kaszlu i utraty głosu.

 • Możemy spożywać ją w formie herbaty, lub też płukać nią gardło

2. Malwa

Malwa zwyczajna, lub też malvaviscus, ma działanie podobne do działania babki, dzięki wysokiej zawartości substancji kleistych.

Substancje te są rodzajem galaretowatego włókna, obecnego w kwiatach i liściach. Chronią śluz, zarówno w jamie ustnej lub gardle, jak również w żołądku lub jelitach.

Malwa ma właściwości przeciwzapalne, przeciwkaszlowe i zmiękczające, które pomagają w przypadku różnych problemów:

 • Podrażnione gardło
 • Kaszel, zwłaszcza suchy
 • Utrata głosu
 • Chrypka
 • Zapalenie gardła
 • Przeziębienia

3. Szałwia

Szałwia ma ważne właściwości przeciwzapalne i antyseptyczne. Obie są niezbędne do wyleczenia zaognionych obszarów górnych dróg oddechowych.

W takich przypadkach szałwia może być pomocna w każdym problemie z gardłem. To świetne rozwiązanie dla zapalenia migdałków, kaszlu, chrypki lub zapalenia krtani.

Szałwia na głos i gardło

4. Propolis

Propolis jest naturalnym cudem antybiotyków, co stanowi doskonałą opcję dla wzmocnienia układu odpornościowego i zwalczenia infekcji gardła.
Ma również właściwości antyseptyczne i jest bogaty w witaminy, minerały i olejki eteryczne. Jest idealny do wszystkich ostrych i przewlekłych stanów zapalnych dróg oddechowych.

 • W chwilach kryzysu możemy przyjmować 5 kropli na godzinę, dopóki nie poczujemy się lepiej, a następnie zmniejszać dawkę, kiedy nasz stan ulegnie poprawie

5. Imbir

Imbir jest korzeniem o orzeźwiającym i pikantnym smaku. Może powodować ciepło, które jest bardzo godne korzystne dla gardła.

Imbir jest codziennym lekarstwem dla osób, które śpiewają, lub które często używają głosu, w celu zapobiegania i leczenia wszystkich rodzajów chorób.

Imbir na zdrowy głos i gardło
 • Możemy używać imbiru w herbatach lub napojach. Możemy też wybrać metodą ssania jego soku – jeśli poradzimy sobie z pikanterią.
 • Na poziomie gastronomicznym możemy dodać go do potraw mięsnych i rybnych, aby nadać im więcej wilgoci.

6. Cynamon

Cynamon cejloński, będący odmianą, która ma najbardziej pozytywny wpływ na zdrowie, ma właściwości grzewcze, krążeniowe, przeciwwirusowe, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.

Jego liczne zalety sprawiają, że jest to wszechstronny środek do pielęgnacji i leczenia problemów z gardłem. Możemy go używać w herbatach, w połączeniu z sokiem z cytryny i miodem lub czystą stewią.

7. Czosnek

Czosnek

Czosnek, podobnie jak propolis, jest potężnym naturalnym antybiotykiem. Czosnek oczyszcza i uspokaja gardło, a jeśli to konieczne, zmniejsza również ból.

 • Czosnek najlepiej powinien być spożywany na surowo. Jeśli jednak mamy trudności z jego strawieniem, dostępny jest też w kapsułkach.

8. Kurkuma

Kurkuma to przyprawa, która redukuje stany zapalne i ból. To świetny dodatek do codziennej diety, dzięki któremu możemy uniknąć leków i ich możliwych skutków ubocznych.

 • Możemy dodać kurkumę do herbaty lub przygotować słynne złote mleko.

9. Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy to lekarstwo na wiele różnych chorób.

W przypadku gardła, jeśli rozcieńczymy ocet w ciepłej wodzie, możemy przepłukać nim gardło, co pomoże nam zwalczyć infekcję, a także wyeliminuje śluz zablokowany na strunach głosowych.

Używaj go codziennie rano na pusty żołądek, aby wyeliminować toksyny i zadbać o swój głos.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.