Środki antyseptyczne do skóry - w 100% naturalne

Skóra jest największym organem naszego ciała, w związku z czym jest najbardziej narażona na działanie rozmaitych czynników zewnętrznych, które mogą ją zanieczyszczać i powodować rozmaite problemy.
Środki antyseptyczne do skóry - w 100% naturalne
Eliana Delgado Villanueva

Przejrzane i zatwierdzone przez: dietetyk Eliana Delgado Villanueva.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Chcesz lepiej zabrać o swoją skórę? Sięgnij po naturalne środki antyseptyczne.

Pamiętaj, że nie musimy stosować chemicznych produktów – naturalne środki antyseptyczne są równie skuteczne, a jednocześnie zdrowsze i bezpieczniejsze dla naskórka.

Dlaczego warto stosować środki antyseptyczne?

Nasza skóra każdego dnia jest narażona na ataki rozmaitych mikroorganizmów obecnych w atmosferze i osadzających się na wszelkiego rodzaju powierzchniach.

Jeśli mamy małe rany na skórze i odpowiednio o nie zadbamy, wówczas stają się one otworem dla zarazków, które teraz swobodnie mogą wnikać do naszego organizmu i powodować rozmaite infekcje.

Jednym ze skutecznych sposobów zapobiegania owym infekcjom jest przemywanie ran skórnych naturalnymi środkami odkażającymi, które posiadają silne właściwości zwalczające bakterie oraz zapobiegające ich rozprzestrzenianiu się.

Przeczytaj również: Twoja skóra – twoje zdrowie

Czosnek

Ten produkt żywnościowy o niezwykłych właściwościach leczniczych bez wątpienia jest najlepszym naturalnym środkiem odkażającym. Jest on w stanie zwalczać infekcje na wszystkich poziomach.

Ząbki czosnku - naturalne środki antyseptyczne

Czosnek – ze względu na swoje właściwości antyseptyczne – jest zalecany do zwalczania infekcji dróg oddechowych oraz do leczenia ran, grzybicy paznokci i wszelkich innych infekcji skórnych.

Naturalne środki antyseptyczne: Jeżowka (Equinacea)

Korzeń jeżówki jest zalecany do leczenia ran skórnych oraz zwalczania infekcji. Jednym ze sposobów na jego zastosowanie jest przygotowanie odkażającego naparu, którym należy przecierać ranę.

Miód pszczeli

Miód jest jednym z najlepszych naturalnych antybiotyków. Ten słodki produkt jest prawdziwym skarbcem zdrowia – posiada silne właściwości przeciwzapalne, regeneracyjne i antyseptyczne, które pomagają zwalczać infekcje, a także wspomagają regenerację komórek skóry.

Naturalny miód

Miód bywa również częstym składnikiem kosmetyków i rozmaitych zabiegów upiększających, ponieważ zmiękcza skórę, zapobiega infekcjom i głęboko nawilża.

Aby w pełni wykorzystać jego antyseptyczne właściwości, zaleca się jego stosowanie w połączeniu z sokiem z cytryny.

Taką miksturę należy nakładać bezpośrednio na ranę za pomocą gazy lub płatka kosmetycznego.

Propolis

Propolis, czyli rodzaj żywicy, jaką pszczoły stosują do uszczelniania swojego gniazda, to kolejny naturalny produkt posiadający właściwości antyseptyczne.

Substancja ta jest cennym źródłem witamin, minerałów i bioflawonoidów, co czyni z niej potężny naturalny antybiotyk i środek odkażający.

Doskonale sprawdza się nie tylko jako lek na rany skórne, ale również wspomaga leczenie wrzodów żołądka. Obecnie propolis zyskał popularność jako naturalny środek antyseptyczny, bogaty w witaminy, zdolny do leczenia ran oraz innych problemów zdrowotnych.

Naturalne środki antyseptyczne: Tymianek

Antyseptyczne właściwości tymianku znane są od wieków. Podobno już w starożytnym Egipcie stosowano tę roślinę do oczyszczania powietrza i usuwania zarazków. Obecnie tymianek jest wykorzystywany do oczyszczania ran skórnych oraz leczenia infekcji organów wewnętrznych, takich jak oskrzela czy jelita.

Suszony i świeży tymianek

Zaleca się stosowanie tymianku w postaci naparu. Pij dwie filiżanki dziennie. W przypadku stosowania zewnętrznego – zanurz płatek kosmetyczny w naparze i przyłóż go bezpośrednio na ranę.

Cebula

Podobnie jak czosnek, cebula również posiada silne właściwości antyseptyczne, które naturalnie zwalczają wszelkiego rodzaju wirusy, bakterie i grzyby.

Istnieje wiele różnych sposobów zewnętrznego leczenia ran, których celem jest przyspieszenie gojenia lub zapobieganie infekcjom skórnym. Cebulę możesz stosować przysmażoną, gotowaną lub surową – przykładaj ją bezpośrednio do rany.

W pierwszym momencie możesz odczuwać lekkie pieczenie. Oznacza to jednak, że produkt działa.

Lawenda

Aromatyczna lawenda posiada przede wszystkim moc odprężającą, która skutecznie łagodzi stres i napięcie.

Aromatyczna lawenda

Niewielu z nas wie o tym, że lawenda również jest silnym środkiem antyseptycznym i przeciwzapalnym, który doskonale łagodzi infekcje skórne i pomaga w leczeniu ran.

Aby zdezynfekować ranę, posmaruj ją olejkiem lawendowym lub naparem z tej rośliny.

Marchew

To bogate w antyoksydanty warzywo również posiada właściwości antyseptyczne, które skutecznie odkażają rany i zapobiegają infekcjom skórnym. Przygotuj odkażającą pastę z ugotowanej i zmiksowanej marchwi. Nakładaj ją bezpośrednio na ranę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Lu X, et al. (2011). Investigating antibacterial effects of garlic (allium sativum) concentrate and garlic-derived organosulfur compounds on Campylobacter jejuni by using fourier transform infrared spectroscopy, raman spectroscopy, and electron microscopy. DOI:                                                                              dx.doi.org/10.1128%2FAEM.02845-10
  • Mandal MD, et al. (2011). Honey: Its medicinal property and antibacterial activity. DOI:
    dx.doi.org/10.1016%2FS2221-1691(11)60016-6
  • Sienkiewicz M, et al. (2011). Antibacterial activity of thyme and lavender essential oils.
    ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22313307
  • Echinacea. (n.d.) Retrieved from
    umm.edu/health/medical/altmed/herb/echinacea

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.