Twoja skóra — twoje zdrowie

Twoja skóra — twoje zdrowie

Ostatnia aktualizacja: 20 listopada, 2022

Najważniejszą barierą ochronną twojego ciała, która chroni cię przed wszelkiego rodzaju szkodnikami z zewnątrz – jest skóra. Można ją określić jako największy organ twojego ciała. Twoja skóra i twoje zdrowie, aby o nie zadbać musisz nauczyć się, jak je pielęgnować oraz jak rozpoznawać oznaki wskazujące na ich złą kondycję. Przeczytaj poniższy artykuł, a dowiesz się w jaki sposób odczytywać alarmujące sygnały przesyłane przez twoją skórę.

Odkryj co mówi twoja skóra

Twoja skóra może wskazywać na wiele dolegliwości. Wygląd-suchy i matowy, może być oznaką niedostatecznego jej nawilżenia lub złej diety. Jeśli nie pijesz wystarczająco dużo wody lub jeśli nie dostarczasz organizmowi niezbędnych składników odżywczych, twoja skóra nie będzie wyglądać kwitnąco.

Niedobór wystarczającej ilości płynów w organizmie, to problem łatwy do rozwiązania. Jednak, są także znacznie poważniejsze nieprawidłowości, na które może wskazywać twoja skóra. Bardzo blady wygląd skóry, świadczy zazwyczaj o anemii. Jeśli pojawia się swędzenie całego ciała, to możliwych jest kilka przyczyn takich, jak: schorzenia nerek, niewydolność wątroby, zmiany związane z tarczycą, cukrzyca itp. Także, stosowanie różnych kremów lub maści, może powodować reakcje skórne powodujące silne swędzenie. Suplementy diety to kolejne produkty będące przyczyną swędzenia alergicznego.

Inne objawy

2#:skóra.jpg

Bardzo sucha skóra, jeśli nie jest objawem typowym dla ciebie, wskazuje na zmiany związane z tarczycą, szczególnie niedoczynność tarczycy. Z drugiej strony, jeśli twoja skóra często się poci, może być to objaw nadczynności tarczycy.

Jeśli twoja skóra jest zaczerwieniona bez żadnego powodu, może być to oznaką trądzika różowatego lub innej zmiany, np. takiej, której charakterystyczną cechą jest to, że tworzy ona na twojej skórze zaczerwienienia w kształcie skrzydeł motyla. Zmiana ta nasi nazwę – tocznia rumieniowatego. Jeśli twoja skóra nabiera ciemnych barw, a “opalenizna” ta nie jest efektem działania promieni słonecznych, może być to spowodowane nadmiarem żelaza w organizmie lub chorobą, zwaną Chorobą Addisona.

Skóra barwy niebieskawej, może wskazywać na sinicę. Oznacza to, zbyt małą ilość tlenu dostarczanego do krwi. Może to być spowodowane problemami płuc, serca lub zaburzeniami krążenia w kończynach dolnych (jeśli twoje palce u stóp są koloru niebieskiego). Żółtawa skóra, to oznaka zmian wątrobowych, np. zapalenia wątroby.

Gdy lekarz zaleca ci stosowanie środków medycznych, ważnym jest, by zapoznać się z możliwymi skutkami ubocznymi. Każdy lek zawiera ulotkę, na której znajdziesz listę wszystkich skutków ubocznych, jakie może on wywołać  lub nie, ponieważ każdy organizm jest inny i inaczej reaguje na ten sam lek.

Zatem, jeśli jesteś pewien, że zmiany na twojej skórze nie są spowodowane stosowaniem danego leku, najlepiej skontaktuj się z lekarzem. Ważne jest, by w pierwszej kolejności udać się do dermatologa, który stwierdzi czy w danym wypadku potrzebne będzie leczenie dermatologiczne, czy raczej dane objawy wskazują na innego rodzaju zaburzenia, niezwiązane ze skórą, a wtedy skieruje cię do innego lekarza specjalisty.

Pamiętaj!

3#:skóra.jpg

Informacje zawarte w tym artykule nie powinny cię przerazić. Pamiętaj, że jeden symptom, nie świadczy o chorobie. Spokojnie przeanalizuj czy zmiany zabarwienia twojej skóry są wywołane przez stosowanie leków czy jakiś większy problem.

Jeżeli zauważasz częste zmiany zabarwienia swojej skóry, dzieje się tak z niewyjaśnionych przyczyn i dodatkowo zauważasz u siebie jeszcze inne niepokojące symptomy, nie zwlekaj, skontaktuj się z lekarzem. Odpowiednia diagnoza i leczenie w początkowym stadium choroby, to zawsze najlepsza opcja.

Twoja skóra mówi wiele. Zatem poświęcaj jej tyle uwagi, na ile faktycznie zasługuje. To ci się opłaci. Nie zapominaj także o tym, że najlepszym sposobem na utrzymanie skóry w dobrej kondycji – jest właściwa dieta i odpowiednia ilość płynów dostarczana organizmowi każdego dnia. Dzięki nim, będziesz mogła poszczycić się piękną i promienną skórą. Pamiętaj także o stosowaniu kremów, które odżywią ją i nadadzą jej piękny wygląd zewnętrzny.

 


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.