Suchy kaszel: pokonaj go domowymi syropami

Środki na kaszel nie działają tak samo dla wszystkich. W związku z tym warto wypróbować różne alternatywy i zobaczyć, która z nich będzie najskuteczniejsza dla Ciebie.
Suchy kaszel: pokonaj go domowymi syropami

Napisany przez Ángela Aragón

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Kiedy mówimy “suchy kaszel“, mamy na myśli kaszel bez flegmy. Jest to reakcja, która powstaje, gdy ciało wykryje ciało obce w gardle lub w drogach oddechowych. W związku z tym kaszel jest tak naprawdę mechanizmem oczyszczającym.

Aby wyeliminować suchy kaszel, musimy pomóc naszemu ciału oczyścić te okolice. Można to zrobić za pomocą kilku domowych środków zaradczych, które są zarazem łagodne dla organizmu i nie wywołują skutków ubocznych. Rozwiązaniem jest pokonanie problemu bez tworzenia kolejnego, a w tym celu najlepszą opcją są naturalne metody.

Jednakże, jeśli suchy kaszel dokucza Ci regularnie, należy skonsultować się z lekarzem.

Suchy kaszel – ustal jego przyczynę

Jeśli kaszel jest wynikiem alergii, astmy, zapalenia płuc lub innego poważnego problemu, należy poddać się badaniu lekarskiemu i postępować zgodnie z instrukcjami lekarza.

Naturalne metody możesz stosować jako uzupełnienie leczenia, lub, jeśli problem nie jest poważny i kaszel jest efektem np. przeziębienia,  możesz je zastosować jako jedyną metodę leczenia.

Jeśli pomimo wizyty u lekarza, nadal nie znasz przyczyny swojego kaszlu, spróbuj pomyśleć, czy istnieje czynnik emocjonalny, który może mieć na ciebie wpływ. Niektóre osoby reagują na różne życiowe sytuacje w postaci objawów somatycznych, takich jak chociażby suchy kaszel.

Jeśli tak jest w Twoim przypadku, te syropy na kaszel będą pomocne, ale należy również poszukać innych rozwiązań, takich jak psychoterapia lub joga.

Jeśli uważasz, że masz do czynienia z somatyzacją, zalecamy wypić przed snem szklankę ciepłego mleka z miodem, które nie tylko ukoi gardło, ale także pomoże lepiej zasnąć.

Syropy na suchy kaszel

1. Syrop z imbiru, miodu i cytryny

Wszystkie trzy składniki mają działanie antybakteryjne, ale miód i imbir pomagają również w łagodzeniu bólu gardła.

imbir

Składniki

 • 3 plasterki cytryny (45 g)
 • 2 łyżki miodu (20 g)
 • 3 kawałki imbiru (50 g)
 • 2 szklanki wody (500 ml)

Przygotowanie

 • Zagotuj wodę z plasterkami cytryny i imbirem, a następnie, gdy napar nieco ostygnie, dodaj miód.
 • Poczekaj piętnaście minut.
 • Przecedź mieszaninę do szklanej buteleczki.
 • Przechowuj syrop w lodówce.

Syrop zachowa ważność przez dwa miesiące. Przyjmuj 2-3  łyżki stołowe każdego dnia, aż poczujesz się lepiej.

Osoby z przewlekłym kaszlem mogą przyjmować go tak długo, jak to konieczne. Żaden ze składników nie jest szkodliwy dla zdrowia.

2. Syrop z anyżu, rumianku i goździków

Właściwości każdego z tych składników są idealne na suchy kaszel. Wszystkie trzy walczą z bakteriami i są świetnymi środkami przeciwbólowymi. Zapobiegają również skurczom, które prowadzą do powstawania suchego kaszlu.

napar z rumianku na suchy kaszel

Składniki

 • 1 szklanka wody (250 ml)
 • 1 torebka z herbatą rumiankową
 • 1/2 łyżki anyżu (5 g)
 • 2 goździki

Przygotowanie

 • Najpierw zagotuj wodę z rumiankiem.
 • Następnie dodaj goździki i anyż.
 • Poczekaj 7 minut.
 • Odcedzić płyn.

Podobnie, jak w przypadku poprzedniej receptury, można przechowywać ten syrop przez dłuższy czas. Ponadto nie wystąpią żadne skutki uboczne, jeśli pacjent przyjmuje go 2 lub 3 razy dziennie, dopóki suchy kaszel nie ustąpi.

Jedynym przeciwwskazaniem jest alergia bądź nietolerancja pokarmowa na któryś ze składników.

3. Pieprz cayenne, imbir i ocet jabłkowy – składniki na syrop na suchy kaszel

W wielu artykułach wymienialiśmy już ocet jabłkowy jako doskonały środek w przypadku stanów zapalnych organizmu. To samo dotyczy pieprzu cayenne. Pikantne potrawy są bardzo skuteczne przeciwko różnym objawom, szczególnie więc polecamy ten syrop w przypadku kaszlu.

pieprz cayenne

Składniki

 • 1/4 łyżki pieprzu cayenne (1,5 g)
 • 1 łyżka miodu (1 g)
 • 1/4 imbiru w proszku (1,5 g)
 • 2 łyżki wody (20 g)
 • 1 łyżka octu jabłkowego (10 g)

W tym przepisie wszystko, czego potrzebujesz, to zmieszanie składników i zażywanie łyżki remedium każdego dnia. Poczujesz się lepiej, zanim zdążysz się zorientować.

Ta mikstura może nie smakuje najlepiej, ale pomyśl o niej jako o syropie na kaszel, który kupujesz w aptece. Nawet jeśli źle smakuje, przyjmujesz go, bo wiesz, że jest dobry dla Twojego zdrowia. Po prostu daj mu szansę.

Każdy organizm jest inny. Nawet jeśli dotyka nas ten sam problem, każde ciało reaguje inaczej. Mając to na uwadze, warto wypróbować różne opcje w ciągu kilku dni. W ten sposób znajdziesz syrop na kaszel, który jest dla Ciebie najlepszy i możesz w pełni wykorzystać jego właściwości.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Estrada Heylin, Gamboa María del Mar, Chaves Carolina, Arias María Laura. Evaluación de la actividad antimicrobiana de la miel de abeja contra Staphylococcus aureus, Staphylococcus epidermidis, Pseudomonas aeruginosa, Escherichia coli, Salmonella enteritidis, Listeria monocytogenes y Aspergillus niger. Evaluación de su carga microbiológica. ALAN  [Internet]. 2005  Jun [citado  2018  Dic  07] ;  55( 2 ): 167-171. Disponible en: http://www.scielo.org.ve/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0004-06222005000200010&lng=es.
 • GIACHETTO GUSTAVO. Cuándo y cómo tratar la tos: un problema frecuente. Arch. Pediatr. Urug.  [Internet]. 2001  Dic [citado  2018  Dic  07] ;  72( 4 ): 281-285. Disponible en: http://www.scielo.edu.uy/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1688-12492001000400007&lng=es.
 • Akoachere, J. T. K., Ndip, R. N., Chenwi, E. B., Ndip, L. M., Njock, T. E., & Anong, D. N. ANTIBACTERIAL EFFECT OF ZINGIBER OFFICINALE AND GARCINIA KOLA ON RESPIRATORY TRACT PATHOGENS Objec. Ajol. [Internet] 2002 [consultado el 7 de diciembre de 2018] Vol. 79 (11), 588–592.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.