Cynamon - naturalny afrodyzjak i nie tylko

Jeżeli borykamy się z jakimś problemem zdrowotnym, przed sięgnięciem po jakiekolwiek remedia naturalne, warto skonsultować się z lekarzem specjalistą. Cynamon na przykład, z racji swoich właściwości przeciwzakrzepowych, nie jest najlepszą opcją dla każdego.
Cynamon - naturalny afrodyzjak i nie tylko

Ostatnia aktualizacja: 25 lipca, 2022

Cynamon to wyjątkowa, aromatyczna przyprawa, której właściwości lecznicze są znane już od starożytności.

Wśród licznych cennych składników, jakie zawiera cynamon, wymienić by można między innymi niezbędne minerały. Co więcej, zawiera on błonnik oraz witaminę A, B1 i C.

Przyprawę uzyskuje się z wewnętrznej części kory drzewa cynamonowego. Roślina pochodzi z południa Indii, choć uprawiano ją również na Birmie, Sri Lance oraz w Ameryce Południowej. W wieku XIX roślinę zaczęto uprawiać w wielu krajach na całym świecie.

Być może zainteresuje Cię fakt, że oprócz swoich właściwości leczniczych, cynamon jest również naturalnym afrodyzjakiem. Zwiększa poziom libido i zapobiega zaburzeniom erekcji.

Cynamon i jego właściwości lecznicze

Cynamon stanowi źródło leczniczych właściwości zarówno spożywany jak i stosowany na skórę.

  • Jeśli chodzi o jego działanie na żołądek, cynamon doskonale wspomaga trawienie. Pomaga kontrolować biegunki, powstrzymywać wymioty oraz usuwa dolegliwości związane z niestrawnością.
  • Przyprawa ta jest doskonała dla osób cierpiących na zespół drażliwego jelita. Obniża również poziom cholesterolu oraz glukozy we krwi. Przynosi dużo korzyści pacjentom z cukrzycą typu II.
  • Wziąwszy pod uwagę oczyszczające właściwości przyprawy, doskonale sprawdza się ona w przypadku schorzeń układu oddechowego. Zaleca się w przypadkach zapalenia oskrzeli, kaszlu oraz przeziębień.
  • Właściwości przeciwzapalne przynoszą ulgę w bólach głowy i bólach mięśni.
  • Cynamon to przyprawa pikantna i rozgrzewająca. Wspomaga to krążenie krwi, przyśpieszając je.
  • Zaleca się go w przypadku artretyzmu, należy jednak uważać jeśli pacjent ma problemy z krzepliwością krwi.
  • W przypadku kobiet, cynamon pomaga wyregulować cykl miesiączkowy i przynosi ulgę w bólach miesiączkowych. Można go również wykorzystać w leczeniu infekcji pochwy.
  • Może to być również skuteczny lek na wrzody jamy ustnej, bolesne afty oraz nieświeży oddech.
  • Co więcej, cynamon doskonale sprawdza się w leczeniu grzybicy stóp i paznokci u rąk. Dzieje się tak ze względu na antyseptyczne właściwości tej przyprawy.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj też artykuł: Przyprawy wspomagające eliminowanie toksyn

Cynamon jako naturalny afrodyzjak

Cynamon

Przyprawa ta uważana jest za naturalny środek pobudzający. Doskonale wpływa na funkcje niektórych organów w naszym ciele, między innymi na nasz mózg. Okazuje się jednak, że nie tylko – może nam się bardzo przydać również w poprawieniu naszego życia seksualnego.

Poprzez swój niezwykły zapach zwiększa libido u kobiet i u mężczyzn. Zapachowe świeczki bądź olejki eteryczne o zapachu cynamonu z miodem zwiększają pożądanie u obojga partnerów.

  • W przypadku panów, regularne picie herbaty cynamonowej zwiększa poziom testosteronu.
  • Ponieważ jej właściwości pozytywnie wpływają na krążenie krwi, wspomagają również erekcję. Ponieważ krew krąży szybciej i lepiej, erekcje są również dłuższe. Stąd też cynamon może pomóc w leczeniu lekkich zaburzeń erekcji.

Herbata cynamonowa może nam posłużyć jako element profilaktyki zaburzeń erekcji. Jeśli chodzi o przypadki impotencji, zaleca się sięganie po to remedium trzy razy dziennie. W poważnych przypadkach należy jednak skonsultować się również z lekarzem specjalistą.

Zapach cynamonu może nam również pomóc w zrelaksowaniu się. Bywa bowiem, że nasze funkcje seksualne są zaburzone poprzez stres i napięcia.

Napar z cynamonu poprawia nastrój, zmniejsza zmęczenie i poprawia ogólne funkcjonowanie organizmu. Dzięki temu poprawia się również nasze życie seksualne.

Przeczytaj też artykuł: Życie seksualne – 6 nawyków, które je poprawią!

Kilka danych na temat cynamonu

  • Jedna łyżka cynamonu na litr wody doskonale wspomaga leczenie nieżytu żołądka. Zmniejsza wzdęcia i dolegliwości żołądkowe.
  • Herbata przygotowana na bazie wody cynamonowej pomaga wyregulować cykl menstruacyjny i przynosi ulgę w bólu.
  • W przypadku trudności z trawieniem, zaleca się posypanie posiłku ćwiercią łyżeczki cynamonu. Może to służyć również do unikania nadkwasoty oraz mdłości.
  • Jako naturalny środek pobudzający, herbata cynamonowa pita regularnie zwiększa apetyt. Co więcej, doskonale rozgrzewa podczas zimnych miesięcy.
  • W przypadku zapalenia oskrzeli bądź problemów z oddychaniem, zaleca się wykonywanie płukanek gardła z wykorzystaniem naparu z cynamonu z miodem. Doskonale pasuje również w połączeniu z cytryną.

Może zainteresuje Cię również artykuł: Toksyczna strona gotowania – co nam szkodzi?

Kilka przeciwwskazań

Przyprawy korzenne

Wszystko w nadmiarze szkodzi. Nie inaczej rzecz się ma z cynamonem. Jeżeli będziemy po niego sięgać w zbyt dużych ilościach, mogą się pojawić niepożądane skutki uboczne. Dlatego właśnie warto pamiętać o kilku przeciwwskazaniach.

Silny środek przeciwzakrzepowy

Jak już wskazaliśmy, spożywanie cynamonu nie jest zalecane osobom, u których występują problemy z krzepliwością bądź osobom podatnym na krwawienia.

Należy również odstawić tę przyprawę podczas przygotowań do operacji i zabiegów chirurgicznych.

Cynamon jest niewskazany kobietom w ciąży

Kobieta w ciąży

Nie należy sięgać po cynamon w trakcie ciąży, zwłaszcza w jej ostatniej fazie. Wykazuje on bowiem właściwości wywołujące krwawienie i może doprowadzić do poronienia.

Może zainteresuje Cię również artykuł: Ciąża: kochanie kogoś, kogo jeszcze nie znasz

Przyśpiesza puls

Jeżeli cierpisz na nadciśnienie, może Ci to zaszkodzić. Tak samo rzecz się ma z pacjentami cierpiącymi na arytmię oraz częstą tachykardię.

Może działać drażniąco na skórę

Kobieta nakłada sobie maseczkę

Jeśli chodzi o nakładanie cynamonu na twarz, używanie go w nadmiarze bądź zbyt często może wywołać alergie oraz podrażnienia skórne.

Uwaga przy bólach żołądka i jelit

Choć omawiana przyprawa zalecana jest jako środek wspomagający procesy trawienne, należy unikać nadużywania jej.

Spożywana w dużych ilościach może wywołać podrażnienie jelit i żołądka.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Gruenwald, J., Freder, J., & Armbruester, N. (2010). Cinnamon and health. Critical Reviews in Food Science and Nutrition. https://doi.org/10.1080/10408390902773052
  • Mang, B., Wolters, M., Schmitt, B., Kelb, K., Lichtinghagen, R., Stichtenoth, D. O., & Hahn, A. (2006). Effects of a cinnamon extract on plasma glucose, HbA1c, and serum lipids in diabetes mellitus type 2. European Journal of Clinical Investigation. https://doi.org/10.1111/j.1365-2362.2006.01629.x
  • Rao, P. V., & Gan, S. H. (2014). Cinnamon: A multifaceted medicinal plant. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine. https://doi.org/10.1155/2014/642942

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.