Stres ściska ci żołądek? – 5 naturalnych lekarstw

Oprócz stosowania naturalnych lekarstw powinniśmy również nauczyć się odpowiednich technik relaksacyjnych, które pomogą nam zapanować nad nerwami i złagodzą reakcję żołądka na stres.
Stres ściska ci żołądek? – 5 naturalnych lekarstw

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Nerwicą żołądka fachowo określa się stan, w którym pod wpływem silnego napięcia zaczyna boleć nas brzuch. Krótko mówiąc, wywołuje go stres. Zwykle taka sytuacja ma miejsce przed ważnym spotkaniem czy egzaminem. Stres i silne napięcie mogą powodować podrażnienie błony śluzowej żołądka.

Jedynym czynnikiem odpowiedzialnym za nerwicę żołądka jest stres. Dolegliwość ta nie ma nic wspólnego z namnażaniem się szkodliwych bakterii, niestrawnością ani ze spożyciem kwaśnych bądź drażniących produktów.

Jest ona wynikiem tak zwanego szoku emocjonalnego, który prowadzi do zaburzeń pracy żołądka, przyczyną stanu zapalnego, a także nieprawidłowego poziomu wydzielanych soków trawiennych.

Wywołana stresem nerwica żołądka może występować krótkotrwale lub przyjmować formę chroniczną. Jej podstawowe objawy często bywają mylone z refluksem lub zespołem jelita drażliwego.

W przypadku tych ostatnich dodatkowo występują inne objawy, takie jak nadmierne wydzielanie gazów jelitowych, wzdęcia i – w najcięższych przypadkach – może pojawiać się krew w stolcu.

Na szczęście istnieje wiele sprawdzonych domowych remediów, których składniki skutecznie łagodzą objawy nerwicy żołądka. Poznaj pięć najskuteczniejszych z nich.

Już nigdy więcej nie będziesz musiał się przejmować uciążliwym bólem brzucha przed żadnym ważnym wydarzeniem. Dzięki poniższym napojom znakomicie poprawisz jakość swojego codziennego życia!

1. Napar z nasion kopru pomaga złagodzić stres

Napar z nasion kopru włoskiego to naturalny lek od dawien dawna stosowany w medycynie naturalnej do zwalczania problemów trawiennych. Pomaga on odprężyć mięśnie układu pokarmowego, a także łagodzi wywołany stresem stan zapalny błony śluzowej żołądka.

Napar z nasion kopru włoskiego na stres

Napar z nasion kopru włoskiego jest cennym źródłem związków o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwskurczowych, które pomagają złagodzić ból i jednocześnie zapobiegają tworzeniu się gazów jelitowych.

Jak przygotować napar łagodzący stres?

Składniki

  • 1 szklanka wody (250 ml)
  • ½ łyżka stołowa nasion kopru włoskiego (5 g)
  • 1 łyżka stołowa miodu (25 g)

Sposób przygotowania

  • Zagotuj wodę. Następnie dodaj do niej pół łyżki stołowej nasion kopru włoskiego.
  • Zaparzaj przez około 10 minut, po czym przelej napar przez sitko. Osłodź łyżką miodu, aby nieco poprawić jego smak. Napar jest gotowy do spożycia!

Kiedy spożywać napar z nasion kopru włoskiego?

  • Należy wypić szklankę naparu, zanim wystąpią pierwsze ściski żołądka związane ze stresową sytuacją.
  • Jeśli zajdzie potrzeba, wypij jeszcze jedną lub dwie filiżanki naparu. Jeśli odczuwasz duży stres, możesz go popijać w małych ilościach przez cały dzień.

2. Gruszkowo-bananowy koktajl

Zawarte w zarówno w bananie, jak i w gruszce naturalne enzymy i błonnik pokarmowy skutecznie zwalczają spowodowane silnym stresem podrażnienie błony śluzowej żołądka.

Ponadto te dwa owoce stanowią cenne źródło witamin i minerałów o właściwościach redukujących nadmiar kwasów żołądkowych. Co więcej, pomagają one złagodzić napięcie i stres, które negatywnie wpływają na pracę żołądka.

Jak przygotować leczniczy koktajl?

Składniki

  • 1 gruszka
  • Dojrzały banan
  • Szklanka wody (200 ml)

Sposób przygotowania

  • Pokrój owoce na kawałki, a następnie zmiksuj je w blenderze razem ze szklanką wody.

Kiedy spożywać leczniczy koktajl?

  • Spożywaj gruszkowo-bananowy koktajl tuż po przygotowaniu. Sięgaj po niego, kiedy odczujesz pierwsze bóle i pieczenie w żołądku. Objawy powinny w krótkim czasie ustąpić, a ty poczujesz się lepiej, pewniej i łatwiej ci będzie przechytrzyć odczuwany stres lub niepokój.
  • Pij koktajl raz dziennie w okresach silnego stresu.

3. Woda ryżowa

Powstająca w wyniku gotowania ryżu woda stanowi cenne źródło dietetycznego błonnika oraz antyoksydantów. Zawarte w niej składniki sprawiają, że jest ona jednym z najlepszych naturalnych leków skutecznie neutralizujących zgagę oraz stresowy ból żołądka.

Lecznicza woda ryżowa na stres

Woda ryżowa ma kojące działanie na cały system nerwowy – odpręża, pomaga złagodzić stres, a także odpędza lęki związane z czekającym nas ważnym zdarzeniem.

Jak przygotować wodę ryżową, by złagodzić stres?

Składniki

  • 1 szklanka wody (250 ml)
  • 2 łyżki stołowe ryżu, białego lub pełnoziarnistego (40 g)

Sposób przygotowania

  • Zagotuj wodę, a gdy zacznie bulgotać dodaj 2 łyżki ryżu. Następnie gotuj jeszcze przez chwilę, po czym zdejmij z ognia.
  • Pozostaw wywar przez około 2-3 godziny. Następnie przelej przez sitko i napój jest gotowy do spożycia!

Kiedy spożywać wodę ryżową?

  • Pij wodę ryżową dwa razy dziennie tak długo, aż nieprzyjemne dolegliwości gastryczne całkowicie ustąpią.

4. Woda z miodem

Woda z miodem to naturalne lekarstwo dobre na wiele rozmaitych dolegliwości. Kojące właściwości pszczelego miodu doskonale zwalczają między innymi zaburzenia żołądkowe (redukują stan zapalny błony śluzowej żołądka). Co więcej, naturalnie łagodzą stres.

Zawarte w miodzie naturalne enzymy optymalizują procesy trawienne, podczas gdy zdrowe cukry dostarczają niezbędnej do walki z problemem energii.

Jak przygotować wodę z miodem?

Składniki

  • 1 szklanka wody (250 ml)
  • 2 łyżki stołowe pszczelego miodu (50 g)

Sposób przygotowania

  • Zagotuj wodę. Następnie dodaj miód i napój gotowy!

Kiedy spożywać wodę z miodem?

  • Spożywaj wodę z miodem o poranku, najlepiej na pusty żołądek lub za każdym razem, gdy poczujesz, że stres zaczyna brać panowanie nad twoim ciałem.

5. Żelatyna, czyli bezsmakowa galaretka

Ten naturalny napój na bazie żelatyny pomaga zregenerować uszkodzoną stresem błonę śluzową żołądka. Ponadto łagodzi podrażnienie i stan zapalny dzięki zawartości podstawowych, cennych dla organizmu aminokwasów, antyoksydantów oraz czynników przeciwzapalnych.

Żelatyna

Składniki te nie tylko hamują zgagę, ale także pomagają ustabilizować układ nerwowy, który pod wpływem silnego stresu ulega rozregulowaniu i tracimy panowanie nad własnym ciałem i kontrolę nad emocjami.

Jak przygotować galaretkę łagodzącą stres?

Składniki

  • ½ szklanki wody (125 ml)
  • 1 łyżka stołowa żelatyny (9 g)

Sposób przygotowania

  • Zagotuj wodę, a następnie rozpuść w niej łyżkę żelatyny.
  • Odstaw na 10 minut, po czym wypij. Rezultaty powinny być odczuwalne już po krótkiej chwili od spożycia tego naturalnego lekarstwa.

Kiedy spożywać galaretkę?

  • Specjaliści zalecają spożywanie roztworu wody z żelatyną o poranku, najlepiej na pusty żołądek, a w ciągu dnia pić szklankę tego napoju tuż przed każdym posiłkiem.
  • Można również spożywać żelatynę w obliczu każdej sytuacji stresowej, zawsze gdy tylko zaczniesz odczuwać nieprzyjemny, nerwicowy ból żołądka.

Na zakończenie

Jeśli w sytuacjach stresowych twój żołądek dotkliwie daje o sobie znać albo gdy stres wywołuje u ciebie zgagę, nie wahaj się i od razu sięgnij po jedno z powyższych naturalnych lekarstw, które niemalże natychmiast przyniosą ci ulgę.

Zrób wszystko, by stres nie zawładnął ani twoimi emocjami, ani ciałem. Z pomocą kilku naturalnych remediów nauczysz się kontrolować swój organizm i z każdym dniem będzie reagował mniejszą nerwicą na każdą trudną bądź stresującą sytuację.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Gore, S. M., Fontaine, O., & Pierce, N. F. (1996). Efficacy of rice-based oral rehydration. The Lancet, 348(9021), 193–194.
    Luo, J., Wang, T., Liang, S., Hu, X., Li, W., & Jin, F. (2013). Experimental gastritis leads to anxiety- and depression-like behaviors in female but not male rats. Behavioral and Brain Functions : BBF, 9, 46. https://doi.org/10.1186/1744-9081-9-46
  • Owen, D. A. (1996). The morphology of gastritis. The Yale Journal of Biology and Medicine, 69(1), 51–60.
  • Selviana, B. Y. (2015). Effect of coffee and stress with the incidence of gastritis. Majority. https://doi.org/J MAJORITY|Volume 4 Nomor2|Januari 2015|

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.