Stres ściska ci żołądek? – 5 naturalnych lekarstw

· Grudzień 2, 2017
Oprócz stosowania naturalnych lekarstw powinniśmy również nauczyć się odpowiednich technik relaksacyjnych, które pomogą nam zapanować nad nerwami i złagodzą reakcję żołądka na stres.

Nerwicą żołądka fachowo określa się stan, w którym pod wpływem silnego stresu zaczyna boleć nas brzuch. Zwykle taka sytuacja ma miejsce przed ważnym spotkaniem czy egzaminem. Stres i silne napięcie mogą wywoływać podrażnienie błony śluzowej żołądka, którego objawy nie należą do najprzyjemniejszych.

Jedynym czynnikiem odpowiedzialnym za nerwicę żołądka jest stres. Dolegliwość ta nie ma nic wspólnego z namnażaniem się szkodliwych bakterii, niestrawnością ani ze spożyciem kwaśnych lub drażniących produktów.

Jest ona wynikiem tak zwanego szoku emocjonalnego, który prowadzi do zaburzeń pracy żołądka, jest przyczyną stanu zapalnego i nieprawidłowego poziomu wydzielanych soków trawiennych.

Wywołana stresem nerwica żołądka może występować krótkotrwale lub przyjmować formę chroniczną. Jej podstawowe objawy często bywają mylone z refluksem lub zespołem jelita drażliwego.

W przypadku tych ostatnich dodatkowo występują inne objawy, takie jak nadmierne wydzielanie gazów jelitowych, wzdęcia i – w najcięższych przypadkach – może pojawiać się krew w stolcu.

Na szczęście istnieje wiele sprawdzonych domowych remediów, których składniki skutecznie łagodzą objawy nerwicy żołądka. Poznaj pięć najskuteczniejszych z nich. Już nigdy więcej nie będziesz musiał się przejmować uciążliwym bólem brzucha przed żadnym ważnym wydarzeniem.

Dzięki poniższym napojom znakomicie poprawisz jakość swojego codziennego życia!

1. Napar z nasion kopru pomaga złagodzić stres

Napar z nasion kopru włoskiego to naturalny lek od dawien dawna stosowany w medycynie naturalnej do zwalczania problemów trawiennych. Pomaga on odprężyć mięśnie układu pokarmowego oraz łagodzi wywołany stresem stan zapalny błony śluzowej żołądka.

Napar z nasion kopru włoskiego na stres

Napar z nasion kopru włoskiego jest cennym źródłem związków o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwskurczowych, które pomagają złagodzić ból i jednocześnie zapobiegają tworzeniu się gazów jelitowych.

Jak przygotować napar?

Składniki

 • 1 szklanka wody (250 ml)
 • ½ łyżka stołowa nasion kopru włoskiego (5 g)
 • 1 łyżka stołowa miodu (25 g)

Sposób przygotowania

 • Zagotuj wodę. Następnie dodaj do niej pół łyżki stołowej nasion kopru włoskiego.
 • Zaparzaj przez około 10 minut, po czym przelej napar przez sitko. Osłodź łyżką miodu. Napar jest gotowy do spożycia!

Kiedy spożywać napar z nasion kopru włoskiego?

 • Należy wypić szklankę naparu zanim wystąpią pierwsze ściski żołądka związane ze stresową sytuacją.
 • Jeśli zajdzie potrzeba, wypij jeszcze jedną lub dwie filiżanki naparu. Możesz go popijać w małych ilościach przez cały dzień.

Przeczytaj koniecznie: Wrażenie motyli w żołądku – możliwe przyczyny

2. Gruszkowo-bananowy koktajl

Zawarte w zarówno w bananie, jak i w gruszce naturalne enzymy i błonnik pokarmowy skutecznie zwalczają spowodowane silnym stresem podrażnienie błony śluzowej żołądka.

Ponadto te dwa owoce stanowią cenne źródło witamin i minerałów o właściwościach redukujących nadmiar kwasów żołądkowych. Co więcej, pomagają one złagodzić napięcie i stres, które negatywnie wpływają na pracę żołądka.

Jak przygotować leczniczy koktajl?

Składniki

 • 1 gruszka
 • 1 dojrzały banan
 • 1 szklanka wody (200 ml)

Sposób przygotowania

 • Pokrój owoce na kawałki i zmiksuj je w blenderze razem ze szklanką wody.

Kiedy spożywać leczniczy koktajl?

 • Spożywaj gruszkowo-bananowy koktajl tuż po przygotowaniu. Sięgaj po niego, kiedy odczujesz pierwsze bóle i pieczenie w żołądku. Objawy powinny w krótkim czasie ustąpić, a ty poczujesz się lepiej, pewniej i łatwiej ci będzie przechytrzyć odczuwany stres lub niepokój.
 • Pij koktajl raz dziennie w okresach silnego stresu.

Przeczytaj koniecznie: Wrzody żołądka? Wylecz je bananem i ziemniakami

3. Woda ryżowa

Powstająca w wyniku gotowania ryżu woda stanowi cenne źródło dietetycznego błonnika oraz antyoksydantów. Zawarte w niej składniki sprawiają, że jest ona jednym z najlepszych naturalnych leków skutecznie neutralizujących zgagę oraz stresowy ból żołądka.

Lecznicza woda ryżowa na stres

 

Woda ryżowa ma kojące działanie na cały system nerwowy – odpręża, pomaga złagodzić stres i odpędza lęki związane z czekającym nas ważnym zdarzeniem.

 

Jak przygotować wodę ryżową?

Składniki

 • 1 szklanka wody (250 ml)
 • 2 łyżki stołowe ryżu, białego lub pełnoziarnistego (40 g)

Sposób przygotowania

 • Zagotuj wodę, a gdy zacznie bulgotać dodaj 2 łyżki ryżu. Gotuj przez chwilę, po czym zdejmij z ognia.
 • Pozostaw wywar przez około 2-3 godziny. Następnie przelej przez sitko i napój jest gotowy do spożycia!

Kiedy spożywać wodę ryżową?

 • Pij wodę ryżową dwa razy dziennie tak długo, aż nieprzyjemne dolegliwości gastryczne całkowicie ustąpią.

4. Woda z miodem

Woda z miodem to naturalne lekarstwo dobre na wiele rozmaitych dolegliwości. Kojące właściwości pszczelego miodu doskonale zwalczają między innymi zaburzenia żołądkowe (redukują stan zapalny błony śluzowej żołądka) i dodatkowo naturalnie łagodzą stres.

Zawarte w miodzie naturalne enzymy optymalizują procesy trawienne, podczas gdy zdrowe cukry dostarczają niezbędnej do walki z problemem energii.

Przeczytaj koniecznie: Zapalenie błony śluzowej żołądka – przyczyny i objawy

Jak przygotować wodę z miodem?

Składniki

 • 1 szklanka wody (250 ml)
 • 2 łyżki stołowe pszczelego miodu (50 g)

Sposób przygotowania

 • Zagotuj wodę. Następnie dodaj miód i napój gotowy!

Kiedy spożywać wodę z miodem?

 • Spożywaj wodę z miodem o poranku, najlepiej na pusty żołądek lub za każdym razem, gdy poczujesz, że stres zaczyna brać panowanie nad twoim ciałem.

5. Żelatyna, czyli bezsmakowa galaretka

Ten naturalny napój na bazie żelatyny pomaga zregenerować uszkodzoną stresem błonę śluzową żołądka. Łagodzi podrażnienie i stan zapalny dzięki zawartości podstawowych, cennych dla organizmu aminokwasów, antyoksydantów oraz czynników przeciwzapalnych.

Żelatyna na stres

Składniki te nie tylko hamują zgagę, ale także pomagają ustabilizować układ nerwowy, który pod wpływem silnego stresu ulega rozregulowaniu i tracimy panowanie nad własnym ciałem i kontrolę nad emocjami.

Jak przygotować galaretkę?

Składniki

 • ½ szklanki wody (125 ml)
 • 1 łyżka stołowa żelatyny (9 g)

Sposób przygotowania

 • Zagotuj wodę, a następnie rozpuść w niej łyżkę żelatyny.
 • Odstaw na 10 minut, po czym wypij. Rezultaty powinny być odczuwalne już po krótkiej chwili od spożycia tego naturalnego lekarstwa.

Kiedy spożywać galaretkę?

 • Specjaliści zalecają spożywanie roztworu wody z żelatyną o poranku, najlepiej na pusty żołądek, a w ciągu dnia pić szklankę tego napoju tuż przed każdym posiłkiem.
 • Można również spożywać żelatynę w obliczu każdej sytuacji stresowej, zawsze gdy tylko zaczniesz odczuwać nieprzyjemny, nerwicowy ból żołądka.

Na zakończenie

Jeśli w sytuacjach stresowych twój żołądek daje dotkliwie o sobie znać albo gdy stres wywołuje u ciebie zgagę, nie wahaj się i od razu sięgnij po jedno z powyższych naturalnych lekarstw, które niemalże natychmiast przyniosą ci ulgę.

Zrób wszystko, by stres nie zawładną ani twoimi emocjami, ani ciałem. Z pomocą kilku naturalnych remediów nauczysz się kontrolować swój organizm i z każdym dniem będzie on mniej reagował mniejszą nerwicą na każdą trudną bądź stresującą sytuację.