Woda ryżowa i korzyści z jej picia

Choć możemy uzyskać wodę ryżową poprzez kilkugodzinne moczenie ziarenek ryżu, by była ona bogatsza w składniki odżywcze, najlepiej spożywać tę, którą otrzymuje się po jego ugotowaniu.
Woda ryżowa i korzyści z jej picia
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Katherine Flórez

Ostatnia aktualizacja: 09 listopada, 2022

Woda ryżowa to naturalny napój, który w ostatnich czasach cieszy się sporą popularnością. Wszystko dzięki wartościom odżywczym, jakie posiada. W przeciwieństwie do tego, co niektóre osoby myślą, nie chodzi tutaj o wodę, którą otrzymuje się po przemyciu ryżu, ale o tę, którą uzyskuje się w trakcie procesu gotowania.

Woda ryżowa to również jeden z japońskich sekretów dbania o urodę. Niesamowicie korzystnie bowiem wpływa na kondycję włosów i skóry. Dzięki wysokiej zawartości witamin i minerałów jest często stosowana jako środek zwalczający między innymi biegunkę i wymioty, ale i wiele innych dolegliwości.

Dziś wielu uwzględnia ten produkt w swojej diecie właśnie ze względu na właściwości odżywcze, jakie posiada. W niniejszym artykule podzielimy się z Tobą korzyściami, jakie płyną z regularnego spożywania wody ryżowej.

Woda ryżowa i jej tajemnice

Źródło energii

Wypicie szklanki wody ryżowej w godzinach porannych może okazać się jednym z najlepszych sposobów na rozpoczęcie dnia.

Dziewczyna trzyma w ręce szklankę z woda ryżową

Jest bogata w węglowodany, co oznacza, że świetnie sprawdza się jako źródło energii dla organizmu. Również zalecana jest w tych momentach, gdy odczuwamy zmęczenie zarówno fizyczne, jak i psychiczne.

Dostarcza witamin i minerałów

Podczas gotowania sypkiego ryżu wiele ze składników pozostaje właśnie w wodzie. W efekcie powstaje napój wzbogacony o witaminy z grupy B, kwas foliowy i inne niezbędne minerały.

W tym wypadku zaleca się przygotowywanie wody z białego ryżu ze względu na to, że to ta odmiana uwalnia najwięcej składników podczas gotowania. Również zalecana jest sportowcom, jako że jest to alternatywny zdrowy sposób na uzupełnienie utraconych podczas treningu składników odżywczych.

Woda ryżowa zapobiega zaparciom

Ze względu na wysoką zawartość błonnika pokarmowego woda ryżowa usprawnia procesy wypróżniania i może okazać się deską ratunku dla osób cierpiących na zaparcia.

Kobieta z bólem brzucha - pomoże woda ryżowa

Dodatkowo warto zaznaczyć, że skrobia, którą w niej znajdziemy, korzystnie wpływa na florę jelitową.

Woda ryżowa doskonała na odwodnienie organizmu

Odwodnienie to bardzo niebezpieczny dla organizmu stan, który pogarsza funkcjonowanie wszystkich systemów wewnętrznych. Doprowadzić do niego mogą niektóre choroby oraz nadmierna potliwość.

Będąc źródłem minerałów, woda ryżowa jest doskonałą alternatywą pomagającą w skutecznym nawodnieniu organizmu.

Sposób na gorączkę

W wielu kulturach azjatyckich woda ryżowa stosowana jest jako środek zapobiegający nadmiernej utracie płynów podczas gorączki.

Kobieta mierzy temperaturę

Jej spożycie dostarcza organizmowi niezbędnych substancji odżywczych i przyspiesza proces rekonwalescencji.

Sposób na walkę z biegunką

Jednym z najpopularniejszych zastosowań napoju jest walka z biegunką zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Z kolei zdolność do zmniejszania bólu i skurczów czyni z niej doskonały preparat leczniczy na podobne dolegliwości.

Dzięki wysokiej zawartości skrobi korzystnie wpływa na błony śluzowe jelit, które w przypadku biegunki mogą zostać znacznie podrażnione.

Woda ryżowa chroni przed słońcem

Dzięki pokaźnej zawartości substancji zwanej oryzanolem jest stosowana jako ochrona skóry przed negatywnym wpływem promieni słonecznych.

Oprócz tego, zawiera inozytol, organiczny związek chemiczny z grupy cukroli, który faworyzuje regenerację komórek, w ten sposób zapobiegając skutkom przedwczesnego starzenia się skóry.

Jak przygotować wodę ryżową?

Niektórzy przygotowują wodę ryżową poprzez kilkugodzinne moczenie ziarenek ryżu w wodzie. Choć jest to dobry sposób, najlepszą metodą uzyskania wszystkich składników odżywczych jest gotowanie.

Woda ryżowa

Składniki:

  • 1/2 szklanki białego ryżu (100 g)
  • 1 litr wody

Sposób przygotowania:

  • zagotować wskazaną ilość wody, umieścić w niej ryż i pozostawić do gotowania na 20-25 minut
  • po upływie zalecanego czasu odcedzić ryż, a otrzymaną wodę umieścić w szklanym słoiku

Zastosowanie:

  • najlepiej jest rozpocząć dzień od przyjęcia jednej szklanki preparatu na czczo, a resztę konsumować w ciągu całego dnia
  • przed stosowaniem zewnętrznym należy preparat umieścić w lodówce i dobrze go schłodzić, a następnie aplikować przy użyciu kawałka materiału lub płatka kosmetycznego

W niektórych krajach do mieszanki dodaje się cynamon i miód. Może też posłużyć ona za bazę do przygotowania odżywczych koktajli lub można spożywać ją z dodatkiem orzechów lub suszonych owoców.

Wypróbuj działanie wody ryżowej na własnej skórze i korzystaj z jej niesamowitych właściwości już dziś!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.