Toksyczna strona gotowania – co nam szkodzi?

Toksyczna strona gotowania – co nam szkodzi?

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Założę się, że nigdy nie myślałaś o tym, jak twoja kuchnia może być toksyczna dla ciebie i twojej rodziny. Wiele szkodliwych substancji możesz znaleźć w składzie teflonu czy plastiku, nie mniej szkodliwa może okazać się jednak źle ugotowana żywność.

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu zagadnieniu. Toksyczna strona gotowania – poznaj szczegóły.

Niebezpieczeństwa współczesnej kuchni

Gdybyśmy chcieli wymienić substancje szkodliwe dla naszego zdrowia, na pewno jedną z nich będzie teflon. Bądź co bądź jest on wciąż jednym z najbardziej popularnych tworzyw ze względu na swoją strukturę, dzięki której jedzenie nie przywiera podczas smażenia.  

Teflon

Teflon został wynaleziony w 1938 roku przez międzynarodową firmę DuPont. Niektórzy ludzie myślą o nim jako o cudownym tworzywie ułatwiającym gotowanie, ale prawda jest taka, że jest on wykonany z bardzo szkodliwych materiałów.

Używa się go także do budowy zupełnie innych rzeczy, takich jak statki kosmiczne, kable, produkty protetyczne, farby, lakiery, soczewki kontaktowe, skafandry kosmiczne, silniki, membrany wodoodporne i wiele innych.

smażenie

Teflon jest niebezpieczny dla zdrowia ze względu na swój główny składnik: kwas perfluorooktanowy (PFOS, znany również jako C-8).

W 1961 roku, firma DuPont wiedziała, że materiał ten nie rozkłada się w środowisku i może wywoływać raka, bezpłodność, zaburzenia czynności wątroby, nadczynność tarczycy, deformacje płodu, itp.

Mimo to firma w dalszym ciągu wyrzucała odpady z fabryki do wód i atmosfery. Obecność PFOA stwierdzono w rzekach, jeziorach, oceanach, wodzie pitnej, roślinach, a nawet we krwi 95% ludności świata.

Korzystanie z teflonu jest szkodliwe dla naszego zdrowia, ponieważ jego powierzchnia niszczy się i nie jest stabilna, co oznacza, że przyczepia się ona do jedzenia, które spożywasz.

Co gorsza po podgrzaniu do ponad 160 stopni Celsjusza, staje się on na tyle toksyczny, że może zabić małe zwierzę. PFOA znajdziesz także w opakowaniach chipsów, hamburgerów, popcorn, itp. Co więcej wykazano, że powoduje on wzrost poziomu trójglicerydów i cholesterolu.

Plastik

Drugim elementem, którego nie powinnaś używać do gotowania jest plastik, który w dzisiejszej kuchni ma miliony zastosowań.

Jego produkcji towarzyszy wytwarzanie dużych ilości zanieczyszczeń, które są niezmiernie trudne do przetworzenia lub są całkowicie nie biodegradowalne.

burger

Tworzywa sztuczne zawierają substancje, które mogą powodować zakłócenia hormonalne w twoim organizmie. Oznacza to, że ingerują one w funkcje organizmu, powodując zmiany (głównie u dzieci i płodu), w szczególności dotyczy to elastycznych plastikowych pojemników, butelek i opakowań na gotowe dania.

Jedzenie styka się wtedy z takim elementem, jego szkodliwe działanie jest jeszcze potęgowane, w momencie, gdy podgrzewasz jedzenie w pojemniku w kuchence mikrofalowej.

Ten błąd jest popełniany każdego dnia w tysiącach domów, w których przygotowuje się gotowe potrawy.

Podgrzewanie potraw za pomocą kuchenki mikrofalowej, może być również niekorzystne dla zdrowia ze względu na fale powstające podczas ogrzewania.

Toksyczna żywność

Nie będziemy nawet poruszać tematu “fast food” w tej części artykułu, ponieważ jego toksyczność jest, aż nazbyt oczywista.

Zamiast tego, mamy zamiar skupić się na tych produktach spożywczych, które mogą być uważane za zdrowe i nieszkodliwe dla zdrowia, a które, jeśli nie zostaną przygotowane prawidłowo mogą okazać się niezmiernie szkodliwe (uwaga: same produkty nie są niezdrowe, tylko sposób ich przygotowania sprawia, że takie się stają)

gotowanie

Wiele produktów spożywczych staje się toksyczna, jeśli zostanie przygotowana w nieodpowiedni sposób. Poniżej przedstawimy niektóre z tych produktów spożywczych:

Źle przygotowana czerwona lub biała fasola

Fasola powinna być gotowana w temperaturze wyższej niż 100 stopni Celsjusza. Dodatkowo, fasola musi być namaczana przez kilka godzin (na przykład przez całą noc). Jeśli jej nie namoczysz, to pozostanie w niej toksyczny związek (fitohemaglutynina), który może wywołać problemy żołądkowe.

Nasiona jabłek

Zawierają w małych ilościach glukozę i toksyczny związek amigdalinę. Na szczęście musiała byś zjeść ich bardzo dużo, aby ujawniło się ich trujące działanie.

Z drugiej strony, układ trawienny absorbuje je, chociaż dużo bezpieczniej, byłoby po prostu unikać ich spożywania. To samo odnosi się do pestek brzoskwiń.

Gorzkie migdały

Nie smakują one zbyt dobrze, dlatego też prawdopodobnie nie będziesz w stanie ich zjeść.  Wynika to z obecności, znanej ci już amigdaliny, jak również innych substancji toksycznych. 20 gorzkich migdałów może wywołać niebezpieczne dla zdrowia skutki.

Zielone ziemniaki

Solanina to toksyczna substancja obecna w kiełkach ziemniaczanych.  Jest ona wytwarzana przez roślinę w celu ochrony przed owadami i grzybami.

Spożyta w dużych ilościach może powodować zatrucia.  Jeśli masz ziemniaki z kiełkami, to lepiej przed ugotowaniem wytnij je. Jeśli ziemniaki mają zieloną skórkę, nie powinnaś gotować ich bez obierania.

Słodkie ziemniaki

Nigdy nie powinnaś spożywać ich na surowo, ponieważ są one bardzo toksyczne i mogą nawet powodować drgawki i halucynacje. Surowe słodkie ziemniaki mogą mieć wpływ na ośrodkowy układ nerwowy.

Podczas gotowania słodkich ziemniaków niszczysz zawarte w nich szkodliwe substancje. 

Pomidory

Kiedy liście i owoce są zielone, są one niezbyt dobre da zdrowia, ponieważ zawierają tomatynę, która wywołuje takie same skutki jak słodkie ziemniaki. Według niektórych obniżają one poziom cholesterolu i wykazują działanie przeciwnowotworowe.

Pomidory muszą być spożywane gdy dojrzeją, i nigdy nie jedz ich liści.

Gałka muszkatołowa

Spożywana w nadmiarze staje się toksyczna, ze względu na zawartą w niej mirystycynę, która może wywoływać u niektórych osób drgawki. W przypadku spożycia zbyt dużej ilości gałki muszkatołowej w celu uniknięcia poważnych następstw będziesz musiała poddać się płukaniu żołądka.

Grzyby jadalne

Grzyby są uważane za prawdziwy przysmak, ale u części osób mogą one powodować problemy trawienne i dyskomfort. Niektóre grzyby jadalne zawierają hydrazynę. W przypadku spożywania takich grzybów na surowo, stają się one toksyczne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.