Plastik i teflon w kuchni - dlaczego ich unikać?

Z uwagi na fakt, iż plastikowe naczynia i Teflon nie są do końca bezpieczne, tak jak to sobie wyobrażasz, powinny być zastąpione zdrowszymi alternatywami, na przykład szkłem czy ceramiką.
Plastik i teflon w kuchni - dlaczego ich unikać?

Ostatnia aktualizacja: 01 sierpnia, 2020

Nie oszukujmy się – plastik jest wszechobecny! Aktualnie istnieje swego rodzaju tendencja do bacznego przyglądania się wszystkim składnikom i produktom żywnościowym, które spożywamy na co dzień.

A co z opakowaniami i naczyniami, których używamy do gotowania? Czy plastik oby na pewno jest najlepszym rozwiązaniem? A teflon? W tym artykule wyjaśnimy Ci wszystkie niebezpieczeństwa związane z używaniem niektórych materiałów.

Chodzi szczególnie o plastik i o teflon – oba, na dłuższą metę, mają negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Plastik i teflon w kuchni – dlaczego ich unikać?

Bisfenol A

Bisfenol A (skrócona nazwa BPA) to substancja wchodzącą w skład wielu plastikowych opakowań. Według przeprowadzonych badań naukowych, BPA może bardzo negatywnie wpływać na równowagę hormonalną i jest związany z dolegliwościami takimi jak cukrzyca, otyłość, niepłodność, rak piersi, rak prostaty, problemy układu krążenia oraz działa niekorzystnie na rozwój neurologiczny organizmu.

Dziecko pije z butelki - plastik w codziennym życiu

We Francji jest całkowicie zakazane jego użycie. Unia Europejska zabroniła sprzedaży butelek dla niemowląt, jeżeli plastik zawiera Bisfenol A. Podobne kroki podjęły Stany Zjednoczone i Kanada.

Oprócz BPA, plastik może zawierać inne potencjalnie toksyczne związki, takie jak ftalany i polistyren.

A teraz podpowiemy Wam, jak możemy uniknąć negatywnych skutków dla naszego zdrowia.

Plastik – Jak uniknąć Bisfenolu A?

Każdy plastik i produkty z niego wykonane powinny mieć nadrukowany kod, zazwyczaj pod spodem. Powinniśmy uważnie się przyjrzeć, żeby wiedzieć, jaki plastik jest w jego składzie. Nie wszystkie zawierają BPA, ani nie są jednakowo szkodliwe.

Plastik z największą ilością bisfenolu A to ten z numerami 3, 7 i 10.

Według Specjalnej Jednostki Zdrowia Dziecięcego Stanów Zjednoczonych, najmniej szkodliwy plastik to ten z numerami:

  • 1 (PETE).
  • 2 (HDPE).
  • 4 (LDPE).
  • 5 (PP).

Oprócz tego, że – jeżeli już jesteśmy zmuszeni korzystać z tego typu opakowań – zawsze powinniśmy wybierać plastik z tej listy. Bardzo ważne jest nigdy nie używać wielokrotnie tej samej butelki plastikowej, ponieważ im częstsze użycie, tym większa ilość uwolnionych substancji toksycznych.

I pamiętajmy: nigdy nie powinniśmy wkładać opakowań plastikowych z jedzeniem do mikrofalówkinawet do podgrzania. Ten proces wpływa na plastik i uwalnia jeszcze większą ilość związków toksycznych.

W miarę możliwości, staraj sie wyeliminować plastik ze swojej kuchni. Podobnie jak puszki. Bardzo często od wewnątrz są pokryte dodatkową warstwą, która jest równie szkodliwa. Staraj się używać opakowań ze szkła, ceramicznych, z drewna lub nierdzewnej stali.

Teflon

Badania naukowe wykryły duży poziom teflonu we krwi. Problem dotyczy większości z nas, ponieważ teflon stopniowo uwalnia się z naszych ulubionych garnków, patelni i blach.

Placki na patelni

Związek toksyczny zawarty w teflonie to kwas perfluorooctanowy (PFOA) i – jak udowodniono – jest bardzo rakotwórczy.

Co wybrać zamiast teflonu?

Te stare, aluminiowe przybory kuchenne również nie są rekomendowane, ponieważ aluminium jest relacjonowane z chorobami takimi jak Alzheimer czy Parkinson.

Dlatego też materiały najbardziej bezpieczne dla naszego zdrowia to:

Danie w ceramicznej misce - naczynie zdrowsze niż plastik

Dlatego też materiały najbardziej bezpieczne dla naszego zdrowia to:

  • Szkło.
  • Porcelana.
  • Tytan.
  • Stal nierdzewna.
  • Żeliwo.
  • Glina.
  • Drewno.
  • Bambus.

Który wybrać?

Niektóre z tych materiałów mogą nas zaskoczyć albo być dla nas kompletnie nieznane. Jednak jest coraz więcej sklepów sprzedających naczynia i opakowania z materiałów naturalnych, bez zawartości substancji toksycznych szkodliwych dla zdrowia.

Musimy wybierać “metodą prób i błędów” aż trafimy na patelnie i garnki najbardziej dla nas odpowiednie. W niektórych jedzenie może nam się lekko przypalać, w innych będziemy potrzebowali bardzo wysokich temperatur. Każdy materiał ma swoje tajniki.

Na pewno w ten sposób będziemy mogli odkryć nowe rodzaje kuchni, a nawet zainspirować się od innych kultur. Na przykład bambusowe pojemniki do gotowania na parze albo pochodzący z Maroka, gliniany tadżin.

Oczywiście, musimy wziąć pod uwagę ceny. Niestety. Wszystkie produkty ekologiczne i efektywne, jak na przykład te z tytanu, są sprzedawane po raczej wygórowanych cenach.

Natomiast te ceramiczne są używane coraz częściej i można je znaleźć w naprawdę dobrej cenie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Vandenberg, L. N., Hauser, R., Marcus, M., Olea, N., & Welshons, W. V. (2007). Human exposure to bisphenol A (BPA). Reproductive Toxicology. http://doi.org/10.1016/j.reprotox.2007.07.010
  • Seachrist, D. D., Bonk, K. W., Ho, S. M., Prins, G. S., Soto, A. M., & Keri, R. A. (2016). A review of the carcinogenic potential of bisphenol A. Reproductive Toxicology. http://doi.org/10.1016/j.reprotox.2015.09.006
  • Rezg, R., El-Fazaa, S., Gharbi, N., & Mornagui, B. (2014). Bisphenol A and human chronic diseases: Current evidences, possible mechanisms, and future perspectives. Environment International. http://doi.org/10.1016/j.envint.2013.12.007
  • Barry, V., Winquist, A., & Steenland, K. (2013). Perfluorooctanoic acid (PFOA) exposures and incident cancers among adults living near a chemical plant. Environmental Health Perspectives. http://doi.org/10.1289/ehp.1306615

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.