Plastik i teflon w kuchni – dlaczego ich unikać?

6 sierpnia, 2019
Z uwagi na fakt, iż plastikowe naczynia i Teflon nie są do końca bezpieczne, tak jak to sobie wyobrażasz, powinny być zastąpione zdrowszymi alternatywami, na przykład szkłem czy ceramiką.

Nie oszukujmy się – plastik jest wszechobecny! Aktualnie istnieje swego rodzaju tendencja do bacznego przyglądania się wszystkim składnikom i produktom żywnościowym, które spożywamy na co dzień.

A co z opakowaniami i naczyniami, których używamy do gotowania? Czy plastik oby na pewno jest najlepszym rozwiązaniem? A teflon? W tym artykule wyjaśnimy Ci wszystkie niebezpieczeństwa związane z używaniem niektórych materiałów.

Chodzi szczególnie o plastik i o teflon – oba, na dłuższą metę, mają negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Plastik i teflon w kuchni – dlaczego ich unikać?

Bisfenol A

Bisfenol A (skrócona nazwa BPA) to substancja wchodzącą w skład wielu plastikowych opakowań. Według przeprowadzonych badań naukowych,BPA może bardzo negatywnie wpływać na równowagę hormonalną i jest związany z dolegliwościami takimi jak cukrzyca, otyłość, niepłodność, rak piersi, rak prostaty, problemy układu krążenia oraz działa niekorzystnie na rozwój neurologiczny organizmu.

Dziecko pije z butelki - plastik w codziennym życiu

We Francji jest całkowicie zakazane jego użycie. Unia Europejska zabroniła sprzedaży butelek dla niemowląt, jeżeli plastik zawiera Bisfenol A. Podobne kroki podjęły Stany Zjednoczone i Kanada.

Oprócz BPA, plastik może zawierać inne potencjalnie toksyczne związki, takie jak ftalany i polistyren.

A teraz podpowiemy Wam, jak możemy uniknąć negatywnych skutków dla naszego zdrowia.

Przeczytaj również: Woda z plastikowych butelek – czy nam szkodzi?

Plastik – Jak uniknąć Bisfenolu A?

Każdy plastik i produkty z niego wykonane powinny mieć nadrukowany kod, zazwyczaj pod spodem. Powinniśmy uważnie się przyjrzeć, żeby wiedzieć, jaki plastik jest w jego składzie. Nie wszystkie zawierają BPA, ani nie są jednakowo szkodliwe.

Plastik z największą ilością bisfenolu A to ten z numerami 3, 7 i 10.

Według Specjalnej Jednostki Zdrowia Dziecięcego Stanów Zjednoczonych, najmniej szkodliwy plastik to ten z numerami:

 • 1 (PETE).
 • 2 (HDPE).
 • 4 (LDPE).
 • 5 (PP).

Oprócz tego, że – jeżeli już jesteśmy zmuszeni korzystać z tego typu opakowań – zawsze powinniśmy wybierać plastik z tej listy. Bardzo ważne jest nigdy nie używać wielokrotnie tej samej butelki plastikowej, ponieważ im częstsze użycie, tym większa ilość uwolnionych substancji toksycznych.

I pamiętajmy: nigdy nie powinniśmy wkładać opakowań plastikowych z jedzeniem do mikrofalówkinawet do podgrzania. Ten proces wpływa na plastik i uwalnia jeszcze większą ilość związków toksycznych.

W miarę możliwości, staraj sie wyeliminować plastik ze swojej kuchni. Podobnie jak puszki. Bardzo często od wewnątrz są pokryte dodatkową warstwą, która jest równie szkodliwa.Staraj się używać opakowań ze szkła, ceramicznych, z drewna lub nierdzewnej stali.

Teflon

Badania naukowe wykryły duży poziom teflonu we krwi. Problem dotyczy większości z nas, ponieważ teflon stopniowo uwalnia się z naszych ulubionych garnków, patelni i blach.

Placki na patelni

Związek toksyczny zawarty w teflonie to kwas perfluorooctanowy (PFOA) i – jak udowodniono – jest bardzo rakotwórczy.

Co wybrać zamiast teflonu?

Te stare, aluminiowe przybory kuchenne również nie są rekomendowane, ponieważ aluminium jest relacjonowane z chorobami takimi jak Alzheimer czy Parkinson.

Dlatego też materiały najbardziej bezpieczne dla naszego zdrowia to:

Danie w ceramicznej misce - naczynie zdrowsze niż plastik

Dlatego też materiały najbardziej bezpieczne dla naszego zdrowia to:

 • Szkło.
 • Porcelana.
 • Tytan.
 • Stal nierdzewna.
 • Żeliwo.
 • Glina.
 • Drewno.
 • Bambus.

Przeczytaj również: Toksyczna strona gotowania – co nam szkodzi?

Który wybrać?

Niektóre z tych materiałów mogą nas zaskoczyć albo być dla nas kompletnie nieznane. Jednak jest coraz więcej sklepów sprzedających naczynia i opakowania z materiałów naturalnych, bez zawartości substancji toksycznych szkodliwych dla zdrowia.

Musimy wybierać „metodą prób i błędów” aż trafimy na patelnie i garnki najbardziej dla nas odpowiednie. W niektórych jedzenie może nam się lekko przypalać, w innych będziemy potrzebowali bardzo wysokich temperatur. Każdy materiał ma swoje tajniki.

Na pewno w ten sposób będziemy mogli odkryć nowe rodzaje kuchni, a nawet zainspirować się od innych kultur. Na przykład bambusowe pojemniki do gotowania na parze albo pochodzący z Maroka, gliniany tadżin.

Oczywiście, musimy wziąć pod uwagę ceny. Niestety. Wszystkie produkty ekologiczne i efektywne, jak na przykład te z tytanu, są sprzedawane po raczej wygórowanych cenach.

Natomiast te ceramiczne są używane coraz częściej i można je znaleźć w naprawdę dobrej cenie.