8 Objawów chorej wątroby

Wątroba jest jednym z najważniejszych narządów w organizmie. Posiada niezliczoną ilość funkcji niezbędnych dla zdrowia i prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dlatego też, niezwykle ważną rzeczą jest obserwacja i wcześniejsze rozpoznanie ewentualnych objawów chorej wątroby, które mogą wskazywać na obecność zaburzeń związanych z tym organem.  Poznajmy kilka symptomów chorej wątroby.

Należy pamiętać, że wątroba spełnia w organizmie 3 zasadnicze funkcje: oczyszcza krew poprzez usunięcie toksyn i komórek, które nie są już dłużej potrzebne; pomaga w syntezie węglowodanów i tłuszczów i zapobiega krwotokom. Pełni funkcję magazynującą, dzięki czemu nasz organizm jest w stanie przechowywać witaminy A, D, K i E, niezbędne do produkcji energii.

8 symtomów chorej wątroby

2#:wątroba, objawy, choroby.jpg

1. Nudności

Jest to pierwszy, a zarazem najbardziej widoczny objaw zaburzeń wątrobowych. Bywa, że po jedzeniu czujesz się źle. Jest ci ciężko, masz nudności, zawroty głowy, czasem także wymioty. Takie sytuacje zdarzają się każdemu. Nie należy się niepokoić, bowiem nie muszą one jednoznacznie wskazywać na problemy wątrobowe. Jednak, jeśli nie ustępują, a wręcz przeciwnie ciągle powracają, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

2. Ból w górnej części brzucha

Bóle w górnej części brzucha, tuż poniżej żeber, dosięgające nawet pleców, wskazują na wątrobę. Czasem towarzyszy im obrzęk w obrębie jamy brzusznej, uczucie pieczenia, a nawet gorączka. Jeśli zaobserwujesz u siebie którykolwiek z powyższych objawów, nie zwlekaj. Skontaktuj się z lekarzem. Może to być spowodowane stanem zapalnym lub kolką wątrobową.

3. Żółtaczka

Żółtaczką nazywamy przebarwienia na skórze, w żółtej tonacji, pokrywające duże obszary twarzy i ciała. Dzieje się tak, gdy obserwujemy nadmierną ilość bilirubiny (żółci) w ciele i krwi. Takie zmiany mogą być wywołane przez problemy wątrobowe. Jest to jeden z pierwszych objawów, wskazujących na wirusowe zapalenie wątroby.

4. Zmęczenie i osłabienie

Za każdym razem, gdy doświadczamy jakichkolwiek problemów związanych z  wątrobą, czujemy zmęczenie, wyczerpanie, brak apetytu. Jednak, są to objawy na tyle normalne, że nie należy od razu łączyć ich z zaburzeniami wątrobowymi. W końcu każdy ma prawo do „gorszego dnia”. Ale, gdy są one ciągłe, gdy brak apetytu i wyczerpanie towarzyszy nam każdego dnia, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

5. Gorączka

Czasem pacjenci doświadczają bólu brzucha, któremu towarzyszy uczucie obrzmienia, ciężkości i zmęczenia. Jeśli zauważasz u siebie takie objawy, koniecznie zmierz temperaturę. Gorączka w takich wypadkach jest równoznaczna z zapaleniem i zakażeniem. Nie wolno o tym zapominać!

6. Jasny kolor stolca

Obserwuj kolor swojego stolca, gdy idziesz do łazienki. Jasny stolec wskazuje na problemy wątrobowe. Jest również możliwe, że pacjent cierpi na zespół jelita drażliwego, który jest również związany z zaburzeniami czynności wątroby.

7. Uczucie swędzenia

Jest spowodowane nagromadzeniem żółci pod skórą. Ciało swędzi i czujesz się nieswojo, ponieważ krew wchodzi w reakcję z wszystkimi nagromadzonymi w twoim ciele toksynami, które wątroba przestała filtrować.

8. Krwawienie i siniaki

Są to dwa kolejne, lecz nie tak powszechne objawy związane z chorobami wątroby. Częste krwawienie z nosa lub siniaki pojawiające się bez wyraźnego powodu, są związane z niedoborem białka, a co za tym idzie, złym funkcjonowaniem wątroby. Należy sobie to uświadomić.

Wszystkie opisane tutaj oznaki mogą wskazywać na problemy wątrobowe. Jednak to lekarz jest osobą, która określa, czy występują u ciebie objawy stłuszczenia wątroby, zapalenia wątroby bądź inne schorzenie tego organu. Wszystkie opisane objawy są zwykle bardzo do siebie podobne i tylko badania lekarskie mogą zweryfikować jaki rodzaj choroby wątroby występuje u pacjenta.

W jaki sposób zadbać o swoją Wątrobę?

3#:wątroba, objawy, choroby.jpg

Właściwy styl życia oraz odpowiednie nawyki żywieniowe mogą pomóc w zapobieganiu wielu chorób związanych z wątrobą. Mając to na uwadze, zalecane jest, by stosować się do następujących wskazówek:

  • Codziennie jeść warzywa i owoce, zwłaszcza te, które pomagają oczyścić wątrobę. Są to: jabłka, kiwi, winogrona, wiśnie, szpinak, karczoch, szparagi i rzodkiewki.
  • Unikaj mrożonek, smażonych potraw oraz produktów z wysoką zawartością białek i węglowodanów.
  • Unikaj napojów wysoko-słodzonych i alkoholowych.
  • Spożywaj antyoksydanty: pomarańcze, cytryny, jagody, pomidory itp.
  • Bądź ostrożny przy zażywaniu leków. Są one wielkim wrogiem wątroby.
WIĘCEJ DLA CIEBIE