Siniaki – oto 9 naturalnych sposobów na pozbycie się ich

· Wrzesień 30, 2017
Czy wiesz o tym, że maść z arniki to świetny, w pełni naturalny sposób pozwalający zlikwidować te nieestetycznie wyglądające siniaki? Oprócz zmniejszenia stanu zapalnego i bólu maść ta, ze względu na swoje właściwości przeciwbólowe, pomoże także przyśpieszyć gojenie otarć i zadrapań.

Siniaki to nie tylko kwestia nieestetycznego wyglądu. O wiele ważniejszą kwestią jest to, że po prostu są bolesne. Jeśli jesteś jedną z tych osób, u których siniaki powstają w wyniku nawet najdrobniejszych urazów, czy uderzeń, to powinieneś zapoznać się dobrze z dalszą częścią naszego dzisiejszego artykułu, aby poznać naturalne sposoby ich leczenia.

Siniaki ogólnie rzecz biorąc powstają wtedy, gdy małe naczynia krwionośne ulegają przerwaniu lub pęknięciu. Oczywiście wiąże się to z mniej lub bardziej niekontrolowanym wypływem krwi do otaczających je tkanek miękkich.

Sama taka sytuacja nie jest w żaden sposób groźna dla zdrowia (o ile mowa o tych naprawdę drobnych naczynkach krwionośnych), ale efektem tej sytuacji będzie mało estetyczny ciemny lub siny placek na skórze.

Do niektórych najbardziej typowych objawów, z jakimi wiążą się siniaki należą między innymi: ból przy dotknięciu, stan zapalny i przebarwienie skóry, niekiedy przyjmujące wiele różnych odcieni.

Chory obszar może ulec przebarwieniu i stać się wrażliwy na dotyk. A następnie w tym miejscu pojawi się charakterystyczne zaczerwienienie. Następnie kolor zmieni się na siny, szary lub brązowy, niekiedy fioletowy lub bordowy.

Później to konkretne miejsce może się stać żółtoszare, aż wreszcie wszystko wraca do normy. Zresztą, bez cienia wątpliwości każdy z nas doskonale wie, jak wyglądają siniaki i dlaczego powstają.

Siniaki na udzie

Zwykle pojawiają się one w wyniku uderzenia, upadku, urazu lub kontuzji odniesionych w trakcie uprawiania ćwiczeń fizycznych i sportu. W zależności od tego, jak poważne są, siniaki mogą one obejmować tylko obszar bezpośrednio pod skórą, ale w przypadku mocniejszych urazów dotrzeć do mięśni, a nawet do samych kości.

Ostatni rodzaj tej dolegliwości jest najbardziej bolesny i jego leczenie trwa najdłużej, a także jest najtrudniejsze. Jak już jednak powiedzieliśmy na wstępie, istnieją naturalne sposoby przyspieszenia gojenia się siniaków. Pora przyjrzeć im się z bliska!

1. Najlepszy na siniaki jest zwykły lód

Jednym z najszybszych i najtańszych, do tego w pełni naturalnych sposobów pozwalających wyeliminować siniaki jest lód. Jest to pierwsza rzecz, którą należy zrobić zaraz po odniesieniu urazu, ponieważ pomaga on zmniejszyć stan zapalny wskutek szybkiego obkurczenia ścianek naczyń krwionośnych, hamując tym samym wypływ krwi.

Takie posunięcie znacząco redukuje ból i zapobiega tworzeniu się siniaków.
Pamiętaj jednak, aby przed użyciem lód owinąć w miękką szmatkę, aby zapobiec dodatkowemu uszkodzeniu skóry po jego przyłożeniu.

2. Żel z aloesu

Żel z aloesu jest jedną z najlepszych i najbardziej wielostronnych opcji pozwalających wyleczyć nie tylko siniaki, ale także i wiele innych dolegliwości.

Dzięki zawartości hydroksyantracenu oraz wielu innych składników o podobnych właściwościach miąższ liści tej rośliny jest znanym od stuleci naturalnym środkiem przeciwzapalnym i regenerującym skórę.

Żel z aloesu

Aby wykorzystać jego cechy, wystarczy nałożyć odrobinę żelu z aloesu na siniaki lub ogólnie rzecz biorąc miejsce zmienione chorobowo. Możesz także delikatnie masować ten obszar aż do wchłonięcia żelu, a cały proces powtórzyć co najmniej trzy razy dziennie, aby uzyskać jak najlepsze wyniki.

3. Arnika

Arnika jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów na siniaki, ponieważ zmniejsza ona towarzyszący im stan zapalny i pomaga w łagodzeniu dolegliwości bólowych. Z tego też powodu jest to idealne rozwiązanie pozwalające złagodzić skutki różnego rodzaju urazów, co jest szczególnie przydatne w przypadku dzieci.

Najbardziej zalecanym sposobem na zastosowanie arniki jest użycie jej w postaci maści, którą następnie należy rozprowadzić na bolącym miejscu ciała cienką warstwą. Procedurę tę można powtarzać wiele razy w ciągu dnia, co zwiększy jej skuteczność.

4. Zielona pietruszka

Pietruszka jest także użytecznym środkiem zaradczym na siniaki, pomagającym w skutecznym radzeniu sobie z nimi. Jest to w pełni naturalny środek przeciwbólowy i zwalczający stany zapalne, który pomaga przyspieszyć proces gojenia.

Aby wykorzystaj właściwości tej roślin, wystarczy po prostu zaparzyć świeżą pietruszkę wrzątkiem, a następnie za pomocą wacika rozprowadzić tak uzyskany napar po powierzchni skóry i odczekać około pięciu minut.

Powtarzaj tę procedurę cztery razy dziennie, aby uzyskać najlepsze wyniki i zredukować swoje siniaki.

5. Czosnek

Zwykły, znajdujący się w praktycznie każdej kuchni czosnek ma naprawdę wspaniałe właściwości przeciwutleniające. Aby z nich skorzystać, wystarczy wycisnąć z czosnku odrobinę soku, a następnie rozsmarować go na sine i bolące miejsce.

W ten sposób będziesz wspomagać proces regenerowania tkanek swojego ciała, dzięki czemu siniaki szybciej przestaną być widoczne.

Ponadto sposób ten pomaga także pobudzić krążenie krwi, co może zmniejszyć ból. W tym celu nie trzeba nawet wyciskać soku z czosnku, możesz zjeść jeden lub dwa ząbki w postaci surowej.

6. Cebula

Cebula zawiera spore ilości allinazy. Jest to enzym, który w ludzkim organizmie spełnia sporo różnych funkcji, między innymi stymuluje prawidłowy przepływ krwi. W ten sposób krew nie gromadzi się w uszkodzonych naczyniach krwionośnych, nie wypływa z nich i z tego też względu nie tworzy tak wyraźnych zsinień pourazowych.

Cebula

Dlatego najlepszym sposobem na siniaki jest jak najszybsze przyłożenie świeżo ukrojonego plasterka cebuli do miejsca, w którym przewidujemy pojawienie się siniaka. Jeśli jednak już mamy na ciele widoczne siniaki, to przyłożenie do nich cebuli pomoże przyśpieszyć proces ich zanikania.

7. Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy to kolejna fantastyczna, w pełni naturalna alternatywa pozwalająca na stymulowanie krążenia krwi w chorym miejscu. Aby w pełni wykorzystać jego cenne właściwości, wystarczy przyłożyć kawałek gazy lub ściereczkę zwilżoną octem jabłkowym na miejsce, w którym mają powstać siniaki i delikatnie masować je przez kilka minut.

Możesz powtórzyć ten proces trzy razy dziennie, co pozwoli Ci uzyskać najlepsze efekty.

8. Ziemniaki

Dzięki wysokiej zawartości jednego z enzymów, o nazwie katalaza zwykłe ziemniaki pomagają skutecznie utrzymać zdrowie i dobrą kondycję komórek tkanek miękkich w okolicy odniesionego urazu.

Ziemniaki

Wystarczy w tym celu przekroić surowego ziemniaka na pół i przyłożyć przeciętą stroną na siniaki. W ten sposób będziemy w stanie złagodzić ból i stan zapalny w tym miejscu.

Niech ziemniak pozostanie na skórze przez co najmniej pięć minut, proces ten można powtórzyć trzy lub cztery razy w ciągu dnia. Oczywiście z uwagi na możliwość infekcji nie należy stosować ziemniaków na rany lub otarcia, a jedynie na nienaruszoną powierzchnię skóry.

9. Sól

Sól jest w stanie pochłaniać spore ilości płynów wewnątrzkomórkowych przy zastosowaniu miejscowym. Taka jej właściwość pozwoli zmniejszyć stan zapalny i ból w miejscu odniesionego urazu.

Wystarczy nałożyć warstwę soli na swoje siniaki i pozostawić ją tam na kilka minut. Nie uwierzysz w to, jak szybko dostrzeżesz efekty jej działania.

Prezentowane przez nas powyżej metody redukujące siniaki są w pełni naturalne i pozwalają nie tylko szybciej wyleczyć chore miejsce, ale także i sprawniej pozbyć się nieestetycznych sinych plam. Jeśli znów więc nabawisz się następnym razem siniaka, zastosuj dowolną metodę z powyższych i pozbądź się tego dokuczliwego problemu!