Ćwiczenia fizyczne, które nie pomogą Ci schudnąć

Często wierzymy w to, że wszystko, co sprawia, że się pocimy i męczymy, pomaga nam szybciej schudnąć. Jednak istnieją pewne ćwiczenia fizyczne, które, chociaż mają rzecz jasna mnóstwo innych cennych zalety, nie pomagają praktycznie wcale w procesie utraty wagi.
Ćwiczenia fizyczne, które nie pomogą Ci schudnąć
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Zwykle wydaje nam się, że ćwiczenia fizyczne pomagają nam przede wszystkim podczas odchudzania, ale to wcale nie musi być prawda. A przynajmniej nie do końca. Są bowiem takie ćwiczenia fizyczne, które nie pomogą Ci schudnąć w żaden sposób.

Ale za to z drugiej strony są idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy już są w dobrej kondycji fizycznej. A także tych, którzy chcą jedynie wzmocnić swoje mięśnie.
Zapraszamy do lektury dalszej części naszego dzisiejszego artykułu. Zaprezentujemy Ci w niej pięć różnych ćwiczeń fizycznych, które świetnie sprawdzają się w procesie rzeźbienia i wzmacniania mięśni. Ale jednocześnie nie nadają się zupełnie jako wspomaganie dla procesu odchudzania.

1. Ćwiczenia fizyczne z grupy określanej jako crossfit

Crossfit to jedna z tych aktywności, które nie pomogą Ci schudnąć w żaden sposób. Warto o tym pamiętać, ponieważ ćwiczenia fizyczne z tej grupy stały się bardzo popularne w ciągu ostatnich kilku lat.

W rzeczywistości, jeśli trochę pomyszkujesz po swojej okolicy, to zapewne bez problemu uda Ci się znaleźć specjalistyczną siłownię oferującą crossfit. Niezależnie od tego, gdzie mieszkasz.

Mimo tego, że ten sport jest bardzo intensywny, nie nadaje się zupełnie do zrzucania dodatkowych kilogramów.

Właściwie to, co możesz spowodować, jeśli zabierzesz się za tego rodzaju ćwiczenia fizyczne nie będąc w optymalnej formie fizycznej – a bądźmy szczerzy, jeśli masz trochę kilogramów w nadmiarze, to zapewne Twoja kondycja jest daleka od ideału -, to poważna kontuzja.

Crossfit

Zalecamy zatem ćwiczenia fizyczne z grupy crossfit tylko wtedy, jeśli masz idealną wagę, jesteś w dobrej formie i jesteś przyzwyczajony do intensywnego treningu.

Ponadto zawsze lepiej będzie zacząć proces zrzucania kilogramów od podstawowych ćwiczeń i zwracać przy tym baczną uwagę na swoją dietę, aby uniknąć zaburzeń poziomu składników odżywczych w swoim organizmie.

2. Joga

Joga jest koncentrującym się na rozluźnieniu mięśni i relaksie. Oznacza to, że także należy do grupy tych aktywności fizycznych, które nie pomogą Ci schudnąć. Podczas gdy oglądana niefachowym okiem z zewnątrz joga wydaje się być intensywnym i wymagającym ćwiczeniem fizycznym, to tak naprawdę jest ona jedynie relaksująca i ogólnie nie wymaga od ćwiczącego zbytniego wysiłku.

Joga

Jeśli chodzi o modne ćwiczenia fizyczne, to joga jest popularna o wiele dłużej, niż CrossFit i ogólnie rzecz biorąc stanowi dobrą opcję, aby rozpocząć wprowadzanie jakiejś aktywności sportowej w swoim życiu. Dzięki niej będziesz w stanie poprawić swój oddech i ogólną postawę całego ciała. Dodatkowo joga może zapewnić Ci i dobre samopoczucie.

Pod względem liczby spalanych kalorii joga nie wypada jednak zbyt atrakcyjnie. Wynika to z tego, że jedna godzina jogi pozwoli Ci spalić zaledwie około 150 kalorii. Dla porównania spacerując raczej powolnym krokiem przez 30 minut, możesz spalić nawet 311 kalorii.

Zacznij więc od regularnych spacerów, aby wzmocnić swoje mięśnie.

3. Długie sesje cardio

W zależności od Twojego wieku może się zdarzyć, że będziesz pamiętać doskonale ten okres sprzed kilku dekad, kiedy to treningi typu cardio były ostatnim krzykiem mody. Dosłownie wszędzie można było znaleźć miejsca do uprawiania ćwiczeń z grupy cardio, nawet dziś jest to niezwykle popularna forma aktywności fizycznej.

Trening cardio

Jednak nikt nie wiedział jeszcze wtedy, że jeśli chodzi o ćwiczenia fizyczne pozwalające zrzucić zbędne kilogramy, cardio nie jest optymalnym wyborem dla tego celu. Warto pamiętać, że cardio to doskonała opcja dla zupełnie innych potrzeb, do których należą między innymi:

  • Poprawa wytrzymałości fizycznej
  • Bardziej elastyczne mięśnie i ogólnie rzecz biorąc wyższy poziom wysportowania całego ciała
  • Zwiększenie siły mięśni
  • Usprawnienie procesów metabolicznych.

Nawet jeśli nie spalisz zbyt dużej liczby kalorii podczas jednej sesji cardio, zalecamy, abyś nadal uprawiać ćwiczenia fizyczne tego rodzaju. Pozwolą Ci one uzyskać dobrą kondycję fizyczną bez większego nakładu pracy i wysiłków. Po prostu przestrzegaj cotygodniowej rutyny obejmującej co najmniej dwie sesje cardio, każda trwająca około trzydziestu minut.

Z czasem zauważysz, że Twój oddech i kondycja fizyczna uległy zdecydowanej poprawie. Dwa wspaniałe przykłady tego, co się poprawi już na pierwszy rzut oka, to szybkość wchodzenia po schodach i lepszy proces oddychania.

4. Ćwiczenia fizyczne typu pilates

Pilates to kolejne ćwiczenia fizyczne, które nie pomogą Ci schudnąć i są bardzo podobne pod tym względem do jogi. Jest to po prostu rodzaj aktywności fizycznej, która była praktykowana od wielu lat i oferuje naprawdę doskonałe właściwości dla Twojego zdrowia. Do najważniejszych z nich należą między innymi:

Pilates
  • Lepsza elastyczność całego ciała
  • Rozluźnienie mięśni i eliminacja napięcia nerwowego, dzięki czemu pilates idealnie nadają się na te ciężkie, pełne stresu dni
  • Silniejsze mięśnie
  • Regeneracja po odniesionym urazie lub kontuzji w delikatny sposób, bez narażania się na zbędne ryzyko.

Pilates to doskonała opcja aktywności sportowej dla osób starszych, które nie mogą wykonywać bardziej wymagających ćwiczeń, ani uprawiać dyscyplin sportowych wiążących się z intensywnym wysiłkiem fizycznym.

Jeśli odniosłeś kontuzję, która przeszkadza Ci w normalnym poruszaniu się, zapytaj swojego lekarza, czy pilates będzie dla Ciebie dobrym rozwiązaniem. W większości przypadków będą to bardzo zalecane ćwiczenia fizyczne, które niezwykle korzystnie wpłyną na odzyskanie przez Ciebie pełnego zakresu mobilności.

5. Ćwiczenia, które działają tylko w jednej części ciała

Inne ćwiczenia fizyczne, które nie pomogą Ci schudnąć, to wszystkie te, które działają tylko na jedną, określoną część ciała. W większości przypadków wykonujemy je, ponieważ pomagają nam spalać tłuszcz w określonych miejscach, w których odłożył nam się tłuszcz.

W rzeczywistości większość z nas woli oszczędzać jak najwięcej energii. Dlatego też, gdy dane ćwiczenia fizyczne obiecują nam natychmiastowe wyniki, staramy się w to wierzyć. Jednak powinieneś wiedzieć o tym, że aby być zdrowym, musisz ćwiczyć wszystkie części swojego ciała.

Trening ukierunkowany

Jeśli wolisz pracować nad określonymi grupami mięśni, zaplanuj swoją codzienną procedurę treningową tak, aby każdego dnia trenować inny obszar swojego ciała.

Należy również pamiętać, że konieczne jest uprawianie ćwiczeń pod nadzorem specjalisty kontrolującego Twoje postępy tak aby nie spowodować niepotrzebnego przeciążenia lub kontuzji.

W zależności od Twoich cech fizycznych, kondycji i potrzeb, możliwe jest, że włączenie tych ćwiczeń do standardowego programu treningowego może okazać się najlepszą opcją dla Ciebie. O tym może zadecydować jednak jedynie Ty, Twój lekarz lub Twój trener osobisty.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Weisenthal BM., Christopher A., Beck MA., et al., Injury rate and patterns among crossfit athletes. Orthopaedic Journal of Sports Medicine, 2014.
  • Lau C., Yu R., Woo J., Effects of a 12 week hatha yoga intervention on cardiorespiratory endurance, muscular strength and endurance, and flexibility in hong kong chinese adults: a controlled clinical trial. Evid Based Complement Alternat Med, 2015.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.