Ból pleców jest obecnie jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych w społeczeństwie. Jest to spowodowane siedzącym trybem życia i obciążeniem dla ciała, jakie ono wywołuje.
W większości przypadków ból pleców ustępuje przy odrobinie odpoczynku lub po zażyciu tabletki przeciwbólowej. Czasem może się jednak utrzymywać dłużej niż zwykle i zmusić nas do wypróbowania innych sposobów.
Choć początkowo może się to nie wydawać najlepszym rozwiązaniem, wykonanie kilku pozycji jogi może okazać się świetną terapią na ból pleców.
Joga na ból pleców – 4 najlepsze ćwiczenia
Ćwiczenia te pomagają szybko pozbyć się dyskomfortu wywołanego bólem w problematycznym obszarze, ponieważ stymulują krążenie i redukują napięcie mięśni.
Chcemy dziś przedstawić cztery najlepsze pozycje jogi, które z powodzeniem możesz wykonywać zarówno w domu, jak i w biurze. Zaczynamy!
1. Skłon do przodu
To ćwiczenie rozciąga napięte mięśnie kręgosłupa i stymuluje centralny układ nerwowy.
Jak wykonać ćwiczenie?
Stań na macie do jogi i rozstaw stopy na szerokość bioder.
Zegnij kolana i zacznij schylać się do przodu aż Twój brzuch zetknie się z twoimi udami.
Zaciśnij dłonie w pięści i umieść je w zgięciach przeciwległych łokci.
Rozluźnij plecy, kark i głowę i mocno zaciśnij pięści.
Powtórz ćwiczenie 10 do 20 razy, robiąc głęboki wdech i wydech.
To ćwiczenie jest nieco bardziej skomplikowane i wymaga praktyki zanim będziesz w stanie poprawnie je wykonać.
Jest ono idealne na dolną część pleców, ale może również pomóc pozbyć się napięcia mięśni w górnych partiach ciała.
Jak wykonać ćwiczenie?
Stań twarzą do ściany z rozłożonymi ramionami. Przechyl ciało w przód i umieść dłonie na ścianie.
Przyciśnij palce do ściany i wciągnij brzuch, kierując jednocześnie kość ogonową w stronę podłogi.
Unieś klatkę piersiową tak, aby stworzyć naturalny łuk dolnej części pleców, a następnie napnij mięśnie brzucha.
Wyprostuj kręgosłup i zacznij przesuwać się do tyłu, schylając się aż do momentu, w którym twoje ciało utworzy literę L.
Kontynuuj ćwiczenie przez 10 do 20 oddechów i powoli wróć do pozycji wyjściowej.
3. Pies z głową w dół
Pies z głową w dół, lub “Adho Mukha Svanasana,” to idealna pozycja do rozciągnięcia mięśni całego ciała. To ćwiczenie koi nerwy kręgosłupa i poprawia krążenie krwi w całym ciele.
Wzmacnia ono również mięśnie i stawy ramion, nóg, karku i pleców.
Jak wykonać ćwiczenie?
Stań na czworaka rozstawiając stopy na szerokość bioder i wspierając się stabilnie na dłoniach i stopach.
Unieś ciało na palcach stóp i utrzymaj pozycję psa z głową w dół.
Ważne jest, aby nie zaokrąglać zbytnio pleców ponieważ możesz w ten sposób naciągnąć mięśnie.
Unieś żebra aby wzmocnić ramiona i kręgosłup.
Skieruj kość ogonową w kierunku pięt i napnij środkową i zewnętrzną część stóp.
“Balasana,” czyli pozycja dziecka to ćwiczenie relaksujące, które aktywnie rozciąga i wydłuża kręgosłup.
Jest to pozycja do odpoczynku pomiędzy ćwiczeniami lub do rozciągania się po zakończonym treningu. Zalecana jest osobom, które chcą rozluźnić napięcie wynikające ze stresu.
Jak wykonać ćwiczenie?
Uklęknij na podłodze i przyciśnij klatkę piersiową do kolan, a następnie pozostań w pozycji dziecka przez kilka minut.
Spróbuj wykonać tę pozycję mając rozsunięte kolana, ale złączone palce u stóp, po czym złącz ponownie kolana, aby lepiej rozciągnąć kręgosłup.
Jeśli twoja głowa nie dotyka podłogi, umieść pod czołem klocek do jogi, aby móc się całkowicie rozluźnić.
Możesz trzymać ramiona przed sobą lub wzdłuż tułowia.
Bierz głębokie wdechy, a z każdym wydechem wyobrażaj sobie jak uchodzi z twojego ciała napięcie.
Jak widzisz,wykonanie kilku pozycji jogi jest bardzo łatwe i szybko polepsza samopoczucie.
Jeśli połączysz je z ćwiczeniami oddechu oraz medytacją, osiągniesz jeszcze większe korzyści dla równowagi ciała i umysłu.
Rottermund, J., Knapik, A., Saulicz, E., Myśliwiec, A., Saulicz, M., Anna Rygiel, K., … Kinezyterapii Metod Specjalnych Fizjoterapii, K. (2015). BACK AND NECK PAIN AMONG SCHOOL TEACHERS IN POLAND AND ITS CORRELATIONS WITH PHYSICAL ACTIVITY. Medycyna Pracy. http://doi.org/10.13075/mp.5893.00121
Ciborowski, D. (2016). Udział powięzi piersiowo-lędźwiowej w generowaniu bólu dolnego odcinka pleców. Horyzonty Współczesnej Fizjoterapii.
Coraz więcej osób chce ukoić swoje dolegliwości i łagodne schorzenia za pomocą całkowicie naturalnych produktów. Przede wszystkim należą do nich rośliny. Ale czy znasz zalety fitoterapii? Podajmy przykład z codziennego życia. Kiedy wypijemy odpowiedni napar, skutecznie poprawia nasze trawienie, pomaga…
Czytając ten artykuł poznasz naturalne przyprawy zwalczające ból kolan, takie jak kurkuma, imbir, cynamon, goździki i pieprz kajeński oraz dowiesz się, jak działają. Wypróbuj je na własnej skórze! Jeśli natknęłaś się na ten artykuł, prawdopodobnie poszukujesz naturalnego sposobu na poradzenie…
Istnieją różne rodzaje masaży, a także różne ich klasyfikacje. Ważne jest, aby wiedzieć, że masaże terapeutyczne mają dużą użyteczność, która polega na leczeniu różnych zaburzeń i dolegliwości. A przede wszystkim mogą też być niezwykle skuteczne w zmniejszaniu bólu. Masaż jest…
Jeśli nigdy nie myślałaś, jak przydatny może być rozmaryn w pielęgnacji włosów, ten artykuł z pewnością Cię o tym przekona. Nie przegap tego naturalnego środka, który może pomóc Ci zregenerować włosy, przywrócić im blask, a nawet wyleczyć różne stany zapalne…
W czasie zmiany pór roku wzrasta ryzyko zachorowania na grypę. Dlatego wszyscy powinniśmy mieć pod ręką jakieś skuteczne naturalne środki dla całej rodziny. W tym przypadku dzielimy się 3 przepisami na lekarstwa na bazie miodu, bardzo skuteczne w walce z…
Ciągłe stosowanie chemikaliów, działanie słońca, zanieczyszczenie i inne różnorodne czynniki zewnętrzne zwiększyły potrzebę stosowania zabiegów w celu ożywienia włosów. Biała glinka i olej kokosowy tworzą duet, który wspaniale spełnia te oczekiwania. Oczywiście zdrowie włosów zależy również od naszego sposoby odżywiania…