Ból w odcinku szyjnym - 6 naturalnych remediów

Oczywiście rozciągnięcia i dostosowane ćwiczenia mogą być bardzo skuteczne w łagodzeniu dyskomfortu z jakim wiąże się ból w odcinku szyjnym.
Ból w odcinku szyjnym - 6 naturalnych remediów

Ostatnia aktualizacja: 14 listopada, 2018

Pamiętaj jednak, że nie powinno się zbyt siłowo traktować tego schorzenia, bowiem może pogorszyć to sytuację. Ból w odcinku szyjnym wymaga sporej dawki delikatności i odpowiednich remediów.

Ból w odcinku szyjnym jest częstym dyskomfortem, który pojawia się, gdy mięśnie tego obszaru stają się nazbyt napięte, co utrudnia poruszenie głową. Każdego spotkało to choć raz w życiu. W większości z przypadków związane jest to ze złą postawą bądź złym ułożeniem podczas snu, czy w trakcie siedzącej pracy.

Ból w odcinku szyjnym może być spowodowany przez traumę bądź przewlekłe choroby, takie jak np. reumatoidalne zapalenie stawów.

Jak dobrze wiemy: osoby, które spotkały na swej drodze ból w odcinku szyjnym są najczęściej niezdolne do pracy, bowiem schorzenie to zazwyczaj trwa długo i ma tendencję do powodowania bólów głowy, ograniczając też nasze możliwości ruchowe.

Na szczęście Matka Natura nie opuściła nas i w tym przypadku. Istnieją pewne naturalne środki, które w krótkim czasie złagodzą ból. Biorąc pod uwagę, że schorzenie to może nas “chwycić” w każdej chwili: warto się z nimi zapoznać profilaktycznie. W tym artykule poznasz 6 skutecznych i naturalnych rozwiązań.

ból w odcinku szyjnym lawenda

1. Ból w odcinku szyjnym i olejek lawendowy

Olejek lawendowy ma właściwości przeciwzapalne i łagodzące, które mogą okazać się bardzo przydatne w celu złagodzenia sztywności i silnego bólu szyi.

Dodatkowo posiada kojący, relaksujący aromat, który redukuje stres i w konsekwencji rozluźnia mięśnie.

Jak stosować?

  • Rozetrzyj na dłoniach olejek lawendowy i rozsmaruj na szyi. 
  • Wykonuj delikatne ruchy przez 5-8 minut i powtarzaj je 2 razy dziennie, jeśli uznasz to za konieczne.

2. Ból w odcinku szyjnym – ćwiczenia i rozciąganie

Ćwiczenia i aktywność rozciągająca są doskonałymi rozwiązaniami, które pomogą załagodzić ból w odcinku szyjnym i zminimalizować trudności w poruszaniu głową.

Pomogą przywrócić funkcje mięśniowe, minimalizując obciążenie ciała, które często towarzyszy nam z powodu zbyt intensywnego wysiłku fizycznego.

Co należy zrobić?

Wystarczy poświęcić chwilę swojego czasu na ćwiczenia rozciągające, dedykowane dla odcinka szyjnego. Oto niektóre z nich:

  • Rozciągnięcie i rozluźnienie napiętych mięśni szyi.
  • Powtarzaj okrągłe ruchy łopatek.
  • Wykonaj serię skłonów i skrętów tułowia, przysiadów, wymachów rąk aby rozluźnić też mięśnie w odcinku piersiowym.
  • Wykonaj ćwiczenia wzmacniające mięśnie ramion.
  • Ćwiczenia izometryczne.

3. Napar ze skórki pomarańczowej

Napar ze skórek pomarańczowych ma właściwości relaksujące i przeciwzapalne, które ułatwiają leczenie napięcia i sztywności w odcinku szyjnym.

Stosowanie kompresów z tego naparu pomoże Ci zmniejszyć ból a przede wszystkim rozluźni skurcze w mięśniach.

skórka pomarańczowa ból szyi

Co należy zrobić?

  • Zagotuj w rondelku kilka skórek z pomarańczy, a gdy zauważysz odpowiedni kolor naparu: zanurz w nim wacik, lub chusteczkę z gazy.
  • Sprawdź tylko czy temperatura odpowiednia jest dla Twojej skóry. Następnie zastosuj na najbardziej bolesnym odcinku.
  • Powtarzaj zabieg od 2 do 3 razy dziennie.

4. Olejek rozmarynowy

Olejek ten powstaje z rozmarynu, tj. krzewinki zimozielonej rosnącej w Azji, Afryce i w Europie Południowej. To co wyróżnia rozmaryn – to niebieskie kwiaty i charakterystyczny zapach. 

Oprócz tego olejek z rozmarynu ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe, które pozwolą nam rozluźnić mięśnie szyi dotknięte owym problemem. Najlepiej wmasować go w odcinek szyjny, co dodatkowo poprawi krążenie i przyniesie ulgę w ciągu kilku minut.

Co należy zrobić?

  • Na początku nałóż niewielką ilość olejku na dłonie i natrzyj szyję oraz ramiona, delikatnie masując okrężnymi ruchami.
  • Unikaj zbyt dużego ucisku na mięśnie, nie chcemy bowiem pogorszyć sytuacji.
  • Powtarzaj zabieg do 2 razy dziennie.

5. Nalewka z arniki dobra na ból w odcinku szyjnym

Nalewka z arniki jest niepozornym ale bardzo silnym środkiem zwiotczającym mięśnie. Stosowana miejscowo może znacznie poprawić kondycję mięśni odcinka szyjnego. Zmniejsza stan zapalny i poprawia krążenie, co pozwala odpowiednio natlenić dotknięte problemem mięśnie.

arnika i ból szyi

Co należy zrobić?

  • Dodaj kilka kropelek nalewki z arniki do filiżanki ciepłej wody. Następnie namocz roztworem bawełnianą chusteczkę, lub wacik.
  • Wykonaj okład z naparu i chusteczki, w najbardziej bolesnych miejscach.
  • Przetrzymaj okład przez 10 minut i zrelaksuj się. Powtarzaj zabieg 2 razy dziennie.

6. Okłady z lodu

Tradycyjnym i skutecznym rozwiązaniem jest stosowanie okładów z lodu. Jest to pomocne remedium, które pomoże Ci załagodzić stany zapalne i poprawić krążenie krwi w schorowanym odcinku szyjnym.

Lód ma też inne ciekawe właściwości, szczególnie polecane dla utrzymania urody.  Np. na obrzęki pod oczami wystarczy położyć kostki lodu owinięte w woreczek foliowy.

Wszystkie zabiegi z kostkami lodu możesz wzbogacić, aby były jeszcze skuteczniejsze. Przygotowując kostki lodu w foremkach: dorzuć im trochę lawendy, bądź rozmarynu.

Co należy zrobić?

  • Na wstępie należy rozdrobnić kilka kostek lodu i zawinąć je w chusteczkę.
  • Okładaj nimi obolałe miejsce i pozostaw na około 5-10 minut. Pozwoli to zmniejszyć stany zapalne i ewentualny obrzęk.
  • Po upływie określonego czasu należy obłożyć szyję ciepłym okładem (nie gorącym) np. ciepłą chusteczką. To uzupełni relaksujące działanie okładów.
  • Następnie odetchnij trochę i powtarzaj zabieg 2 razy dziennie.

Gotowi na naturalną rewolucję i ulgę od uciążliwego bólu? Jeśli nie jesteś tu z powodów prewencyjnych, ale dopadł Cię już ból w odcinku szyjnym: wypróbuj kilka z tych sposobów. Przede wszystkim daj sobie szansę na wyleczenie.

Powodzenia!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.