Medytacja skutecznie zwalcza stres

· Listopad 9, 2016
Jeżeli poświęcisz kilka minut dziennie, aby się zrelaksować, odpowiednio przeprowadzona medytacja pomoże Ci skutecznie zwalczyć stres i niepokój, a także zapobiegnie powstawaniu chorób psychicznych i depresji

Ostatnimi czasy coraz więcej osób postanawia wykorzystać pozytywne działanie, jakie dla zdrowia człowieka przynosi medytacja. Dzięki tej praktyce poznanie „wewnętrznego ja” może być bardzo satysfakcjonujące.

Niedawno przeprowadzone badania dowodzą, że medytacja przyczynia się między innymi do zwalczania stresu. Ta choroba XXI wieku i wiele innych problemów zdrowotnych występujących w naszym organizmie stały się możliwe do pokonania właśnie dzięki właściwościom, jakie kryje w sobie medytacja.

Żeby skutecznie ją praktykować, nie musisz kończyć żadnej szkoły, czy podróżować do azjatyckiej świątyni zen, czy też odbywać duchowej podróży do środka góry. Medytacja eliminująca stres to technika relaksacyjna, którą możesz praktykować w zaciszu własnego domu! Czytając ten artykuł dowiesz się jak mogłabyś ją uskuteczniać.

W jaki sposób medytacja skutecznie zwalcza stres?

To krótkie słowo, które stale jest wspominane w czasopismach, rozmowach z przyjaciółkami i wizytach u lekarza (i które jeszcze kilka lat temu było praktycznie nieznane) stało się przyczyną wielu szkód dla naszego zdrowia.

Długotrwałe wystawianie się pod wpływ czynników, powodujących stres, stało się dziś czymś tak normalnym, że na ogół nawet nie myśli się o jego konsekwencjach, a wiele osób zupełnie nie zdaje sobie sprawy, że stanowi on zagrożenie dla naszego zdrowia.

Przeczytaj również artykuł: Medytacja przez 2 minuty dziennie. Dla zdrowia.

Żeby wyeliminować stres, niektórzy decydują się na stosowanie leków (leki przeciwlękowe, leki przeciwdepresyjne lub nasenne), inni natomiast wolą zrobić sobie wakacje lub nawet zrezygnować z pracy.  Można jednak uniknąć tak „drastycznych” decyzji. Jak? Sprawiając, że medytacja stanie się naszym zwyczajem.

Medytacja na sofie

Jednak sama medytacja to nie wszystko. Niezbędne okazuje się też dokonanie zmian w naszych codziennych nawykach. Ci, którzy medytują twierdzą, że nie wystarczy usiąść w pozycji lotosu na kilka minut dziennie. Żeby osiągnąć pożądane rezultaty, trzeba zmienić życie o 180 °.

Weź więc pod lupę dosłownie wszystko. Ważne jest to co jesz, jak rozwiązujesz problemy i jak oddychasz. Wszystkie te czynniki są bardzo ważne i powinnyśmy nad nimi pracować i je doskonalić.

Bardzo wskazane jest też, by podchodzić do życia i do tego, co nas spotyka z pozytywnym nastawieniem, rozumieć to, co chce nam zakomunikować nasze ciało i przestać wypełniać nasz kalendarz milionami zobowiązań.

Medytacja na podłodze

Medytacja – czy rzeczywiście może zwalczyć stres?

Niezależnie od tego, czy jesteś w domu czy w pracy, kiedy przydarza się nam stresująca sytuacja, zazwyczaj zaczynamy oddychać w sposób krótki i urywany. Nasze serce bije szybciej i stajemy się nerwowi. Ale jeżeli świadomie stosujemy medytację możemy w zamian osiągnąć:

Przeczytaj również artykuł: Stres – wyeliminuj go za pomocą tej japońskiej metody

  • Spokój
  • Wewnętrzny pokój
  • Powolny i głęboki sposób oddychania
  • Relaks
  • Skoncentrowanie
  • Łatwiejsze zasypianie

Bardzo ważne jest, aby zrozumieć, co dzieje się w naszej głowie w sytuacji, gdy jesteśmy zestresowani. Mózg ma kluczowe znaczenie w osiąganiu równowagi i w dbaniu o zdrowie.

Jeśli nauczymy się przeprowadzać medytację kilka razy w tygodniu możemy osiągnąć głęboki stan spokoju, który jest niezbędny w chwilach, gdy musimy uporać się z problemami lub jakąś niekorzystną sytuacją.

Medytacja z zamkniętymi oczami

Oddychanie, a stres

Jednym z najważniejszych elementów medytacji jest właściwy sposób oddychania. Ale co to oznacza w praktyce? Świadome oddychanie występuje, gdy powietrze wypełnia nasze płuca po i głęboko.

W ten sposób lepiej wykorzystujemy tlen i zmniejszamy uczucie odczuwanej presji i dręczących nas obaw. Wraz z wydechem natomiast, usuwamy wszystko to, co nas ogranicza i w jakiś sposób nas przytłacza. Wszystkie emocje są związane ze sposobem oddychania.

Przeczytaj również artykuł: Dopadł Cię stres? – 6 rozluźniających ćwiczeń

Jeśli jesteś roztrzęsiona lub zaniepokojona, krótkie wdechy, które wykonujesz zupełnie nieświadomie, mogą przynieść dla Twojego organizmu negatywne konsekwencje. Z drugiej strony, kiedy medytujemy, oddychamy w sposób, który sprawia, że wszystko to, co złe może opuścić nasze ciało.

Niestety zdecydowana większość ludzi nie potrafi oddychać w sposób właściwy. Nie poświęcając dostatecznej uwagi temu zagadnieniu, używamy zaledwie 40% pojemności naszych płuc. Ale nie martw się.

Regularnie praktykując medytację można znacznie zwiększyć ten odsetek, co oczywiście w znaczny sposób przełoży się na dobre samopoczucie i ogólny stan zdrowia.

Medytacja na łóżku

Istnieje pewna technika oddychania, którą nazywa się leczniczym oddechem. Technika ta łączy w sobie elementy medytacji z oddechem, a także z niektórymi ćwiczeniami zaczerpniętymi z jogi.

Według nauczycieli tych starożytnych dyscyplin większość napięć powodujących stres, może być skutecznie wyeliminowana poprzez właściwy sposób oddychania.

Przeczytaj również artykuł: Negatywny wpływ stresu – 10 przykładów

Wystarczy, że przeprowadzisz krótki test. Następnym razem, gdy na dobre utkniesz w korku, szef powie Ci coś, co nie wróży nic dobrego, a problemy ekonomiczne po raz kolejny sprawią, że nie będziesz mogła spokojnie porozumieć się ze swoim partnerem… Po prostu oddychaj.

Jeśli możesz, zamknij oczy i weź co najmniej 5 bardzo głębokich oddechów. Po zakończeniu tego procesu zauważysz, że jesteś o wiele spokojniejsza i z łatwością możesz zachować jasny umysł, by przyjrzeć się problemom z perspektywy.

Medytacja w domu – krok po kroku

Zwykle nie mamy tak wiele wolnego czasu, żeby udać się do profesjonalnego lokalu, w którym mogłybyśmy bez przeszkód oddać się medytacji. Nie mamy też możliwości zmienić się w tybetańskiego mnicha.

Jednakże, możliwe jest odłożenie na bok tysięcy myśli i problemów, które bezustannie nawiedzają naszą głowę i pozostać na kilka minut w ciszy i spokoju.

Relaks

Jeśli czujesz, że ilość obowiązków i zobowiązań zaczyna Cię przerastać, to najwyższy czas, abyś nauczyła się rozwijać ten wewnętrzny spokój, który tak bardzo jest Ci potrzebny. Medytacja może sprawić, że depresja, lęk i stres ulegną znacznemu zmniejszeniu.

Książka „Mental Serenity”, której autorką jest Miriam Subirana, podaje jakie kroki należy spełnić poddając się medytacji:

1. Znajdź odpowiednie miejsce

Może to być twoja sypialnia, pokój dzienny lub ogród. Ważne jest to, by zapewniało ciszę i było przytulne. Nikt nie może przerywać Twoich kilku minut codziennej medytacji. Zadbaj też o odpowiednie oświetlenie. Światło powinno być delikatne i stonowane.

Jeśli wybierasz się medytować w plenerze, mogła byś to zrobić na przykład o świcie.

Przeczytaj również artykuł: Jak zagospodarować przestrzeń w mieszkaniu?

Muzyka może być czynnikiem bardzo pomocnym w tworzeniu odpowiedniej atmosfery sprzyjającej medytowaniu. Niektórzy tworząc odpowiednie środowisko sprzyjające medytacji wybierają palenie kadzidła i stosują ulubione olejki eteryczne.

2. Usiądź na podłodze

Jeśli masz jakiś problem zdrowotny, który uniemożliwia Ci siedzenie na podłodze, możesz usadowić się wygodnie na krześle lub kanapie. W przeciwnym razie zaleca się przyjąć pozycję ciała powszechnie znaną jako „kwiat lotosu”.

Plecy powinny być proste, ciało zrelaksowane, a ramiona, ręce i nogi skrzyżowane. Ręce delikatnie oprzyj na udach. Zamknięcie oczu przyczyni się do lepszej koncentracji.

Medytacja na dywanie

3. Oddychaj głęboko

Powietrze zawsze wdychaj przez nos aż do całkowitego napełnienia płuc (lub aż poczujesz, że osiągnęły one maksymalną objętość). Przytrzymaj przez kilka sekund i wykonaj powolny wydech. Wyobraź sobie, że z każdym kolejnym oddechem całe twoje ciało jest coraz lepiej odżywione. Cały proces powtórz kilka razy.

4. Oddal od siebie negatywne myśli i skup się na pozytywnych uczuciach

Bardzo ważne jest, aby nie powstrzymywać i nie poddawać ocenie wszystkich myśli, które zaczną pojawiać się w twoim umyśle. Po prostu pozwól im przemknąć swobodnie jak chmurom wędrującym po niebie.

Przeczytaj również artykuł: Spokój i pozytywne myślenie – 5 porad

Pierwszych kilka razy medytacja może wydawać Ci się nieco trudna. Jak to możliwe, by sprawić, że Twój umysł stanie się czysty i pozbawiony jakichkolwiek myśli? Ale nie martw się, z czasem dojdziesz w tym do perfekcji.

To, co poczujesz, jest bardzo ważne. Postaraj się, by Twoje odczucia były miłe i odnoszące się do dobrych rzeczy czy wspomnień z Twojego życia.