Ćwiczenie pilatesu - 6 korzyści regularnych zajęć

Ćwiczenie pilatesu pozwoli Ci wysmuklić sylwetkę i wyciszyć umysł.
Ćwiczenie pilatesu - 6 korzyści regularnych zajęć
Carlos Fabián Avila

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Carlos Fabián Avila.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Coraz więcej osób zaczyna doceniać regularne ćwiczenie pilatesu. To, co z początku było jedynie treningiem fizycznym, z czasem stało się kuracją nie tylko dla ciała, ale również dla duszy.

Korzyści płynące z ćwiczenia pilatesu obejmują utratę wagi, wzmocnienie tkanki mięśniowej, poprawę postawy i zwalczanie zaburzeń nerwowych, takich jak stres lub lęk. W tym artykule omówimy niektóre z najważniejszych korzyści, jakie zapewnia ćwiczenie pilatesu, czyli techniki, która pozwala na kształtowanie ciała bez ryzyka kontuzji.

W trakcie treningów zwiększasz również swoją elastyczność i kształtujesz piękną, proporcjonalną sylwetkę. Efekty ćwiczeń sprawią, że już nigdy nie zrezygnujesz z treningów.

6 Korzyści jakie daje ćwiczenie pilatesu

1. Stopniowa utrata wagi

Ćwiczenie pilatesu przyspiesza Twój metabolizm, czyli funkcję organizmu odpowiedzialną za regulację zużycia energii. Kiedy metabolizm przyspiesza, temperatura ciała wzrasta, zaczynasz się pocić i w efekcie spalasz dodatkowe kalorie. W ten sposób Twój organizm stopniowo pozbywa się niepożądanej tkanki tłuszczowej.

Idealnie jest połączyć pilates z treningami aerobowymi, takimi jak spacery, taniec, bieganie, pływanie, jazda na rowerze itp.

Ćwiczenia pilates na zgrabną figurę

W ten sposób możesz uzyskać równowagę pomiędzy treningami wzmacniającymi ciało a ćwiczeniami sercowo-naczyniowymi. Jest to najzdrowszy i najskuteczniejszy sposób, aby schudnąć i uchronić się przed efektem jojo.

2. Osiągnij upragnioną sylwetkę bez ryzyka kontuzji

Regularne, cotygodniowe ćwiczenie pilatesu to doskonały sposób na wzmocnienie mięśni oraz zwiększenie siły i odporności.

Pilates oddziałuje na wszystkie grupy mięśniowe znajdujące się w Twoim ciele, w tym mięśnie głębokie, co sprawia, że treningi są ogólnorozwojowe. Ponadto pilates pomaga wypracować idealne proporcje pomiędzy górną i dolną połową ciała, co pozytywnie wyróżnia go na tle innych sportów.

Kolejną wielką zaletą pilatesu jest to, że ćwiczenie go nie niesie ze sobą ryzyka kontuzji. Podczas treningu pilatesu wykorzystuje się jedynie obciążenie własnego ciała lub akcesoria o niskiej wadze, takie jak niewielkie ciężarki, elastyczne taśmy, piłki różnych rozmiarów, specjalne wyciągi itp.

3. Ćwiczenie pilatesu kształtuje Twoje ciało

Wspomagając utratę wagi i stopniowo wzmacniając mięśnie, możesz kształtować swoją sylwetkę. Kiedy ćwiczysz pilates, Twoje mięśnie nie rozrastają się, ale zyskują wyraźną definicję. Oprócz tego, ćwiczenia rozciągające i motoryczne poprawiają Twoją postawę i ogólny wygląd sylwetki.

Piękny zarys mięśnie pozwoli Ci lepiej poczuć się we własnym ciele. Jeśli jesteś kobietą, uzyskasz bardziej opływowe i jędrne kształty, bez nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej.

Unoszenie nogi i ćwiczenie pilatesu zagwarantują ci piękne nogi

Jeśli jesteś mężczyzną, możesz uzyskać widoczne mięśnie i wyrównać ewentualne dysproporcje pomiędzy klatką piersiową a nogami.

4. Lepsza postawa

Korzyści, o których wspomnieliśmy wcześniej, również przyczyniają się do poprawy Twojej sylwetki. Wzmacnianie mięśni brzucha jest doskonałym sposobem na utrzymanie prostej postawy i odwrotnie – silne mięśnie pleców pozwolą Ci lepiej pracować nad wymarzonym sześciopakiem.

  • Wytrenowane nogi i pośladki są również niezbędne do podtrzymania Twojego ciała. Pamiętaj, że całe Twoje ciało funkcjonuje w zrównoważony sposób.
  • Trening pilatesu działa na nasze ciało holistycznie, co oznacza, że nie ma żadnej części ciała, która zostanie pominięta.
ćwiczenie pilatesu przełoży się na poprawę Twojej postawy

5. Zwiększona elastyczność

Ćwiczenia pilates zawsze obejmują rozciąganie. Odbywa się ono na początku i na końcu, ale jest również elementem technik wzmacniających mięśnie. Odpowiednia elastyczność jest niezbędna do kompleksowego ćwiczenia mięśni. Niezależnie od wszystkiego, nie powinno się ograniczać tylko do jednej ich partii.

Włączają do swoich treningów rozciąganie, zobaczysz, że Twoja elastyczność stopniowo rośnie. Pomaga to zapobiegać urazom, a także problemom z mięśniami i stawami.

Większa elastyczność przyczynia się również do lepszej postawy i zwiększa predyspozycje do trenowania każdego sportu.

6. Ćwiczenie pilatesu zmniejsza stres

Pilates nie tylko pomoże Ci schudnąć, wyrzeźbić mięśnie i poprawić kondycję. Regularne wykonywanie ćwiczeń fizycznych niesie również wiele korzyści dla Twojego układu nerwowego. Regularna aktywność pomaga w walce z takimi problemami, jak stres, lęk i depresja.

W szczególności ćwiczenie pilatesu, który wymaga dobrej koncentracji i koordynacji. Te dwie rzeczy sprawiają, że oczyszczasz swój umysł i podczas treningów odstawiasz swoje obawy na bok, jak również wszelkie inne zmartwienia, takie jak problemy w pracy, kłopoty rodzinne czy stres wywołany silnymi emocjami.

ćwiczenie pilatesu pomoże ci się zrelaksować

Podczas treningu pilatesu Twój umysł skupia się na tym, jak porusza się Twoje ciało, na wysiłku, równowadze i oddychaniu. Dzięki temu regularne ćwiczenie pilatesu jest skutecznym sposobem na odstresowanie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.