Motywacja do ćwiczeń: 6 skutecznych technik

Zdrowie jest ważnym składnikiem szczęścia i spełnienia. Aby utrzymać optymalne zdrowie fizyczne musisz o siebie dbać i wprowadzić zdrowe nawyki – takie jak regularne ćwiczenia.
Motywacja do ćwiczeń: 6 skutecznych technik

Ostatnia aktualizacja: 16 kwietnia, 2019

Czy motywacja do ćwiczeń stanowi dla Ciebie problem? Chcesz ćwiczyć… ale nie możesz zacząć? Zdrowie jest jednym z najważniejszych składników szczęścia i spełnienia. Aby utrzymać je optymalnie, musisz o siebie dbać i wprowadzić zdrowe nawyki – takie jak regularne ćwiczenia.

Tu kluczową rolę pełni motywacja do ćwiczeń. Jak ją zbudować i utrzymać? Co pomaga w zmotywowaniu się do regularnej aktywności fizycznej? W dzisiejszym artykule podpowiemy Ci, jak znaleźć chęć do ćwiczeń i jak sprawić, by były one przyjemne!

Ćwiczenia fizyczne dodają pewności siebie i podnoszą jakość życia. Dają nam nie tylko siłę i sprawność fizyczną, ale zapewniają też zastrzyk zdrowej energii i jasność umysłu.

Dyscyplin sportu jest mnóstwo. Możesz wybrać najlepszą dla siebie i dostosować rodzaj aktywności do wieku, płci, kondycji fizycznej, upodobań oraz możliwości. Nie ma powodu, by spędzać całe dnie na kanapie. Koniec z wymówkami!

Skorzystaj z naszych sprawdzonych 6 sposobów na znalezienie i utrzymanie motywacji do ćwiczeń. Dzięki nim będzie Ci łatwo zachować regularność. Zobaczysz, że z przyjemnością będziesz myślała o codziennych ćwiczeniach!

Motywacja do ćwiczeń: jak ją znaleźć i utrzymać?

1. Wyznacz sobie cel

Pamiętaj przede wszystkim o tym, że jeśli ostatnio nie byłaś aktywna i prowadziłaś głównie siedzący tryb życia, nie powinnaś zaczynać nagłej intensywnej aktywności fizycznej. Łatwo wtedy o kontuzję.

Zacznij powoli. Wyznacz sobie jeden wymierny, podstawowy cel krótkoterminowy i zastanów się, co i jak musisz zrobić, aby go osiągnąć. Następnie stopniowo zwiększaj intensywność ćwiczeń. Nie próbuj przeskakiwać kilku etapów. Idź do celu małymi, przemyślanymi kroczkami.

Motywacja do ćwiczeń polega również na rozsądnym planowaniu celów.

Twoja motywacja do ćwiczeń będzie większa, kiedy zaczniesz osiągać cele. Będziesz czuła satysfakcję i widziała efekty – a nic lepiej nie motywuje niż właśnie widoczne rezultaty i radość ze spełnienia postanowień.

Zalecamy korzystanie z kalendarza lub plannera. Zapisuj swoje postępy. W ten sposób będziesz mogła przeanalizować efekty ćwiczeń i porównać wyniki.

W sieci znajdziesz mnóstwo stworzonych specjalnie w tym celu aplikacji. Możesz wybrać taką, która jak najłatwiej i najskuteczniej pozwoli Ci śledzić postępy i utrzymać motywację.

2. Skorzystaj z pomocy osobistego trenera

Aby jak najlepiej wykorzystać czas, możesz zacząć ćwiczenia z osobistym trenerem. Dzięki temu unikniesz złych nawyków które mogłyby sprawić, że ulegniesz kontuzji albo zniechęcisz się do treningów.

Dzięki osobistemu trenerowi nauczysz się wykonywać ćwiczenia poprawnie i dobierzesz je do swoich potrzeb i możliwości.

Nie lekceważ takiej formy pomocy. Choć może to być dodatkowy koszt, dobry trener będzie wiedział, jak Cię zmotywować i zachęcić wtedy, kiedy zaczniesz tracić zapał. Sprawdź, czy Twoja siłownia nie oferuje kilku sesji z trenerem w ramach karnetu!

Ponadto, dzięki asyście trenera będziesz mogła szczegółowo śledzić swoje postępy. Ważne jest też to, że nie będziesz miała skutecznych wymówek aby nie iść na trening!

3. Motywacja do ćwiczeń to także samodyscyplina

Wprowadź solidną, zdrową samodyscyplinę. Motywacja do ćwiczeń to również w dużej mierze samokontrola.

Ustal zasady i trzymaj się planów ćwiczeń. Nieważne, czy właśnie pada, czekasz na gości czy musisz zrobić coś innego. Ćwiczenia są ważne – znajdź na nie czas i nie przesuwaj ich wciąż na dalszy plan.

Skup się na samodyscyplinie.

Nietrudno jest znaleźć tysiąc wymówek, ale one wszystkie są oparte na lenistwie. Zacznij się ruszać i trzymaj się tego postanowienia. Robisz to przecież dla siebie.

Ćwiczenia same w sobie nie są celem, są środkiem do osiągnięcia celu. To element stylu życia i coś, co powinnaś wprowadzić na stałe do swojej codzienności. Traktuj ćwiczenia, jako oczywistość – tak samo jak mycie zębów czy jedzenie posiłków. Jeśli czujesz się źle przez to, że opuściłaś trening, to dobry znak. Jesteś na właściwej drodze i ćwiczenia stają się dla Ciebie nawykiem.

Kiedy ćwiczymy, nasze organizmy produkują endorfinyTo z kolei sprawia, że chcemy wrócić do ćwiczeń następnego dnia aby znów czuć się świetnie.

4. Aktywność fizyczna to inwestycja w siebie

Traktuj regularną aktywność fizyczną, jako inwestycję w siebie, jako dar dla samej siebie, który przysłuży się dobrobytowi, zdrowiu i szczęściu.

Regularne ćwiczenia dadzą Ci znacznie więcej niż tylko zdrową sylwetkę. Dzięki ruchowi zapobiegniesz chorobom. Jeśli już dokuczają Ci problemy ze zdrowiem, łatwiej Ci będzie je pokonać jeśli będziesz dbała o regularne ćwiczenia.

Pamiętaj o tym, że trening to inwestycja w zdrowie.

Aktywność fizyczna daje nam mnóstwo pozytywnych efektów. Oto najważniejsze z nich:

  • Regulowanie procesów trawiennych
  • Regulacja wagi ciała
  • Zapobieganie wiotczeniu mięśni
  • Wsparcie organizmu w pozbywaniu się toksyn
  • Poprawa samopoczucia emocjonalnego i sprawności umysłowej
  • Podniesienie samooceny i pewności siebie
  • Regulacja poziomu cukru we krwi
  • Wsparcie dla osób chorujących na osteoporozę
  • Naturalne wyrównywanie ciśnienia krwi
  • Poprawa kondycji stawów, większa mobilność
  • Dawka szczęścia, optymizmu i radości
  • Walka z zaburzeniami snu i bezsennością

5. Znajdź muzykę w odpowiednim rytmie

Motywacja do ćwiczeń polega również na znalezieniu odpowiedniej oprawy. Ćwiczenia sprawią Ci więcej przyjemności, jeśli będziesz wykonywała je słuchając ulubionej muzyki.

Być może wydaje Ci się, że to mało znaczący detal, ale efektywność ćwiczeń będzie wyraźnie większa kiedy będziesz słuchała muzyki, którą lubisz.

Znajdź muzykę dopasowaną do tempa Twoich ćwiczeń.

Jeśli ćwiczenia nie są szybkie i energetyczne, możesz posłuchać ulubionej stacji radiowej, podcastu albo audiobooka. Jeśli natomiast wykonujesz szybkie, rytmiczne ćwiczenia, znajdź muzykę w odpowiednim tempie i o odpowiednim, dopasowanym to Twoich ruchów rytmie.

6. Zmień dietę na lepsze

Kiedy zaczynasz regularnie ćwiczyć, pamiętaj też o tym aby dać swojemu ciału składniki odżywcze, których będzie potrzebowało w większej ilości. Skup się na białku, węglowodanach i zdrowych tłuszczach.

Świetnie sprawdza się planowanie posiłków z wyprzedzeniem. Przemyśl dokładnie składniki dań tak, by znajdowały się w nich wszystkie potrzebne elementy zdrowej diety. Dzięki temu będziesz mogła ćwiczyć korzystając z pełni swoich sił.

Jeżeli planujesz korzystać z produktów dla sportowców takich jak napoje białkowe czy batony energetyczne, porozmawiaj z dietetykiem.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.