Sylwetka marzeń – 9 błędów, które Cię od niej oddalają

Luty 13, 2018
Każdy marzy o nienagannej sylwetce, jednak nie zawsze wiemy, jak zabrać się do realizacji tego planu. Koniecznie dowiedz się, jakie błędy oddalają Cię od Twojego celu.

Sylwetka jest dla wielu z nas bardzo ważną kwestią. Staramy się więc jak możemy, by dbać nie tylko o odpowiednią dietę, ale i aktywność fizyczną. Często jednak w pogoni za utratą nadprogramowych kilogramów zapominamy, że kluczowe w odchudzaniu nie są pojedyncze zrywy, ale wyrabianie w sobie zdrowych nawyków, które zaprocentują na wiele lat.

Jeśli interesuje Cię ta kwestia, koniecznie czytaj dalej i poznaj 9 błędów, które być może popełniasz i które oddalają Cię od Twojego celu jakim jest piękna sylwetka.

1. Zbyt dużo ćwiczeń kardio

Większość osób sądzi, że ćwiczenia kardio to najlepszy trening dla serca oraz dla sylwetki. W rzeczywistości jednak nie należy z nim przesadzać. Jak się okazuje, wbrew temu, co by się mogło wydawać, lepszy jest trening 30-minutowy niż godzinny.

Zbyt długi intensywny trening może przynosić skutek odwrotny od zamierzonego. Najlepiej jest nie ćwiczyć na najwyższych obrotach przez więcej niż pół godziny z rzędu.

2. Sylwetka a restrykcyjna dieta

Wbrew temu co by się mogło wydawać niskokaloryczna dieta może wcale nie przybliżać Cię do celu, jakim jest wymarzona sylwetka. Oczywiście w walce z nadmiarem kilogramów odpowiednia dieta jest kluczowa, jednak warto wiedzieć, że nie zawsze bardzo restrykcyjny jadłospis to najlepsze rozwiązanie.

Warto wzbogacać swoją dietę w produkty dobre dla zdrowia serca, spowalniające procesy starzenia oraz zapobiegające chorobom układu krążenia. Musisz jednak mieć świadomość, że ludzki organizm potrzebuje tłuszczów do normalnego funkcjonowania. To samo dotyczy zarówno białka, jak i węglowodanów.

Dieta a piękna sylwetka idą w parze

  • Nawet jeśli się odchudzasz, nie daj się zwieść dietom, które zakładają wykluczanie całych grup produktów.
  • Organizm potrzebuje zrównoważonego i zbilansowanego jadłospisu. Nie dostarczając sobie poszczególnych substancji odżywczych w odpowiednich proporcjach, możesz narazić się na ich niedobory i dalsze związane z tym konsekwencje. 

3. Zbyt dużo napojów z elektrolitami

Napoje energetyczne lub dostarczające elektrolitów mają na celu uzupełnić sole mineralne i inne substancje wytracone podczas wysiłku. Jeśli jednak sięgamy po nie w nadmiarze, jednocześnie nie kontrolując zawartości cukru, możemy zawrócić z naszej drogi w kierunku wymarzonej sylwetki.

4. Odwodnienie w trakcie treningu

W trakcie treningu czy zwiększonego wysiłku fizycznego nigdy nie zapominaj o piciu wody lub innych zdrowych napojów. Wiele osób rezygnuje z picia wody w trakcie aktywności fizycznej, jest to jednak błąd. Pamiętaj, że z potem organizm wytraca duże ilości wody, dlatego też należy jej niedobór uzupełniać na bieżąco, nawet jeśli nie czujesz jeszcze pragnienia.

Picie wody przez kobieta a piękna sylwetka

5. Im więcej ćwiczysz, tym więcej jesz

Wiele osób sądzi, że im więcej ćwiczą, tym więcej mogą zjeść. Częściowo jest to prawda – zużywając więcej energii, potrzebujesz dostarczyć jej sobie z pożywienia. Jednak jeśli nieodpowiednio dobierzesz produkty, którymi uzupełniasz swoją dietę, może okazać się, że zamiast stracić na wadze, zyskasz kilka nadprogramowych kilogramów.

Jeśli chcesz utrzymać zdrową i zrównoważoną masę ciała lub też zgubić kilka kilogramów, musisz jednocześnie dbać o swoją dietę i aktywność fizyczną. Godzina spędzona na siłowni to około 500 spalonych kalorii. Jedząc o wiele więcej, bilans energetyczny wciąż będzie dodatni, co nigdy nie sprzyja odchudzaniu.

6. Złe nawyki treningowe

Ważna jest nie tylko regularna aktywność fizyczna, ale i odpowiednie wkomponowanie jej do swojego trybu życia. Nie należy na przykład ćwiczyć bezpośrednio po przebudzeniu, ani też z pełnym żołądkiem. Najlepiej jest ćwiczyć na około dwie godziny po posiłku.

Dzięki temu będziesz mieć odpowiednio dużo energii i treningu nie zakłóci Ci burczenie w brzuchu.

Ćwiczenia fizyczne a ładna sylwetka

7. Sauna bezpośrednio po treningu

Być może uważasz, że sauna pomaga wydalić z organizmu więcej toksyn wraz z potem. To oczywiście prawda, jednak do sauny także należy pójść z odpowiednim przygotowaniem.

  • Podczas treningu tracisz dużo wody z organizmu, jednocześnie podnosi się ciśnienie krwi.
  • Wizyta w saunie bezpośrednio po wysiłku fizycznym może nie być najlepszym pomysłem i może wręcz wywołać utratę przytomności.
  • Przed wejściem do sauny weź prysznic i napij się wody.

8. Unikanie rozciągania

Wiele osób zapomina o rozciąganiu po treningu lub świadomie rezygnuje z tego kroku. To błąd, który może kosztować nas nie tylko kilka dni bólu, ale i nawet uszkodzenia mięśni. Jeśli Ty także jesteś jedną z osób zaniedbujących ten krok, koniecznie zmień nastawienie i zadbaj o ćwiczenia rozciągające zawsze po treningu.

Ćwiczenia na rozciąganie

9. Zbyt intensywne lub za mało intensywne ćwiczenia

Jeśli Twoim marzeniem jest idealna sylwetka, musisz odpowiednio dobrać intensywność i rodzaj ćwiczeń fizycznych. Zarówno zbyt łagodne, jak i zbyt intensywne treningi mogą bowiem oddalać Cię od Twojego celu, zamiast Cię do niego przybliżać. Idealna sylwetka wymaga także odpowiednio nakierowanych ćwiczeń na wzmocnienie i rzeźbienie mięśni.

Regularne ćwiczenia oraz odpowiednia dieta to dwa kroki, które przybliżą Cię do celu jakim jest nienaganna sylwetka. Unikaj opisywanych powyżej błędów, a na pewno uda Ci się spełnić marzenie o pięknym i zdrowym ciele.

Jeszcze jedna ważna rada – codzienne intensywne ćwiczenia mogą zwiększać poziom kortyzolu, hormonu stresu odpowiedzialnego również za przybieranie na wadze. Ćwiczenia trzy razy w tygodniu to zdrowa norma, która na pewno nie wyrządzi Ci krzywdy.

WIĘCEJ DLA CIEBIE