Nadmierne pocenie się - jak mu zapobiegać?

Hiperhydroza lub nadmierne pocenie się to wadliwe funkcjonowanie jednego z głównych procesów fizjologicznych, za pomocą którego Twój organizm eliminuje toksyny i stabilizuje temperaturę całego ciała
Nadmierne pocenie się - jak mu zapobiegać?

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Nadmierne pocenie się może być prawdziwym problemem spędzającym sen z powiek u naprawdę wielu osób. Dobrą jednak wiadomością jest to, że istnieje kilka skutecznych rozwiązań pozwalających zredukować nadmierne pocenie się. Do tego w niektórych przypadkach w pełni naturalnych rozwiązań.

Przeczytaj dalszą część naszego dzisiejszego artykułu, aby poznać niektóre godne uwagi możliwości poradzenia sobie z tym niezwykle irytującym problemem.

Nadmierne pocenie się: problem i jego rozwiązanie

Hiperhydroza lub nadmierne pocenie się to wadliwe funkcjonowanie jednego z głównych procesów fizjologicznych, za pomocą którego Twój organizm eliminuje toksyny i stabilizuje temperaturę całego ciała. Taka podwyższona ilość potu zazwyczaj pojawia się wtedy, gdy uprawiasz jakiś sport lub ćwiczysz. A także wtedy, gdy temperatura otoczenia jest wysoka lub panuje bardzo wysoka wilgotność.

Dlaczego takie zjawisko występuje? Głównym powodem tego zachowania Twojego organizmu jest zamiar przeprowadzenia regulacji temperatury ciała. Innymi słowy, jest to sposób, w jaki Twoje ciało odświeża się i chroni swoje narządy, aby utrzymać stałą ich temperaturę roboczą.

Intensywne pocenie się

Wszyscy ludzie pocą się przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Podstawową natomiast kwestią jest to, kiedy to nadmierne pocenie się staje się stanem chorobowym i zaczyna negatywnie wpływać na osobę, która się zmaga z tym problemem.

Głównymi dolegliwościami, z którymi borykają się osoby cierpiące na nadmierne pocenie się, są plamy potu pod pachami (widoczne także na ubraniach). Do tego dochodzi także dyskomfort związany z koniecznością potrząsania lub trzymania czyjejś ręki podczas powitania z powodu nadmiernego pocenia się własnej dłoni.

Nie można także zapomnieć o często występującym przypadku nieprzyjemnego zapachu stóp z uwagi na ich nadmierne pocenie się. Bez wątpienia może to być bardzo krępującą i wstydliwą przypadłością w wielu sytuacjach towarzyskich.

Rodzaje pocenia się

Aby zwalczyć nadmierne pocenie się, najpierw musisz dowiedzieć się, jaki jest konkretnie Twój rodzaj potliwości. Na początek musisz więc zapamiętać to, że istnieją dwa rodzaje pocenia się. Jest to potliwość pierwotna i wtórna.

  • Potliwość pierwotna zazwyczaj pojawia się w chwilach stresu lub zakłopotania. Naukowcy nie są jednak do końca pewni, jaki konkretnie mechanizm fizjologiczny może ją wywołać.
  • Z drugiej strony jednak strony istnieje także potliwość wtórna. Oznacza ona nadmierne pocenie się związane z różnego rodzaju zaburzeniami. Mogą być nimi na przykład cukrzyca, gorączka, nadczynność tarczycy lub przebywane właśnie leczenie farmaceutyczne.

Oprócz zaprezentowanych powyżej dwóch podstawowych rodzajów, nadmierne pocenie się można również podzielić na różne poziomy intensywności. Najniższy z nich jest zjawiskiem w większości przypadków trudnym do zauważenia. Natomiast najwyższy poziom to taki, który może stworzyć naprawdę ogromny problem w życiu danej osoby.

Jak zwalczać nadmierne pocenie się

Specjaliści twierdzą, że obecnie istnieją różne opcje rozwiązania tego niewygodnego problemu. Przeanalizujmy kilka z nich:

Regularne używanie antyperspirantu

Stosowanie antyperspirantu jest szeroko znanym zabiegiem. Ale mało kto wie, że może być ono doskonałym rozwiązaniem dla osób cierpiących z powodu nadmiernej potliwości o niewielkim stopniu nasilenia.

Antyperspirant

Istnieje wiele marek dezodorantów i antyperspirantów, których składniki mogą się różnić w mniejszych lub większych ilościach. Wszystko sprowadza się do wypróbowania różnych produktów, dopóki nie znajdziesz tego, który jest najbardziej odpowiedni dla Ciebie.

Toksyna na bazie botuliny redukująca nadmierne pocenie się

W ostatnich latach toksyna botulinowa znana potocznie jako botoks znacznie zyskała sobie na popularności. Wprawdzie najczęściej stosowana jest przez celebrytów do poprawy swojego wyglądu, ale doskonale sprawdza się także jako metoda leczenia zjawisk takich jak nadmierne pocenie się.

Na czym polega opisywana metoda? Ogólnie rzecz biorąc jest to wstrzykiwanie specjalnego preparatu na bazie jadu kiełbasianego w najbardziej dotknięte chorobowo obszary, takie jak pachy, stopy lub dłonie.

Specyfik ten paraliżuje gruczoły potowe na okres od trzech do sześciu miesięcy. To skuteczne i natychmiastowe leczenie, ale jego największą wadą jest to, że nie ma ono charakteru trwałego, a jedynie przejściowy.

Jontoforeza

Jonoforeza to nowe leczenie, które może być świetną opcją do skutecznego stawienia czoła temu problemowi. Polega ona na przepuszczaniu delikatnego prądu elektrycznego przez nasz organizm podczas kąpieli.

Jontoforeza

Może Ci ona pomóc w kontrolowaniu nadmiernego pocenia się przez krótki czas. Może one wynosić od kilku godzin do trzech dni. Jednym z problemów tej metody leczenia jest to, że okazuje się ona być całkowicie nieskuteczna w przypadku wielu osób. A jeśli już zadziała, to jedynie przez krótki czas.

Zabieg chirurgiczny

I na koniec należy wspomnieć także o tym, że nadmierne pocenie się można zwalczać metodami chirurgicznymi. Jest to bez wątpienia najbardziej ekstremalna opcja. Proces ten powinien być przeprowadzony przez profesjonalistę. Ogólnie rzecz biorąc polega on na wykonaniu zabiegu laparoskopii, podczas której blokowane są węzły gruczołów potowych.

Jest to najdroższa ze wszystkich opcja, a w niektórych przypadkach pocenie się może przybrać charakter kompensacyjny. Oznacza to, że może zacząć pojawiać się w innych częściach ciała, takich jak nogi lub plecy.

Bez względu na wybraną przez Ciebie opcję, ważne jest to, aby być dobrze poinformowanym o możliwościach, jakie przed Tobą stoją. Zanim dokonasz ostatecznego wyboru, nie zapomnij się skonsultować się ze specjalistą. To właśnie on może Ci najlepiej ze wszystkich doradzić w Twoim konkretnym przypadku.

Dobrą wiadomością jest natomiast to, że nadmierne pocenie się jest problemem, który ma skuteczne rozwiązanie. Wszystko jednak zależy od tego, której z opcji zarówno pacjent, jak i lekarz zaufają w największym stopniu. I którą z nich wybiorą, aby zmierzyć się z tym problemem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Pariser, D. Ballard, A. (2014). Iontophoresis for Palmar and Plantar Hyperhidrosis. Dermatol Clin. Vol.
    32. Pp. 491-494.
  • Hashmanai M, Kopelman D, Assalia A. The treatment of primary palmar hyperhidrosis: a review. Surg Today 2010; 30: 211-8.
  • Karol Alfaro Cordero.  Hiperhidrosis Primaria, Un Enfoque en la Terapéutica Tópica.Revista Médica de Costa Rica y Centro América LXXIII (619) 355 – 379, 2016.
  • Sociedad Española de Medicina de Familia y Comunitaria. Guía Práctica de la Salud. Sudoración excesiva semfyc.es/wp-content/uploads/2016/07/12_14.pdf
  • Doolittle J, et al. (2016). Hyperhidrosis: An update on prevalence and severity in the United States. DOI:
    10.1007%2Fs00403-016-1697-9


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.