Nogi – Ćwiczeniami możemy je wzmocnić!

· Czerwiec 3, 2018
Jeśli chcesz wzmocnić swoje nogi powinnaś skupić się na ćwiczeniach kardio. Zacznij od kilku minut dziennie oraz stopniowo zwiększaj natężenie i czas ćwiczeń, w miarę jak Twoja wytrzymałość rośnie.

Jeśli chcesz pozbyć się tkanki tłuszczowej w określonych częściach swojego ciała, powinnaś zastosować odpowiednie ćwiczenia, jako że dieta oraz ogólna aktywność fizyczna mogą okazać się niewystarczające. Aby wzmocnić swoje nogi powinniśmy obrać pewną rutynę.

W dzisiejszym artykule odkryjemy jakie typy ćwiczeń pomagają nam wysmuklić nasze nogi oraz pozbyć się tkanki tłuszczowej na udach i łydkach. 

Wzmocnij swoje nogi za pomocą ćwiczeń

Zaletą wzmacniania nóg za pomocą poniższych ćwiczeń jest to, że poza zwiększeniem tkanki mięśniowej, pozbędziesz się również zbędnego tłuszczu. W ten sposób Twoje nogi będą wyglądać na smukłe i silne.

Unoszenie nogi, ćwiczenia na tkankę tłuszczową

Stosowanie diety odchudzającej jednocześnie z prowadzeniem siedzącego stylu życia może pomóc nam w pozbyciu się tkanki tłuszczowej, jednak  spowoduje to zwiotczenie mięśni. Dlatego też najbardziej efektywnym wyborem jest prowadzenie zbilansowanej diety oraz uprawianie ćwiczeń fizycznych.

Trening kardio czy siłowy?

Gdy chodzi o wybór ćwiczeń, które zamierzasz wykonywać, powinnaś wziąć pod uwagę swój cel.

  • Jeśli masz szczupłe nogi i chcesz je wzmocnić, skup się na ćwiczeniach z ciężarkami lub taśmą.
  • Z drugiej strony, jeśli chcesz wyszczuplić swoje nogi, pomyśl nad ćwiczeniami krążeniowymi. Aerobik czy trening kardio korzystnie wpływa na pracę serca i płuc, zwiększając potliwość, przyspieszając spalanie tłuszczu i energii. 

Rutyna ćwiczeń

Poniżej proponujemy szereg ćwiczeń z zakresu aerobiku, które pomagają w spalaniu tłuszczu, szczególnie na nogach. Możesz wybrać te, które odpowiadają Ci najbardziej bądź połączyć je. Wszystkie są bardzo skuteczne.

Gdy zaczniesz, możesz zauważyć lekkie zmęczenie już po krótkiej chwili – są one pewnego rodzaju testem Twojej wytrzymałości. Jeśli jednak stopniowo będziesz zwiększać powtórzenia, zobaczysz wyraźne efekty w przeciągu kilku tygodni.

1. Taniec

Osoby, które lubią tańczyć nie muszą długo głowić się nad znalezieniem ćwiczeń na silniejsze i smuklejsze nogi.

Jeśli będziesz tańczyć trzy razy w tygodniu, pomoże Ci zmniejszyć tkankę tłuszczową, która gromadzi się wokół bioder, ud i łydek. 

ćwiczenia kobiety tańczą aerobik

Istnieje wiele rodzajów tańca: taniec towarzyszki, aerobik, zumba, samba, taniec brzucha…W dzisiejszych czasach możesz również znaleźć taniec, który łączy się ze sztukami walk, pływaniem oraz innymi dyscyplinami. Najważniejsze, aby wybrać ten, który się lubi najbardziej.

2. Skakanie na skakance

trening kobieta skacze na skakance

Zaletą skakania na skakance jest nie tylko przypływ energii, ale również szybsze spalanie kalorii. Co więcej, to ćwiczenie wyrabia dobrą koordynację ruchów, utrzymanie równowagi oraz zwalcza stres. 

W zaledwie 10 minut skakania na skakance spalasz taką samą ilość kalorii jak podczas półgodzinnego biegu.

To ćwiczenie pomaga również we wzmacnianiu niemal wszystkich części Twojego ciała, co oznacza, że warto wykonywać je przynajmniej raz w tygodniu.

  • Możesz zacząć od skakania przez 1 minutę na przemian z 1-minutowym odpoczynkiem.
  • Wykonuj to naprzemienne ćwiczenie przez 10 minut.

3. Bieganie

jogging

Jeśli lubisz biegać, trzymaj się zwykłej rutyny. Możesz uprawiać jogging w parku, na ulicy lub w siłowni. Bieganie jest bardzo zdrowe. Ważne jest jednak, abyś pamiętał o dobrej postawie ciała, odpowiednim oddychaniu i rozgrzewce, aby uniknąć kontuzji.

4. Mini trampolina

Mini trampolina stała się ostatnio bardzo popularna w siłowniach. Pozwala ona na praktykowanie różnych ćwiczeń i ruchów, kiedy na niej skaczesz.

Daje wiele radości, pozwala spalić kalorie oraz zapobiega urazom stawów.

  • Możesz korzystać z niej w siłowni, a nawet we własnym domu, jako że nie jest to duży wydatek.
  • Po prostu włącz Twoją ulubioną muzykę i każdego dnia poświęć 5, 10 lub 15 minut na skakanie. Zaczniesz pocić się w przeciągu kilku minut.

5. Wchodzenie po schodach

jogging po schodach

Dla ludzi, którzy nie mają czasu na chodzenie na siłownię lub po prostu za tym nie przepadają, wchodzenie po schodach może być świetną alternatywą na spalanie kalorii oraz utrzymanie formy. Musisz jednak poświęcić temu przynajmniej 15 minut dziennie.

Możesz połączyć wchodzenie ze schodzeniem, ponieważ każda z tych czynności oddziałowuje na inne mięśnie. Nie rób tego jeśli niesiesz jakiś ciężar lub nie posiadasz odpowiedniego obuwia.