Joga dla otyłych? - 10 powodów na tak!

Chociaż joga to aktywność fizyczna dla wszystkich, warto zaznaczyć, że osoby ze znaczną nadwagą mogą mieć problemy z wykonaniem niektórych asan. Jednak nie należy się zniechęcać - z czasem będzie tylko coraz lepiej. Kilogramy zaczną lecieć w dół, a ty będziesz czuć się dużo lepiej, zarówno na poziomie fizycznym, jak i emocjonalnym.
Joga dla otyłych? - 10 powodów na tak!

Napisany przez Solimar Cedeño

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Jeśli zacząłeś czytać ten artykuł, z pewnością zastanawiasz się, czy istnieje coś, takiego jak joga dla otyłych. Zazwyczaj bowiem osoby praktykujące tę formę aktywności są szczupłe i niesamowicie elastyczne. Czy zatem może być ona również uprawiana przez osoby ze sporą nadwagą bądź otyłe?

Jeśli myślisz, że nie – jesteś w błędzie. Otóż joga to sport dla wszystkich, bez względu na wiek, płeć, kondycję fizyczną czy ilość nadprogramowych kilogramów. Istnieją nawet specjalne zajęcia zatytułowane “joga dla otyłych“, które kładą nacisk głównie na pozycje, które z łatwością można wykonywać nawet przy dużej nadwadze.

Można nawet powiedzieć, że joga jest idealna dla pacjentów z otyłością, gdyż nie tylko ułatwia spalanie tkanki tłuszczowej, ale także pomaga kontrolować emocje osób zmagających się z nadmiarem kilogramów.

Joga dla otyłych, joga dla każdego!

Co sprawia, że joga każdego dnia zyskuje coraz więcej zwolenników na całym świecie? Czy to tylko przejściowa moda, czy rzeczywiście sprawdzony sposób na zdrowe i długie życie?

Wiele znanych osobowości publicznie wychwala zalety regularnego praktykowania jogi. Na przykład premier Indii, Narendra Modi, podjął się zadania wypromowania jogi jako sportu narodowego. Zachęca on obywateli swojego kraju do ćwiczeń, które mają pomóc im w codziennym życiu: zapewnić niezbędną dawkę aktywności, pomóc w walce ze stresem i ukoić emocje.

Premier podzielił się nawet serią filmów video, które ukazują jego samego ćwiczącego jogę. Z łagodnym uśmiechem na twarzy zachęca wszystkich do czerpania z dobrodziejstw tego odwiecznego systemu filozoficznego.

Nie ma znaczenia, czy jesteś szczupły, czy gruby, czy potrafisz wyginać się w rozmaitych pozycjach, czy z trudnością sięgasz palcami u rąk podłogi, czy masz 10 czy 100 lat… Joga jest dla każdego. Przekonaj się o tym na własnej skórze i już dziś zapisz się na pierwszą lekcję!

Joga dla otyłych – same zalety!

1. Poprawia oddychanie

Ćwiczenie jogi to w dużej mierze koncentracja na prawidłowym oddychaniu. Kiedy robimy to świadomie, nasz organizm pracuje zupełnie inaczej niż wówczas, gdy bagatelizujemy sprawę oddechu. To, że nasze ciało robi to automatycznie, nie oznacza bowiem, że odbywa się to prawidłowo. Otóż okazuje się, że większość z nas nie oddycha poprawnie.

Świadome oddychanie w połączeniu z eliminacją stresu, umiejętnością kontroli emocji, zdrową i dobrze zbilansowaną dietą oraz regularną aktywnością fizyczną sprawia, że składniki odżywcze szybciej i skuteczniej docierają do komórek ciała.

Dzięki temu przemiana materii przebiega sprawniej, a kilogramy szybciej lecą w dół. Co więcej, minimalizujemy w ten sposób ryzyko związane z powstaniem niedoborów substancji odżywczych w naszym ciele.

2. Joga dla otyłych: pomaga zwiększyć poczucie własnej wartości

Joga to doskonały bodziec do rozpoczęcia prowadzenia zdrowszego i aktywniejszego stylu życia. Oprócz rezultatów na poziomie fizycznym (poprawa sylwetki, stopniowa utrata kilogramów) ten rodzaj aktywności znakomicie wpływa również na psychikę.

Widoczne gołym okiem efekty pomagają wzmocnić poczucie własnej wartości osób otyłych oraz dodają im pewności siebie.

Co więcej, regularne ćwiczenie jogi stymuluje chęci do prowadzenia zdrowszego stylu życia. Z czasem wzrasta ochota na świeże owoce i warzywa, a także zanikają wcześniejsze ataki wilczego głodu. Stopniowo zaczynamy odzyskiwać kontrolę nad własnym ciałem, a co za tym idzie, znacząco poprawiamy jakość naszego codziennego życia.

3. Pomaga zwalczyć objawy przygnębienia i depresji

Osoby z nadwagą i otyłe bardzo często zmagają się z problemem obniżonej samooceny, a to z kolei zwiększa ryzyko wystąpienia depresji. Wynika to z braku poczucia bezpieczeństwa i własnej wartości, będących konsekwencją wyglądu ich ciała.

Otyła kobieta trzyma wagę

Liczne badania naukowe i eksperymenty dowiodły, że joga dla otyłych ma naprawdę zbawienny wpływ na ich psychikę. Co więcej, ćwiczenia te są powszechnie stosowaną formą antydepresyjnej terapii leczniczej. Jest to też świetny sposób na refleksję, wyciszenie, medytację, zwiększenie samooceny oraz aktywniejsze i bogatsze życie.

4. Łagodzi stres

Medytacja i ćwiczenie świadomego oddychania są jednymi z podstawowych elementów jogi. Wielu z nas koncentruje się jednak głównie na pozycjach, czyli asanach. W rzeczywistości są one tylko narzędziem do poprawy zdrowia i samopoczucia.

To właśnie oddech odgrywa kluczową rolę w łagodzeniu stresu i odprężaniu organizmu. Umożliwia on koncentrację zarówno na fizycznej, jak i umysłowej pracy podczas ćwiczeń, a także pomaga rozjaśnić myśli i spojrzeć na rzeczywistość z zupełnie innej strony.

Aby szybko odnotować pozytywne rezultaty, należy poświęcić na medytację zaledwie kilka minut dziennie. To wystarczy, aby obniżyć poziom kortyzolu we krwi, popularnie zwanego hormonem stresu. Świadome oddychanie i napełnianie płuc czystym powietrzem pomoże ci się wyciszyć i znacznie ułatwi konfrontację z szarą rzeczywistością.

5. Joga dla otyłych: poprawia stan zdrowia

Regularne praktykowanie jogi ma bardzo korzystny wpływ na pracę całego naszego organizmu. Pomaga zwalczyć szereg dolegliwości, z jakimi wielu z nas zmaga się niemal codziennie:

  • Łagodzi bóle głowy i przynosi ulgę w przypadku migren.
  • W naturalny sposób kontroluje ciśnienie tętnicze krwi.
  • Pomaga zwalczyć nadmierne zmęczenie.
  • Wpływa na stabilizację rytmu snu, a także pomaga zwalczyć bezsenność.
  • Zwalcza bóle mięśni, stawów, pleców itp.
  • Poprawia elastyczność ciała oraz ułatwia zrzucenie zbędnych kilogramów.

Jak już wspomnieliśmy powyżej, uzdrawiający sekret jogi tkwi w prawidłowym oddychaniu. Kiedy robimy to świadomie i głęboko, dostarczamy do komórek ciała znacznie więcej tlenu niż podczas codziennego, płytkiego oddychania. To z kolei usprawnia proces usuwania toksyn z organizmu.

Widząc wyraźne postępy w praktyce jogi, z pewnością będziesz coraz chętniej ćwiczyć, a być może nawet zmotywuje cię to do spróbowania innych rodzajów aktywności fizycznej, przed którymi dotychczas blokowała cię nadmierna masa ciała.

Joga to świetna technika motywacyjna również w kwestii zdrowego żywienia i nauki wdrażania zdrowszych nawyków na co dzień.

6. Widoczne postępy

W rzeczywistości w przypadku żadnego sportu ma znaczenie obwód pasa. Jedynym kryterium, które liczy się naprawdę, jest chęć osiągania wyznaczonych celów. Dla jednych może to być przebiegnięcie maratonu, podczas gdy dla innych zrzucenie pięciu kilogramów bądź poprawa samopoczucia.

Palce ułożone do medytacji - joga dla otyłych

Pamiętaj, by na zajęciach jogi nie wymagać od swojego ciała zbyt wiele. Będziesz musiał wykazać się sporą cierpliwością, zanim przyjdą oczekiwane rezultaty. Nie zniechęcaj się jednak, ponieważ z każdą kolejną sesją twoje ciało będzie sprawniejsze, a ty będziesz ćwiczyć z większą przyjemnością.

Powolutku będziesz zyskiwać większą elastyczność i prawidłowo wykonywać coraz to trudniejsze asany. Jeśli zmagasz się z nadmiarem tkanki tłuszczowej, joga dla otyłych bez wątpienia będzie strzałem w dziesiątkę.

W przeciwieństwie do morderczych treningów ten rodzaj aktywności umożliwia zdobywanie siły, wytrzymałości i rzeźbienia sylwetki stopniowo, bez zbytniego obciążenia dla organizmu.

7. Ćwiczenie jogi nie obciąża organizmu

Nie ma żadnych wątpliwości odnośnie tego, że joga jest świetnym uzupełnieniem zdrowego stylu życia. Zadziwiający jest jednak fakt, że nie wymaga ona wprowadzania żadnych drastycznych zmian. Są one niewielkie i płynnie następują po sobie. Wraz z ogólnymi postępami zwiększa się stopień trudności pozycji.

Generalnie na kursie jogi instruktorzy sugerują pozycje dla początkujących oraz dla zaawansowanych – wybierasz zatem tę, która bardziej odpowiada twoim warunkom fizycznym.

Pozwala to na rozpoczęcie nauki na idealnym dla ciebie poziomie oraz uniknięcie frustracji w związku z tym, że niektóre ćwiczenia mogą okazać się dla ciebie niewykonalne. Zawsze mamy bowiem alternatywę! Również czas poświęcany na ćwiczenia zależy tylko i wyłącznie od ciebie. Zacznij chudnąć z jogą już od dziś!

8. Joga dla otyłych: ustabilizowanie pracy układu hormonalnego

Każda pozycja w jodze wpływa na stan naszego organizmu na poziomie mięśniowym, nerwowym oraz hormonalnym. Jeśli więc jedną z przyczyn twojej nadwagi jest nieprawidłowe wydzielanie hormonów, koniecznie zapisz się na zajęcia z jogi. Dowiedz się, które asany przyniosą ci najwięcej korzyści.

Na przykład, jeśli zmagasz się z zaburzeniami pracy tarczycy, powiedz o tym instruktorowi, by zalecił ci najodpowiedniejsze asany, które pomogą ci ustabilizować poziom hormonów.

9. Łagodzi stany lękowe

Niejednokrotnie wspomnieliśmy już o duchowych i relaksujących zaletach jogi. Ten rodzaj aktywności jest więc szczególnie zalecany osobom, które zmagają się z uczuciem lęku, niepewnością i innymi zaburzeniami na tle emocjonalnym.

Zarówno medytacja, jak i świadome, głębokie oddychanie potrafią skutecznie ukoić zszargane nerwy i rozszalałe emocje.

Wpływ jogi na nasz układ nerwowy jest wręcz nie do przecenienia – pomaga skoncentrować się na poprawieniu kondycji fizycznej, a także zmniejsza nieustanną chęć na jedzenie. Pomaga również lepiej kontrolować tzw. ataki wilczego głodu. Czegóż można chcieć więcej, aby schudnąć zdrowo i trwale…?

10. Małymi krokami do wielkiego celu

Jeśli interesuje cię aktywność fizyczna, która pomoże ci schudnąć i znacząco poprawić jakość życia bez frustracji i nadmiernego obciążania organizmu, bez wątpienia joga jest dla ciebie! Oprócz tego, że aktywuje całe ciało do działania, ma również kojący wpływ na psychikę. A zatem twoja siła woli będzie rosła wraz z każdą sesją ćwiczeń.

Zajęcia z jogi to chwila koncentracji i medytacji, które zapewnią ci siłę do stawiania czoła wyzwań życia codziennego z pogodą ducha i optymizmem. Ponadto zapewnią ci zdolność do cierpliwego oczekiwania na czysto fizyczne rezultaty.

Które pozycje jogi są idealne dla osób odchudzających się?

Systematyczne ćwiczenie jogi to znakomity sposób na wzmocnienie mięśni całego organizmu, poprawę elastyczności, naukę prawidłowego oddychania i – ogólnie rzecz biorąc – poprawę samopoczucia.

Joga jest szczególnie zalecana osobom zmagającym się z nadwagą i otyłym, ponieważ oferuje bardzo dobre rezultaty przy niewielkim wysiłku fizycznym i niskim obciążeniu dla stawów.

Kobieta medytuje na łonie natury

Zalecane pozycje “odchudzające” to:

  • Pozycja nieboszczyka (czy też martwego ciała), savasana – pozycja relaksacyjna, znakomita do wyciszenia zarówno ciała, jak i umysłu.
  • Świeca, sarvangasana – w naturalny sposób reguluje metabolizm oraz stymuluje prawidłowe funkcjonowanie tarczycy. Co więcej, wzmacnia i uelastycznia mięśnie pleców i nóg, usprawnia krążenie krwi, pobudza oczyszczanie krwi, a także łagodzi zaparcia.
  • Pozycja nóg uniesionych przy ścianie, viparita karani mudra – korzystnie wpływa na funkcjonowanie tarczycy, poprawia krążenie krwi oraz pomaga zwiększyć samokontrolę emocjonalną.
  • Ryba, matsyasana – pomaga regulować funkcje tarczycy, a także ma wpływ na pracę przysadki mózgowej, nadnercza i szyszynkę.
  • Pozycja pługa, halasana – stymuluje spalanie tkanki tłuszczowej z brzucha. Reguluje również pracę tarczycy, wątroby i śledziony.
  • Kobra, bhujanghasana – wpływa na pracę nadnerczy i tarczycy. Ponadto wzmacnia mięśnie brzucha, kręgosłup oraz ujędrnia pośladki.

Joga dla otyłych: jakich pozycji należy unikać?

Pamiętaj, że nasze ciało powinno być przygotowane do wykonywania poszczególnych asan. Zwłaszcza mowa o tych, w których jedynym punktem oparcia jest jedna jedyna część ciała. Niektóre z pozycji, na przykład padahastasana czy balasana, mogą z początku utrudniać oddychanie.

Regularna aktywność fizyczna pomoże ci zmienić codzienne nawyki na zdrowsze oraz znakomicie wpłynie na twoją sylwetkę. Zadbaj o swoje ciało i umysł dzięki systematycznym sesjom jogi!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Kaduskar, P., & Suryanarayana, K. M. (2015). Yoga: An endocrine therapy. Indian journal of endocrinology and metabolism, 19(3), 437–438. https://doi.org/10.4103/2230-8210.152801
  • Karen Pilkington, Graham Kirkwood, Hagen Rampes, Janet Richardson. 2005. Yoga for depression: the research evidence. Journal of Affective Disorders. https://doi.org/10.1016/j.jad.2005.08.013.
    (http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0165032705002570)
  • Madanmohan, & Mahadevan, Sivasubramaniyan & Balakrishnan, Selvakumar & Gopalakrishnan, Maya & Prakash, Elapulli Sankaranarayanan. (2008). Effect of six weeks yoga training on weight loss following step test, respiratory pressures, handgrip strength and handgrip endurance in young healthy subjects. Indian journal of physiology and pharmacology. 52. 164-70.
  • Anheyer, D., Klose, P., Lauche, R. et al. Yoga for Treating Headaches: a Systematic Review and Meta-analysis. J GEN INTERN MED 35, 846–854 (2020). https://doi.org/10.1007/s11606-019-05413-9
  • A. Ross; A. Brooks; K. Touchton-Leonard; G. Wallen. 2016. A Different Weight Loss Experience: A Qualitative Study Exploring the Behavioral, Physical, and Psychosocial Changes Associated with Yoga That Promote Weight Loss. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine. https://www.hindawi.com/journals/ecam/2016/2914745/
  • Ferreira-Vorkapic, Camila; Rangé, Bernard. 2010. Mente Alerta, Mente Tranquila: ¿Constituye el yoga una intervención terapeútica consistente para los
    trastornos de ansiedad? Revista Argentina de Clínica Psicológica. https://www.redalyc.org/pdf/2819/281921798002.pdf
  • Chong, Cecilia S. M.; Tsunaka, Megumi; Tsang, Hector W. H.; Chan, Edward P.; Wai Ming Cheung. 2011. Effects of Yoga on Stress Management in Healthy Adults: A Systematic Review. Alternative Therapies in Health & Medicine. https://web.a.ebscohost.com/abstract?direct=true&profile=ehost&scope=site&authtype=crawler&jrnl=10786791&AN=65066461&h=3kgypRUvpQXF4jnoqz%2bdiCvi%2bm1TAO2bRFDDgS38g%2fMlkgFl4dpgEKmM42W0tCLERqjKYSRr0Z8F5qJpLo9uoA%3d%3d&crl=c&resultNs=AdminWebAuth&resultLocal=ErrCrlNotAuth&crlhashurl=login.aspx%3fdirect%3dtrue%26profile%3dehost%26scope%3dsite%26authtype%3dcrawler%26jrnl%3d10786791%26AN%3d65066461
  • Yoga with Modi: Indian PM releases online yoga series – video report. 2018. The Guardian. https://www.theguardian.com/world/video/2018/mar/29/yoga-with-narendra-modi-indian-pm-releases-online-yoga-series-video

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.