Pozbyć się siniaków? - Natura Ci w tym pomoże

Siniaki można leczyć za pomocą naturalnych środków zawsze, gdy nie występują dodatkowe objawy, mogące sugerować komplikacje, takie jak złamanie lub pęknięcie kości bądź krwotok wewnętrzny.
Pozbyć się siniaków? - Natura Ci w tym pomoże
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Paula Heidemeyer

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

O stłuczenie wcale nie trudno. Pewnie niejednokrotnie zastanawiałeś się, jak szybko i skutecznie pozbyć się siniaków z ciała. Zwykły siniak na skórze potrzebuje około dwóch tygodni, aby całkowicie się zagoić. W zależności od ilości uszkodzonych naczyń krwionośnych i rozległości sińca, czas ten może być krótszy bądź dłuższy.

Często wystarczy niewielkie uderzenie, aby pojawił się purpurowy siniak i ból uszkodzonej tkanki. Dochodzi wówczas do pęknięcia drobnych naczyń pod skórą, a krew ucieka w otaczające tkanki i powoduje odbarwienie naskórka.

Takie stłuczenia mogą przybierać różne kolory i odcienie. Zazwyczaj na początku przyjmują one barwę ciemnej czerwieni, granatu, czerni lub fioletu, a z czasem przechodzą w żółć i zieleń, by finalnie całkowicie zaniknąć.

Czas regeneracji tkanek zależy od siły uderzenia lub upadku. Istnieje jednak wiele naturalnych środków, które mogą przyspieszyć gojenie się. Poznaj najlepsze domowe sposoby, które pozwolą ci pozbyć się siniaków w krótkim czasie, a dodatkowo zapobiegną ich formowaniu się w przyszłości.

Jak pozbyć się siniaków? – Ich rodzaj ma znaczenie

Siniaki mogą być wynikiem nie tylko urazów i stłuczeń, ale także rezultatem przebytej operacji lub choroby. Istnieje bowiem sporo przypadłości, które które zwiększają ryzyko uszkodzenia podskórnych naczyń krwionośnych nawet przy delikatnym uścisku lub uderzeniu.

Dzieje się tak między innymi w przypadku hemofilii, białaczki, chorób nerek czy wątroby.

Wielki siniak na udzie

Inną przyczyną powstawania sińców mogą być również niedobory substancji odżywczych, głównie niektórych witamin.

Stąd też, jeśli zauważyłeś u siebie podobny problem, w pierwszej kolejności przestudiuj swoją codzienną dietę, aby upewnić się, że dostarczasz swojemu organizmowi wszystkich podstawowych składników.

Jak pozbyć się siniaków domowymi sposobami?

Kiedy uderzysz się lub przewrócisz, a na twojej skórze wymaluje się efektowny siniec, koniecznie zastosuj któreś z domowych remediów przyspieszających gojenie stłuczeń.

Pomogą ci one szybciej pozbyć się nieestetycznych zmian pod naskórkiem, a także wzmocnią naczynia krwionośne i pomogą złagodzić ból.

Przekonaj się na własnej skórze, że istnieje wiele naprawdę skutecznych metod, by szybko i skutecznie pozbyć się siniaków.

1. Przykładanie lodowego okładu pomoże pozbyć się siniaków

Z pewnością nie raz stosowałeś tę metodę. Aby jej rezultaty były naprawdę skuteczne, zaleca się nie czekać na pojawienie się siniaka, lecz przyłożyć lód do skóry tuż po uderzeniu się. Dzięki temu natychmiast zredukujemy obrzęk oraz zapobiegniemy rozlewowi krwi z uszkodzonych naczyń krwionośnych.

Jako okład sprawdzą się zarówno kostki lodu owinięte ściereczką lub plastikową torebką, jak i kawałki mrożonego mięsa czy opakowanie mrożonego groszku. Najważniejsze to, by działać niezwłocznie. Nie wolno też przykładać lodu bezpośrednio do skóry, ponieważ może dojść do odmrożenia bądź głębokiego podrażnienia naskórka.

Pamiętaj również, że okłady z lodu nie są wskazane przy ranach otwartych, gdyż może dojść do infekcji i pogłębienia obrzęku. Stosuj więc lód zawsze, gdy się uderzysz, lecz nie towarzyszy temu rozlew krwi.

3. Ocet jabłkowy

O właściwościach octu jabłkowego pisaliśmy już wielokrotnie. Bez wątpienia jest to uniwersalny produkt, który znajduje zastosowanie w bardzo różnych dziedzinach: jako dodatek do potraw, naturalny środek leczniczy, metoda na walkę ze zbędnymi kilogramami, pozbawiony chemii środek czystości…

Warto wspomnieć również o jego właściwościach łagodzących stłuczenia i przyspieszający leczenie siniaków.

  • Aby pozbyć się siniaków albo znacząco zmniejszyć ich widoczność, zaleca się przecieranie stłuczonego miejsca roztworem zimnej wody i octu jabłkowego.
  • Zwilż płatek kosmetyczny, wacik lub czystą ściereczkę wspomnianym roztworem i przyłóż do bolącego miejsca. Zawarte w occie substancje lecznicze zaczną działać natychmiast: poprawią krążenie krwi, złagodzą obrzęk oraz zapobiegną temu, by stłuczenie przybrało ciemną barwę.

4. Sól i cytryna pomogą pozbyć się siniaków

Cytryna w połączeniu z solą również znakomicie zmniejsza widoczność siniaków oraz poprawia kondycję stłuczonej skóry.

Stłuczenie na ramieniu - jak pozbyć się siniaków?
  • Aby przygotować to domowe remedium, zwilż czystą ściereczkę bądź chusteczkę świeżo wyciśniętym sokiem z cytryny z dodatkiem odrobiny soli.
  • Przyłóż okład do stłuczonego miejsca i pozostaw na około 30 minut.

5. Słońce i masaż

Ciepłe promienie słońca mogą bardzo korzystnie wpływać na stłuczone tkanki naskórka. Okazuje się, że promienie ultrafioletowe rozkładają powodującą siniaki bilirubinę. A co za tym idzie, zapobiegają zabarwieniu skóry na charakterystyczny dla siniaków kolor.

  • Jeśli dodatkowo wykonasz delikatny masaż stłuczonego miejsca, sprawisz, że krew zniknie oraz poprawisz wygląd skóry.

Jak pozbyć się siniaków? – Porady

Poniżej znajdziesz kilka przydatnych wskazówek odnośnie tego, jak postępować w przypadku stłuczenia, aby złagodzić obrzęk i zapobiec utworzeniu się nieestetycznego sińca.

  • Trzymaj kończynę ku górze. W ten sposób złagodzisz ból oraz napięcie powstałe w wyniku urazu.
  • Natychmiast zastosuj zimny okład. Pomoże ci on złagodzić obrzęk i opuchliznę, a także zapobiegnie nadmiernemu rozlewowi krwi z uszkodzonych naczyń krwionośnych.
  • Ogranicz aktywność stłuczonej kończyny. Na przykład: jeśli uderzyłeś się w łydkę lub w nogę, przez kolejne 24 godziny unikaj długiego stania czy chodzenia.
  • Bez wątpienia najlepszym sposobem leczenia jest prewencja, czyli unikanie sytuacji, w których narażamy swoje ciało na stłuczenia. W tym celu należy nosić odpowiednie do sytuacji obuwie, a w niebezpiecznych sytuacjach kierować się zdrowym rozsądkiem.
  • Z kolei w przypadku dzieci warto wpoić im, by podczas zabaw starały się zachować ostrożność. Nie powinny również przebywać w niebezpiecznych miejscach bez nadzoru dorosłych.
  • Jeśli uderzenie było silne, możesz sięgnąć po środek przeciwbólowy.
  • W przypadku stłuczeń nie zaleca się przyjmowania aspiryny, ponieważ dodatkowo może ona zwiększyć przepływ krwi w miejscu urazu.
  • Wzbogać swoją dietę o produkty bogate w witaminę C – wspomaga ona leczenie siniaków.
  • Jeśli pojawił się duży siniec, dokładnie obserwuj jego ewolucję. W przypadku, gdy nie widzisz żadnej poprawy, pójdź na pogotowie albo do lekarza.  Być może jest on objawem innego problemu zdrowotnego.
  • Jeśli siniak znajduje się w okolicach oka i zaburza prawidłowe widzenie, bezzwłocznie pójdź do lekarza.
  • Pielęgnuj troskliwie siniaki, aby nie doszło do komplikacji.

Na zakończenie

Siniaki mogą zarówno nas przerażać, jak i być czymś zupełnie normalnym, częścią codziennego życia. Warto jednak wiedzieć, jak je leczyć oraz z jakimi problemami zdrowotnymi mogą się wiązać.

Weź pod uwagę nasze porady i zastosuj się do nich następnym razem, gdy stłuczesz sobie kolano lub łokieć.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.