Blizny – jak naturalnie zmniejszyć ich widoczność?

Trzeba wiedzieć, że naturalne sposoby na zmniejszenie widoczności blizn nie dają natychmiastowych efektów. Jeśli jednak będziemy je stosować regularnie, z czasem nastąpi odnowa komórek skóry, a nieestetyczne zrosty będą znacznie mniej widoczne.

Blizny na ciele rzadko kiedy stanowią element dodający nam urody, zwłaszcza u kobiet. Zwykle chciałybyśmy, by były one jak najmniej widoczne lub by całkowicie zniknęły. Nie trzeba jednak poddawać się w tym celu kosztownym zabiegom, wystarczy sięgnąć do darów natury.

Istnieje wiele domowych sposobów na to, by blizny były mniej widoczne. Są one równie skuteczne jak drogie kremy czy specjalistyczne zabiegi. Trzeba jednak zaznaczyć, że ich efekty nie są natychmiastowe i trzeba wykazać się sporą cierpliwością.

Nie zrażaj się długim oczekiwaniem na pożądane rezultaty, zapewniamy, że naprawdę warto trochę poczekać. Niektóre środki są tak skuteczne, że pozwalają niemalże na całkowite usuniecie blizn.

Blizny – poznaj ich rodzaje

Zanim przejdziemy do naturalnych sposobów na zmniejszenie widoczności blizn, chcielibyśmy przybliżyć ci kilka ważnych faktów na temat różnych typów i rodzajów blizn. To właśnie od nich będzie zależeć sposób leczenia oraz czas trwania kuracji.

Różnice w wyglądzie poszczególnych blizn związane są w wieloma rozmaitymi czynnikami, na przykład z typem urazu, ekspozycją na promieniowanie UV, itp.

Najczęściej występujące typy blizn:

 1. Blizny atroficzne, inaczej zanikowe. Ich występowanie jest związane z zaburzeniami procesu syntezy nowej tkanki. Tego typu blizny wyglądem przypominają miejscowe zagłębienia. Najczęściej powstają w przebiegu trądziku i ospy wietrznej. Do tej grupy zalicza się również rozstępy.
 2. Keloidy, tak zwane bliznowce. To zgrubienia powstałe w wyniku niekontrolowanej produkcji kolagenu. Tego typu blizny bardzo często powodują tzw. efekt „ciągnięcia” skóry, znacznie ograniczając zakres ruchów (czasem do tego stopnia, że mamy problem z wyprostowaniem stawu).
 3. Blizny przerostowe. Podobnie jak keloidy charakteryzują się grubą warstwą kolagenu i osiągają znaczne rozmiary. Są one charakterystyczne dla ludzi z zagojonymi poparzeniami skórnymi.

Przeczytaj koniecznie: Jak powinniśmy leczyć oparzenia?

1. Cytryna doskonale wygładza blizny

Cytryny

Cytryny są cennym źródłem kwasów alfahydroksylowych – substancji, które wspomagają usuwanie martwych komórek naskórka oraz w naturalny sposób rozjaśniają skórę. Dzięki temu prostemu produktowi, jakim jest sok z cytryny, skutecznie wygładzisz blizny, a tym samym zmniejszysz ich widoczność.

Składniki

 • Sok z jednej cytryny

Jak przeprowadzić kurację?

 • Przed zastosowaniem soku z cytryny umyj dokładnie i dogłębnie pokrytą blizną skórę.
 • Nasącz płatek kosmetyczny sokiem z cytryny, a następnie wcieraj go w bliznę.
 • Pozostaw sok z cytryny na powierzchni skóry przez 10 minut. Po upływie tego czasu dokładnie zmyj go ze skóry.
 • Pamiętaj, by zawsze po stosowaniu cytryny na skórę nałożyć krem z wysokim filtrem UV. Zabezpieczysz w ten sposób skórę przed powstaniem plam i przebarwień.

2. Miód skutecznie regeneruje naskórek

Miód posiada magiczne właściwości, dzięki którym blizny stają się praktycznie niewidoczne lub znikają całkowicie. Jest to naturalny produkt, który intensywnie stymuluje odnowę tkanek. Idealnie nadaje się więc do odkażania ran oraz pielęgnacji gojących się urazów, poparzeń, zadrapań, zranień.

W celu uzyskania jak najlepszych rezultatów zaleca się przygotowanie mikstury na bazie miodu i sody oczyszczonej.

Składniki

Jak przeprowadzić kurację?

 • Najskuteczniejsza w działaniu jest mieszanka przygotowana zgodnie z podanymi w składnikach ilościami miodu i sody oczyszczonej.
 • Zmieszaj ze sobą obydwa składniki, a gdy uzyskasz jednolitą pastę, nałóż na bliznę. Wykonuj w tym czasie delikatny masaż przez około 3-5 minut.
 • Po upływie tego czasu przyłóż do blizny chusteczkę nasączoną ciepłą wodą.
 • Pozostaw ją na skórze tak długo, aż się ochłodzi. Następnie dokładnie umyj skórę.

Przeczytaj koniecznie: Napój leczniczy z lnem na cellulit i dla lepszej kondycji skóry

3. Cebula

Cebula

 • Cebula i zawarte w niej substancje doskonale zmiękczają blizny oraz pomagają je wygładzić.
 • Ta niezwykle popularna w naszym kraju bulwa wykazuje sile właściwości przeciwzapalne, które pomagają zahamować nadmierną produkcję kolagenu. Dzięki temu odbarwienie skóry oraz blizna będą praktycznie niewidoczne.
 • Jeśli nie chcesz samodzielnie przygotować wyciągu z cebuli, możesz go nabyć w aptekach i sklepach zielarskich w postaci żelu lub kremu. Regularne stosowanie cebuli na skórę pomaga zapobiec tworzeniu się nieestetycznych blizn i zrostów skórnych.

4. Aloe vera

Jak już wielokrotnie pisaliśmy, aloes posiada szereg cennych dla zdrowia naszej skóry właściwości. Jest on doskonałym naturalnym środkiem przeciwzapalnym, który pomaga złagodzić podrażnienia skóry, wygładzić blizny oraz stymuluje odnowę komórek skóry.

Jak przeprowadzić kurację?

 • Aby w pełni wykorzystać wszystkie cenne właściwości aloesu należy przeciąć łodygę rośliny na pół i wydobyć z jej wnętrza przezroczysty żel, a następnie nałożyć go bezpośrednio na ranę lub bliznę.
 • W aptekach i sklepach zielarskich można zakupić również gotowe maści, kremy i żele na bazie aloesu, które skutecznie pomagają zmniejszyć widoczność blizn.
 • Aloes można stosować na blizny codziennie, bez względu na rodzaj skóry.

5. Porzeczki

Czarna porzeczka

Porzeczki to owoce niezwykle bogate w witaminę C – substancję, która przyspiesza proces zabliźniania się ran.

Jak przeprowadzić kurację?

Najbardziej wartościowe oczywiście są świeże owoce. Jeśli sezon się skończył, możesz z powodzeniem użyć porzeczek mrożonych lub suszonych.

 • Jeśli zdecydujesz się na porzeczki suszone, przed zastosowaniem dokładnie je zmiel i zmieszaj z odrobiną oliwy z oliwek, dzięki czemu łatwiej ci będzie je nanieść na skórę. Z kolei, jeśli stosujesz świeże owoce, zrób z nich papkę i nałóż na gojącą się ranę lub bliznę w postaci maści.
 • Każda z powyższych możliwości doskonale zapobiega tworzeniu się nieestetycznych blizn oraz pomaga wygładzić te już istniejące.

Przeczytaj koniecznie: Usuń kurzajki nie pozostawiając blizn

6. Olejek z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego posiada silne właściwości antybakteryjne, które stopniowo wygładzają nawet najbrzydsze blizny powstałe w wyniku zabiegów chirurgicznych lub będące pozostałością po trądziku.

Jak przeprowadzić kurację?

Wymieszaj kilka kropli olejku z drzewa herbacianego z odrobiną wody. Zwilż płatek kosmetyczny powstałą miksturą i przyłóż go bezpośrednio do blizny. Pozostaw na skórze przez kilka minut. Powtarzaj zabieg codziennie.

7. Laser

Zabieg z użyciem lasera powinien być ostatecznością w przypadku, gdy żadna z powyższych metod nie przynosi zadowalających rezultatów. Jest on zalecany zwłaszcza w przypadku bardzo grubych i rozległych blizn.

Z pomocą lasera możemy skutecznie i trwale usunąć wszelkiego rodzaju blizny oraz sprawić, że skóra odzyska jednolity kolor. Warto jednak zwrócić szczególną uwagę na intensywność promienia, ponieważ może on nam przynieść znacznie więcej problemów niż korzyści.

WIĘCEJ DLA CIEBIE