Blizny – jak naturalnie zmniejszyć ich widoczność?

Naturalne sposoby na zmniejszenie widoczności blizn nie dają natychmiastowych efektów. Jeśli jednak będziesz stosować je regularnie, komórki skóry z czasem się odnowią, a nieestetyczne zrosty staną się niewidoczne.
Blizny – jak naturalnie zmniejszyć ich widoczność?
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Blizny na ciele rzadko kiedy dodają urody, szczególnie kobietom. Zwykle chciałybyśmy, aby były jak najmniej widoczne lub całkowicie zniknęły. Nie trzeba jednak poddawać się kosztownym zabiegom, wystarczy jedynie sięgnąć do darów natury.

Istnieje wiele domowych sposobów na to, aby zmniejszyć widoczność blizn. Opisane w tym artykule sposoby są równie skuteczne jak drogie kremy i specjalistyczne zabiegi. Musimy jednak zaznaczyć, że ich efekty nie są natychmiastowe i trzeba wykazać się sporą cierpliwością.

Nie zrażaj się długim oczekiwaniem na pożądane rezultaty. Chociaż wymagają więcej czasu, to niektóre środki są tak skuteczne, że pozwalają niemalże całkowicie usunąć blizny.

Blizny – poznaj ich rodzaje

Zanim opiszemy naturalne sposoby na zmniejszenie widoczności blizn, chcielibyśmy przybliżyć Ci kilka faktów na temat ich typów. To właśnie od nich zależy, jaki sposób leczenia musisz wybrać i ile trwać będzie Twoja kuracja.

Różnice w wyglądzie poszczególnych blizn wynikają z rozmaitych czynników, na przykład z urazu, z ekspozycji na promieniowanie UV, itp.

Najczęściej występujące typy blizn:

  1. Blizny atroficzne, czyli inaczej zanikowe. Ich występowanie jest związane z zaburzeniami procesu syntezy nowej tkanki. Tego typu blizny wyglądem przypominają miejscowe zagłębienia. Najczęściej powstają z powodu trądziku i ospy wietrznej. Do tej grupy można zaliczyć również rozstępy.
  2. Keloidy, czyli tak zwane bliznowce. To zgrubienia powstałe w wyniku niekontrolowanej produkcji kolagenu. Tego typu blizny bardzo często powodują tzw. efekt „ciągnięcia” skóry, znacznie ograniczając zakres ruchów (czasem do tego stopnia, że można mieć problem z wyprostowaniem stawu).
  3. Blizny przerostowe. Podobnie jak keloidy charakteryzują się grubą warstwą kolagenu i osiągają znaczne rozmiary. Są charakterystyczne dla ludzi z zagojonymi poparzeniami skórnymi.

Przeczytaj koniecznie: Jak powinniśmy leczyć oparzenia?

1. Cytryna doskonale wygładza blizny

cytryny i ich działanie na blizny

Cytryny są cennym źródłem kwasów alfahydroksylowych – substancji, które wspomagają usuwanie martwych komórek naskórka oraz w naturalny sposób rozjaśniają skórę. Za sprawą soku z cytryny skutecznie wygładzisz blizny, a także zmniejszysz ich widoczność.

Składniki

  • Sok z jednej cytryny

Jak przeprowadzić kurację?

  • Przed zastosowaniem soku z cytryny umyj dokładnie pokrytą blizną skórę.
  • Nasącz płatek kosmetyczny sokiem z cytryny, a następnie wcieraj go w bliznę.
  • Pozostaw sok z cytryny na powierzchni skóry przez 10 minut. Po upływie tego czasu dokładnie zmyj go ze skóry.
  • Pamiętaj, aby zawsze po stosowaniu cytryny na skórę nałożyć krem z wysokim filtrem UV. Zabezpieczysz w ten sposób skórę przed powstaniem plam i przebarwień.

2. Miód skutecznie regeneruje naskórek

Miód posiada magiczne właściwości, dzięki którym blizny stają się praktycznie niewidoczne lub znikają całkowicie. Jest to naturalny produkt, który intensywnie stymuluje odnowę tkanek. Idealnie nadaje się więc do odkażania ran oraz pielęgnacji gojących się urazów, poparzeń, zadrapań i zranień.

W celu uzyskania jak najlepszych rezultatów zaleca się przygotowanie mikstury na bazie miodu i sody oczyszczonej.

Składniki

Jak przeprowadzić kurację?

  • Najskuteczniejsza w działaniu jest mieszanka przygotowana zgodnie z podanymi w składnikach ilościami.
  • Zmieszaj ze sobą obydwa składniki, a gdy uzyskasz jednolitą pastę, nałóż na bliznę. Wykonuj w tym czasie delikatny masaż przez około 3-5 minut.
  • Po upływie tego czasu przyłóż do blizny chusteczkę nasączoną ciepłą wodą.
  • Pozostaw ją na skórze tak długo, aż się ochłodzi. Następnie dokładnie umyj skórę.

3. Cebula

cebula i jej działanie na blizny
  • Cebula i zawarte w niej substancje doskonale zmiękczają blizny oraz pomagają je wygładzić.
  • Ta niezwykle popularna w naszym kraju bulwa wykazuje silne właściwości przeciwzapalne, które pomagają zahamować nadmierną produkcję kolagenu. Dzięki temu odbarwienie skóry oraz blizna będą praktycznie niewidoczne.
  • Jeśli nie chcesz samodzielnie przygotować wyciągu z cebuli, możesz go nabyć w postaci żelu lub kremu w aptekach i sklepach zielarskich. Regularne stosowanie cebuli na skórę pomaga zapobiec tworzeniu się nieestetycznych blizn i zrostów skórnych.

4. Aloe vera

Aloes posiada szereg cennych właściwości dla zdrowia skóry. Jest on między innymi doskonałym naturalnym środkiem przeciwzapalnym, który pomaga złagodzić podrażnienia skóry, wygładzić blizny oraz stymuluje odnowę komórek skóry.

Jak przeprowadzić kurację?

  • Aby w pełni wykorzystać wszystkie cenne właściwości aloesu, należy przeciąć łodygę rośliny na pół i wydobyć z jej wnętrza przezroczysty żel, a następnie nałożyć go bezpośrednio na ranę lub bliznę.
  • W aptekach i sklepach zielarskich można zakupić również gotowe maści, kremy i żele na bazie aloesu, które skutecznie pomagają zmniejszyć widoczność blizn.
  • Aloes można stosować codziennie, bez względu na rodzaj skóry.

5. Porzeczki

działanie porzeczek na blizny

Porzeczki zawierają bardzo dużo witaminy C – substancji, która przyspiesza proces zabliźniania się ran.

Jak przeprowadzić kurację?

Najbardziej wartościowe są świeże owoce. Jeśli sezon się skończył, możesz z powodzeniem użyć porzeczek mrożonych lub suszonych.

  • Jeśli zdecydujesz się na porzeczki suszone, zmiel je dokładnie przed zastosowaniem i zmieszaj z odrobiną oliwy z oliwek, dzięki czemu łatwiej będzie Ci je nanieść na skórę. Natomiast jeżeli stosujesz świeże owoce, zrób z nich papkę w postaci maści i nałóż na gojącą się ranę lub bliznę.
  • Każda z powyższych możliwości doskonale zapobiega tworzeniu się nieestetycznych blizn oraz pomaga wygładzić te już istniejące.

6. Olejek z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego posiada silne właściwości antybakteryjne, które stopniowo wygładzają nawet najbrzydsze blizny powstałe w wyniku zabiegów chirurgicznych lub będące pozostałością po trądziku.

Jak przeprowadzić kurację?

Wymieszaj kilka kropli olejku z drzewa herbacianego z odrobiną wody. Zwilż płatek kosmetyczny powstałą miksturą i przyłóż go bezpośrednio do blizny. Pozostaw na skórze przez kilka minut. Powtarzaj zabieg codziennie.

7. Laser

Zabieg z użyciem lasera powinien być ostatecznością. Zdecyduj się na niego tylko wtedy, gdy żadna z powyższych metod nie przynosi zadowalających rezultatów. Zaleca się go zwłaszcza w przypadku bardzo grubych i rozległych blizn.

Z pomocą lasera możemy skutecznie i trwale usunąć wszelkiego rodzaju blizny oraz sprawić, że skóra odzyska jednolity kolor. Warto jednak zwrócić szczególną uwagę na intensywność promienia, ponieważ może przynieść znacznie więcej problemów niż korzyści.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Herranz, P. (2012). CICATRICES, GUÍA DE VALORACIÓN Y TRATAMIENTOCicatrices , guía de valoración y tratamiento (pp. 3–34). PUBLICIDAD JUST IN TIME S.L. https://doi.org/M-41381-2012
  • Marchi-Lipski, F., & Duviau, F. (1998). Posibilidades de la kinesiterapia en las cicatrices. EMC – Kinesiterapia – Medicina Física.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.