Olejek z drzewa herbacianego i jego właściwości

Zawsze stosuj olejek z drzewa herbacianego miejscowo. Ponadto, najlepiej rozcieńczyć go z wodą przed zastosowaniem, aby nie wywoływał reakcji alergicznych.
Olejek z drzewa herbacianego i jego właściwości
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Olejek z drzewa herbacianego jest stosowany jako remedium na problemy ze skórą od wieków. Jednakże gama jego zastosowań jest o wiele szersza.

Co interesujące, olejek z drzewa herbacianego pochodzi z Australii. To właśnie tam zastosowano go po raz pierwszy dzięki destylacji z parą wodną liści drzewa zwanego Melalueca Alternifolia.

Od tamtej pory australijscy Aborygeni używają rośliny do leczenia wielu schorzeń, od problemów ze skórą aż po problemy z oddychaniem, przeziębienia i alergie.

Obecnie przemysł farmaceutyczny i aromaterapeutyczny regularnie wykorzystują olejek z drzewa herbacianego ze względu na jego liczne właściwości.

Na przykład ładnie pachnie, jest tani i łatwo dostępny oraz daje znakomite rezultaty na bardzo popularne dolegliwości. Poniżej zaprezentujemy Ci wiele codziennych zastosowań tego olejku, które mogą się okazać dla Ciebie bardzo pomocne.

Olejek z drzewa herbacianego pomaga zwalczać trądzik

Idealny sposób na pozbycie się nieustępliwego trądziku lub wągrów to olejek z drzewa herbacianego. Jego właściwości antybakteryjnie, antygrzybiczne oraz antyseptyczne perfekcyjnie nadają się na tego rodzaju problemy skórne.

Pamiętaj jednak, że nie powinnaś go nakładać na skórę w nierozcieńczonej formie. W zamian rozcieńcz go po prostu z wodą.

Jak stosować olejek z drzewa herbacianego na skórę

Proporcje

  • 1 kropla olejku z drzewa herbacianego
  • 10 kropel wody
  • 5 kropel oczaru wirginijskiego
Dziewczyna z trądzikiem - olejek z drzewa herbacianego na skórę

Jak to stosować

Nakładaj tą prostą oraz skuteczną mieszankę za pomocą płatka bawełnianego. Powinnaś stosować ją dwa razy dziennie: rano i przed pójściem spać. Już po tygodniu zobaczysz pozytywne rezultaty.

Olejek z drzewa herbacianego pomaga pozbyć się skórek wokół paznokci

Olejek ten posiada wiele zastosowań kosmetycznych. Jednym z nich jest pomoc w osłabieniu spękanych i wysuszonych skórek wokół paznokci. Olejek z drzewa herbacianego pomaga również w leczeniu grzybicy paznokci.

Jak to stosować

  • Aby z powodzeniem wykonać manikiur, musisz tylko zamoczyć wacik w olejku oraz posmarować nimi skórki. Po kilku minutach zobaczysz jak łatwo pozbyć się zniszczonych skórek.
  • Innym wspaniałym zastosowaniem jest walka z grzybicą paznokci. Dodaj 5 kropel olejku do Twojego lakieru do paznokci. Wstrząśnij buteleczką kilka razy oraz pomaluj paznokcie tak, jak zwykle.

Olejek z drzewa herbacianego na leczenie łupieżu

Łupież różowy Giberta to schorzenie skóry, które zwykle pojawia się jesienią lub na wiosnę. Rozpoczyna się wraz z pojawieniem się małej ranki, później przeobraża się w rumień (czerwone plamki), a następnie objawia się łuszczeniem skóry.

Trądzik różowy

Jest zakaźny, a jego leczenie w wielu wypadkach jest ograniczone do kortykosteroidów. Innym sposobem na jego zahamowanie jest zastosowanie olejku z drzewa herbacianego. To również złagodzi jego wpływ na naszą skórę.

Jak to stosować

Dawka tego typu olejku powinna zawsze stanowić około 5% wody, z którą go rozcieńczasz.

  • Dlatego na przykład możesz przygotować pół szklanki czystej wody (100 ml) i dodać do niej 5 ml olejku.
  • Jeśli cierpisz na łupież, powinnaś oczyścić uszkodzoną skórę zanim nałożysz rozcieńczony olejek. Następnie powinnaś delikatnie wymasuj okolice, w których nałożyłaś olejek. Zalecamy robić to codziennie.

Powoli zaczniesz dostrzegać pozytywne rezultaty.

Olejek z drzewa herbacianego lekarstwem na grzybicę stóp

Grzybica stóp jest powodowana przez specyficzny rodzaj grzyba. Dermatofity zwykle rozwijają się w ciepłym i wilgotnym miejscu. Ponadto żyją w martwym naskórku.

Bardzo powszechne jest doświadczanie opuchlizny lub łuszczenia się skóry na boku stóp, jak również między palcami kiedy cierpisz na grzybicę stóp.

Jednym ze sposobów na leczenie tej dolegliwości jest stosowanie olejku z drzewa herbacianego, który opóźni infekcję. Poniżej przedstawimy jak osiągnąć dobre rezultaty.

Jak to stosować

  • Napełnij miskę ciepłą wodą.
  • Dodaj 10 kropel olejku z drzewa herbacianego oraz 10 kropel olejku z rozmarynu.

Zanurz stopy na około 20 minut. Następne osusz je, nie zapominając o rejonie między palcami. Powtarzaj to za każdym razem kiedy wracasz do domu po długim dniu.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj też artykuł: Grzybica stóp? Są na to sposoby!

Olejek z drzewa herbacianego najlepszym środkiem przeciwko komarom

To remedium nie zawodzi nigdy. Jeśli mieszkasz niedaleko zbiorników wodnych lub w wilgotnym klimacie, ryzyko ukąszeń przez komary jest bardzo wysokie. Jak dobrze wiemy nie ma równie żarłocznego przeciwnika, jak komary. Mogą również przenosić choroby, ponieważ żywią się naszą krwią.

Olejek na komary

Jeśli organiczne środki lub stosowanie specjalnej odzieży nie przynosi skutków, zalecamy Ci postąpić w ten sposób:

Sporządź swój własny środek przeciwko komarom z olejkiem z drzewa herbacianego. Zobacz poniżej jak go przygotować.

Składniki

  • 5 łyżeczek wody (50 ml)
  • 10 kropel olejku drzewa herbacianego
  • 10 kropel cytrusa lub koncentratu z soku z cytryny

Jak to przygotować

Aby przygotować tą miksturę będziesz musiał skorzystać z butelki z rozpylaczem olejku. Powinnaś nakładać tę mieszankę na skórę każdej nocy, zanim położysz się spać.

To wspaniały i tani środek i zawsze warto go mieć w swoim domu.

Podsumowując, miałeś szansę zobaczyć jak wiele zastosowań posiada olejek z drzewa herbacianego. Pamiętaj, że lepiej rozcieńczyć olejek zanim zaczniesz nakładać go miejscowo. Ponadto, przypominamy, że ów olejek świetnie sprawdza się w czyszczeniu domu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Del Beccaro M (1995). “Melaleuca oil poisoning in a 17-month-old.”. Vet Hum Toxicol 37 (6): 557-8. PMID 8588296.
  • Carson CF, Hammer KA, Riley TV. Melaleuca alternifolia (tea tree) oil: a review of antimicrobial and other medicinal properties. Clin Microbiol Rev. 2006;19:50-62.
  • Cox, S. D., Mann, C. M., Markham, J. L., Bell, H. C., Gustafson, J. E., Warmington, J. R., & Wyllie, S. G. (2000). The mode of antimicrobial action of the essential oil of Melaleuca alternifolia (Tea tree oil). Journal of Applied Microbiology. https://doi.org/10.1046/j.1365-2672.2000.00943.x
  • Murbach Teles Andrade, B. F., Nunes Barbosa, L., Da Silva Probst, I., & Fernandes Júnior, A. (2014). Antimicrobial activity of essential oils. Journal of Essential Oil Research. https://doi.org/10.1080/10412905.2013.860409

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.