Trądzik da się wyleczyć zieloną herbatą!

Zielona herbata ma działanie przeciwzapalne i ściągające, co sprawia, że jest doskonałym rozwiązaniem dla osób zmagających się z problemami skórnymi.
Trądzik da się wyleczyć zieloną herbatą!
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Trądzik to jeden z najpowszechniejszych problemów skórnych, który potrafi skutecznie obniżyć nasze poczucie własnej wartości. Jest to dolegliwość najczęściej dopadająca nas w okresie dojrzewania, jednak może ona pojawić się także u osób w późniejszym wieku.

Z pewnością znasz wiele korzyści płynących z regularnego picia zielonej herbaty – jest to napój przyspieszający spalanie tkanki tłuszczowej, a także diuretyk naładowany po brzegi przeciwutleniaczami. Ale czy wiesz, że zielona herbata pomoże Ci także wyleczyć trądzik? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej.

Wylecz trądzik zieloną herbatą

Herbata to produkt wywodzący się z Azji i wykorzystywany w tamtejszej kulturze do wielu różnych celów – nie jest to tylko napój czy składnik przekąsek, ale także naturalne lekarstwo oraz kosmetyk. Tę wszechstronność zielona herbata zawdzięcza swojemu wyjątkowemu składowi.

Badacze z uniwersytetu Harvarda wskazują między innymi na przeciwutleniacze obecne w zielonej herbacie. Co więcej, napój ten to źródło kwasu taninowego, idealnego do walki ze stanami zapalnymi skóry i opuchlizną, co sprawia, że jest to doskonałe naturalne lekarstwo na trądzik.

Mycie twarzy

Kolejna właściwość zielonej herbaty to jej zdolność do ograniczania produkcji sebum. Mniej łoju to także odetkane pory, a więc czysta skóra, wolna od pryszczy i zaskórników. Wiele komercyjnych produktów zawiera zieloną herbatę, właśnie ze względu na jej skuteczność i brak skutków ubocznych, jeśli chodzi o troskę o Twoją skórę.

Zielona herbata ma działanie ściągające i przeciwbakteryjne. Jest skuteczniejsza niż na przykład nadtlenek benzoilu wykorzystywany do walki z trądzikiem, który jednak ma tendencję do wysuszania skóry.

Przeciwutleniacze obecne w zielonej herbacie wpływają na Twoją skórę od wewnątrz, neutralizują także procesy starzenia oraz działanie szkodliwych czynników zewnętrznych.

Zielona herbata na trądzik i zaskórniki

Zielona herbata

Zielona herbata zawiera polifenole i przeciwutleniacze zdolne do usuwania z organizmu szkodliwych substancji, a także ograniczające stan zapalny i rozmnażanie się bakterii. To właśnie te związki sprawiają, że napój ten jest idealnym rozwiązaniem dla osób walczących z takimi problemami skórnymi jak trądzik czy zaskórniki.

Co więcej, zielona herbata pomoże Ci zwalczyć problem nadmiernej produkcji sebum, zapewni efekt ściągnięcia skóry i zamknięcia porów, a widoczne już wągry i pryszcze skutecznie wysuszy.

Jak wykorzystać zieloną herbatę do walki z trądzikiem?

Uwierz, to naprawdę proste. Ta naturalna terapia na trądzik obejmuje dwa domowe zabiegi z wykorzystaniem zielonej herbaty. Oto one:

  1. Codziennie rano przygotuj napar z zielonej herbaty. Wystarczy, że umieścisz torebkę z herbatą w gorącej wodzie. Pozostaw do zaparzenia na około 20 minut. Tak przygotowany płyn aplikuj na twarz za pomocą wacika lub butelki ze sprayem 3 razy dziennie – rano, po południu i wieczorem. Zielona herbata zadziała w tym przypadku jak tonik czy płyn micelarny.
  2. Drugi zabieg należy wykonywać 2 razy w tygodniu przed pójściem spać. Oprócz zielonej herbaty wymaga on także zastosowania octu jabłkowego, kolejnego naturalnego leku na trądzik, który skutecznie unormuje pH skóry. Do szklanki z zieloną herbatą dodaj łyżkę octu. Zaaplikuj jako tonik na skórę, rano umyj twarz ciepłą wodą i zaaplikuj krem nawilżający.

Wykorzystaj właściwości zielonej herbaty i pożegnaj trądzik raz na zawsze. Efekty zobaczysz już po kilku zabiegach!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Tipoe GL et al. Green tea polyphenols as an anti-oxidant and anti-inflammatory agent for cardiovascular protection”, Cardiovasc Hematol Disord Drug Targets. 2007 Jun;7(2):135-44.
    • Senji Sakanaka et al. “Antimicrobial effects of green tea polyphenols on thermophilic spore-forming bacteria”, Journal of Bioscience and Bioengineering, Volume 90, Issue 1, 2000, Pages 81-85
    • Yoon JY et al. Epigallocatechin-3-gallate improves acne in humans by modulating intracellular molecular targets and inhibiting P. acnes”, J Invest Dermatol. 2013 Feb;133(2):429-40.
    • Elsaie ML, et al. The efficacy of topical 2% green tea lotion in mild-to-moderate acne vulgaris”, J Drugs Dermatol. 2009 Apr;8(4):358-64.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.