Zaskórniki i pryszcze - 6 domowych sposobów

Cynamon powstrzymuje rozprzestrzenianie się bakterii na skórze, a miód działa jak naturalny antybiotyk i redukuje stan zapalny skóry.
Zaskórniki i pryszcze - 6 domowych sposobów
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Trądzik to jeden z najpowszechniejszych problemów skórnych dotykających ludzi na całym świecie. Najczęściej są to zaskórniki i pryszcze lub ropne cysty występujące na twarzy, plecach czy klatce piersiowej. Trądzik to reakcja organizmu na zaburzenia w funkcjonowaniu gruczołów łojowych – infekcja blokuje pory i wywołuje ich stan zapalny.

Zaskórniki i pryszcze, a także inne przewlekłe problemy skórne dotyczą najczęściej osób w okresie dojrzewania, co znacznie obniża ich samoocenę. Warto jednak podkreślić, że trądzik może z różnych względów nawracać nawet w późniejszym wieku, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.

Chcesz pomóc sobie w walce z uciążliwymi pryszczami? Przeczytaj ten artykuł.

6 sposobów na zaskórniki i pryszcze

Obecnie na rynku pełno jest produktów i zabiegów przeznaczonych do oczyszczania skóry z zaskórników i pryszczy.

Niestety są one często bardzo drogie, co sprawia, że znajdują się poza zasięgiem większości z nas. Na szczęście w prosty sposób można zastąpić komercyjne produkty naturalnymi domowymi sposobami na zaskórniki i pryszcze.

Oto kilka pomysłów, jak oczyścić swoją skórę bez uszczerbku dla swojego portfela.

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona to łagodny środek złuszczający, który pomoże Ci usunąć ze skóry komórki martwego naskórka oraz nadmiar łoju blokującego pory. Jest to także naturalny sposób na przywrócenie skórze zdrowego pH, gdyż soda ma także działanie antyseptyczne.

Dodatkową zaletą jest jej niska cena oraz fakt, że możesz dostać ją niemal w każdym sklepie.

Jak wykorzystać sodę?

Aby przygotować maseczkę na trądzik, wymieszaj w niewielkiej miseczce 2 łyżki stołowe sody oczyszczonej, 1 łyżeczkę mielonego cynamonu, sok z połowy cytryny oraz 5 łyżek stołowych miodu. Gdy składniki połączą się i przybiorą konsystencję pasty, zaaplikuj ją na twarz i odczekaj 5-10 minut; następnie spłucz ciepłą wodą.

Jeśli nie masz czasu i produktów potrzebnych do przygotowania maseczki, wystarczy, że dodasz do sody odrobinę wody i wmasujesz w skórę twarzy delikatnymi kolistymi ruchami.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj więc ten artykuł: Środki tonujące domowej roboty do skóry

Papaja

Papaja to nie tylko niezwykle smaczny i zdrowy owoc, ale również doskonały naturalny produkt, który przyniesie Twojej skórze wiele korzyści. Niech za jej skutecznością przemówi fakt, że jest często wykorzystywana jako składnik aktywny wielu komercyjnych produktów upiększających.

Papaja

Papaja pomaga usunąć ze skóry nadmiar łoju, złuszcza komórki martwego naskórka i zwalcza stan zapalny, który jest jedną z głównych przyczyn występowania trądziku.

Jak skorzystać z właściwości papai?

Rozgnieć kawałek papai na miazgę i zaaplikuj na oczyszczoną i suchą skórę twarzy. Pozostaw maseczkę na skórze przez 20 minut. Po umyciu twarzy nie zapomnij o użyciu swojego kremu nawilżającego.

Zielona herbata

Zielona herbata zawiera przeciwutleniacz o nazwie galusan epigallokatechiny (EGCG), który – jak udowodniły wyniki wielu badań – jest niezwykle skuteczny w ograniczeniu produkcji sebum.

Dodatkowo pomaga on ograniczyć rozmnażanie bakterii i związany z nim stan zapalny, przez co na twarzy pojawiają się zaskórniki.

Jak wykorzystać zieloną herbatę?

Rozgnieć 2 łyżeczki liści zielonej herbaty z odrobiną wody. Zaaplikuj tak przygotowaną maseczkę na twarz i pozostaw na 3-5 minut.

Koniecznie przeczytaj również ten ciekawy artykuł: Peeling na bazie ryżu – 5 przepisów dla pięknej skóry

Maseczka owsiana

Produkty owsiane to nie tylko niezwykle zdrowy pomysł na śniadanie, ale także doskonały naturalny środek, który pomoże Ci zwalczyć zaskórniki i pryszcze . Odpowiednio przygotowana maseczka usunie komórki martwego naskórka i pozwoli Ci pozbyć się nadmiaru sebum.

Maseczka owsiana

Sposób przygotowania

Wymieszaj w miseczce kilka łyżeczek płatków owsianych, miąższ z jednego pomidora i łyżkę stołową miodu. Gdy maseczka uzyska konsystencję pasty, zaaplikuj ją na skórę twarzy i pozostaw na 10 minut.

Miód i cynamon

Połączenie miodu i cynamonu to niezwykle skuteczny naturalny sposób na pryszcze i zaskórniki. Cynamon zapobiega rozprzestrzenianiu się bakterii, a miód działa jako naturalny antybiotyk i dezynfekuje skórę, dzięki czemu zwalcza również stan zapalny.

Jak skorzystać z ich właściwości?

Wymieszaj 2 łyżeczki miodu z 1 łyżeczką mielonego cynamonu, aż uzyskasz gładką pastę. Zaaplikuj na dotknięte problemem trądziku obszary twarzy i pozostaw na 15 minut.

Skórka banana

Banany to pyszne owoce bogate w wiele substancji odżywczych potrzebnych Twojemu organizmowi. Niewiele osób zna jednak niezwykłe zastosowanie skórki banana, która także może przynieść wiele korzyści Twojej skórze i znacznie zredukować występowanie pryszczy i innych zmian skórnych.

Skórka banana na zaskórniki i pryszcze

Jak wykorzystać skórkę banana?

Weź skórkę banana i pocieraj miejsce zaatakowane przez pryszcze lub zaskórniki jej wewnętrzną stroną. Po co najmniej 30 minutach umyj twarz ciepłą wodą.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Nasri H, Bahmani M, Shahinfard N, Moradi Nafchi A, Saberianpour S, Rafieian Kopaei M. Medicinal Plants for the Treatment of Acne Vulgaris: A Review of Recent Evidences. Jundishapur J Microbiol. 2015;8(11):e25580.
  • Drake D. Antibacterial activity of baking soda. Compend Contin Educ Dent Suppl. 1997;18(21):S17-21;quiz S46.
  • Panzarini E, Dwikat M, Mariano S, Vergallo C, Dini L. Administration Dependent Antioxidant Effect of Carica papaya Seeds Water Extract. Evid Based Complement Alternat Med. 2014;2014:281508.
  • Yoon J, Kwon H, Min S, Thiboutot D, Suh D. Epigallocatechin-3-Gallate Improves Acne in Humans by Modulating Intracellular Molecular Targets and Inhibiting P. acnes. Journal of Investigative Dermatology. 2013;133(2):429-440.
  • Feily A, Kazerouni A, Pazyar N, Yaghoobi R. Oatmeal in dermatology: A brief review. Indian Journal of Dermatology, Venereology, and Leprology. 2012;78(2):142.
  • Ranasinghe P, Pigera S, Premakumara G, Galappaththy P et al. Medicinal properties of “true” cinnamon (Cinnamomum zeylanicum): A systematic review. BMC Complementary and Alternative Medicine. 2013;13.
  • Mandal MD, Mandal S. Honey: its medicinal property and antibacterial activity. Asian Pac J Trop Biomed. 2011;1(2):154–160.
  • Mazzarello V, Donadu MG, Ferrari M, Piga G et al. Treatment of acne with a combination of propolis, tea tree oil, and Aloe vera compared to erythromycin cream: two double-blind investigations. Clin Pharmacol. 2018 Dec 13;10:175-181.
  • Pazyar N, Yaghoobi R, Bagherani N, Kazerouni A. A review of applications of tea tree oil in dermatology. Int J Dermatol. 2013 Jul;52(7):784-90.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.