Zaskórniki i pryszcze – 6 domowych sposobów

16 stycznia, 2019
Cynamon powstrzymuje rozprzestrzenianie się bakterii na skórze, a miód działa jak naturalny antybiotyk i redukuje stan zapalny skóry.

Trądzik to jeden z najpowszechniejszych problemów skórnych dotykających ludzi na całym świecie. Najczęściej są to zaskórniki i pryszcze lub ropne cysty występujące na twarzy, plecach czy klatce piersiowej. Trądzik to reakcja organizmu na zaburzenia w funkcjonowaniu gruczołów łojowych – infekcja blokuje pory i wywołuje ich stan zapalny.

Zaskórniki i pryszcze, a także inne przewlekłe problemy skórne dotyczą najczęściej osób w okresie dojrzewania, co znacznie obniża ich samoocenę. Warto jednak podkreślić, że trądzik może z różnych względów nawracać nawet w późniejszym wieku, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.

Chcesz pomóc sobie w walce z uciążliwymi pryszczami? Przeczytaj ten artykuł.

6 sposobów na zaskórniki i pryszcze

Obecnie na rynku pełno jest produktów i zabiegów przeznaczonych do oczyszczania skóry z zaskórników i pryszczy.

Niestety są one często bardzo drogie, co sprawia, że znajdują się poza zasięgiem większości z nas. Na szczęście w prosty sposób można zastąpić komercyjne produkty naturalnymi domowymi sposobami na zaskórniki i pryszcze.

Oto kilka pomysłów, jak oczyścić swoją skórę bez uszczerbku dla swojego portfela.

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona to łagodny środek złuszczający, który pomoże Ci usunąć ze skóry komórki martwego naskórka oraz nadmiar łoju blokującego pory. Jest to także naturalny sposób na przywrócenie skórze zdrowego pH, gdyż soda ma także działanie antyseptyczne.

Dodatkową zaletą jest jej niska cena oraz fakt, że możesz dostać ją niemal w każdym sklepie.

Jak wykorzystać sodę?

Aby przygotować maseczkę na trądzik, wymieszaj w niewielkiej miseczce 2 łyżki stołowe sody oczyszczonej, 1 łyżeczkę mielonego cynamonu, sok z połowy cytryny oraz 5 łyżek stołowych miodu. Gdy składniki połączą się i przybiorą konsystencję pasty, zaaplikuj ją na twarz i odczekaj 5-10 minut; następnie spłucz ciepłą wodą.

Jeśli nie masz czasu i produktów potrzebnych do przygotowania maseczki, wystarczy, że dodasz do sody odrobinę wody i wmasujesz w skórę twarzy delikatnymi kolistymi ruchami.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj więc ten artykuł: Środki tonujące domowej roboty do skóry

Papaja

Papaja to nie tylko niezwykle smaczny i zdrowy owoc, ale również doskonały naturalny produkt, który przyniesie Twojej skórze wiele korzyści. Niech za jej skutecznością przemówi fakt, że jest często wykorzystywana jako składnik aktywny wielu komercyjnych produktów upiększających.

Papaja

Papaja pomaga usunąć ze skóry nadmiar łoju, złuszcza komórki martwego naskórka i zwalcza stan zapalny, który jest jedną z głównych przyczyn występowania trądziku.

Jak skorzystać z właściwości papai?

Rozgnieć kawałek papai na miazgę i zaaplikuj na oczyszczoną i suchą skórę twarzy. Pozostaw maseczkę na skórze przez 20 minut. Po umyciu twarzy nie zapomnij o użyciu swojego kremu nawilżającego.

Zielona herbata

Zielona herbata zawiera przeciwutleniacz o nazwie galusan epigallokatechiny (EGCG), który – jak udowodniły wyniki wielu badań – jest niezwykle skuteczny w ograniczeniu produkcji sebum.

Dodatkowo pomaga on ograniczyć rozmnażanie bakterii i związany z nim stan zapalny, przez co na twarzy pojawiają się zaskórniki.

Jak wykorzystać zieloną herbatę?

Rozgnieć 2 łyżeczki liści zielonej herbaty z odrobiną wody. Zaaplikuj tak przygotowaną maseczkę na twarz i pozostaw na 3-5 minut.

Koniecznie przeczytaj również ten ciekawy artykuł: Peeling na bazie ryżu – 5 przepisów dla pięknej skóry

Maseczka owsiana

Produkty owsiane to nie tylko niezwykle zdrowy pomysł na śniadanie, ale także doskonały naturalny środek, który pomoże Ci zwalczyć zaskórniki i pryszcze. Odpowiednio przygotowana maseczka usunie komórki martwego naskórka i pozwoli Ci pozbyć się nadmiaru sebum.

Maseczka owsiana

Sposób przygotowania

Wymieszaj w miseczce kilka łyżeczek płatków owsianych, miąższ z jednego pomidora i łyżkę stołową miodu. Gdy maseczka uzyska konsystencję pasty, zaaplikuj ją na skórę twarzy i pozostaw na 10 minut.

Miód i cynamon

Połączenie miodu i cynamonu to niezwykle skuteczny naturalny sposób na pryszcze i zaskórniki. Cynamon zapobiega rozprzestrzenianiu się bakterii, a miód działa jako naturalny antybiotyk i dezynfekuje skórę, dzięki czemu zwalcza również stan zapalny.

Jak skorzystać z ich właściwości?

Wymieszaj 2 łyżeczki miodu z 1 łyżeczką mielonego cynamonu, aż uzyskasz gładką pastę. Zaaplikuj na dotknięte problemem trądziku obszary twarzy i pozostaw na 15 minut.

Skórka banana

Banany to pyszne owoce bogate w wiele substancji odżywczych potrzebnych Twojemu organizmowi. Niewiele osób zna jednak niezwykłe zastosowanie skórki banana, która także może przynieść wiele korzyści Twojej skórze i znacznie zredukować występowanie pryszczy i innych zmian skórnych.

Skórka banana na zaskórniki i pryszcze

Jak wykorzystać skórkę banana?

Weź skórkę banana i pocieraj miejsce zaatakowane przez pryszcze lub zaskórniki jej wewnętrzną stroną. Po co najmniej 30 minutach umyj twarz ciepłą wodą.

Karciauskiene, J., Valiukeviciene, S., Gollnick, H., & Stang, A. (2014). The prevalence and risk factors of adolescent acne among schoolchildren in Lithuania: A cross-sectional study. Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology. https://doi.org/10.1111/jdv.12160

Milind, P., & Gurditta. (2011). Basketful benefits of papaya. International Research Journal of Pharmacy.

Pandey, S., Cabot, P. J., Shaw, P. N., & Hewavitharana, A. K. (2016). Anti-inflammatory and immunomodulatory properties of Carica papaya. Journal of Immunotoxicology. https://doi.org/10.3109/1547691X.2016.1149528

Saric, S., Notay, M., & Sivamani, R. (2016). Green Tea and Other Tea Polyphenols: Effects on Sebum Production and Acne Vulgaris. Antioxidants. https://doi.org/10.3390/antiox6010002

Yoon, J. Y., Kwon, H. H., Min, S. U., Thiboutot, D. M., & Suh, D. H. (2013). Epigallocatechin-3-gallate improves acne in humans by modulating intracellular molecular targets and inhibiting P. acnes. Journal of Investigative Dermatology. https://doi.org/10.1038/jid.2012.292

Sur, R., Nigam, A., Grote, D., Liebel, F., & Southall, M. D. (2008). Avenanthramides, polyphenols from oats, exhibit anti-inflammatory and anti-itch activity. Archives of Dermatological Research. https://doi.org/10.1007/s00403-008-0858-x

Julianti, E., Rajah, K. K., & Fidrianny, I. (2017). Antibacterial activity of ethanolic extract of Cinnamon bark, honey, and their combination effects against acne-causing bacteria. Scientia Pharmaceutica. https://doi.org/10.3390/scipharm85020019

T., S. V. K., & Krishnaveni, A. (2016). Remedial Effect of Banana Peel Extract And Its Formulation. International Journal of Pharma Research.