Zamykanie porów skóry w łatwy sposób

09 października, 2018
Nawet jeśli nie korzystasz z makijażu, to wciąż ważne jest dokładne oczyszczenie twarzy każdego wieczoru celem wyeliminowania zanieczyszczeń i toksyn, które gromadzą się na skórze w ciągu dnia. Warto także zastosować krem nawilżający.

Zamykanie porów skóry to jedna z podstawowych metod pozwalających zachować młody i zdrowy wygląd skóry, co jest jednym z głównych celów stosowania kosmetyków przez kobiety. Zatem gdy stajemy przed lustrem i widzimy szeroko otwarte pory na skórze, pośpiesznie nakładamy grubą warstwę makijażu.

Zadbana i matowa skóra może sprawić, że będziesz wyglądać o wiele młodziej. Ujrzenie swojego odbicia w lustrze i zaskoczenie się tym, co się w nim widzi, jest niezwykle satysfakcjonującym doświadczeniem.

Małe pory sprawiają wrażenie, że skóra wygląda młodziej i jest gładsza. Istnieje szereg porad opartych o domowe sposoby, które ułatwiają zamykanie porów skóry i sprawiają, że wydają się one być mniejsze.

Niektóre sposoby na zamykanie porów bazują na zewnętrznej pielęgnacji skóry, inne natomiast wymagają dostosowania diety i zapewnienia prawidłowego nawilżenia skóry. Chociaż nie istnieje „cudowne lekarstwo” pozwalające całkowicie wyeliminować ten problem, znamy wiele różnych sposobów na jego zredukowanie i choćby czasowe ukrycie.

Dlaczego pory skóry są otwarte?

Jedną z głównych przyczyn otwartych porów skórnych jest sposób, w jaki traktujemy naszą skórę i jak o nią dbamy. Skóra uszkodzona przez nadmierne wystawienie na działanie promieni słonecznych jest znacznie bardziej podatna na otwieranie się porów.

Okoliczność ta powoduje również pogorszenie jej elastyczności i zredukowanie zawartości kolagenu (który działa jako naturalny środek czyszczący skórę), a to może spowodować szersze otwarcie się porów.

Innym czynnikiem powodującym występowanie szeroko otwartych porów jest rodzaj naszej skóry. Normalna, sucha skóra cechuje się znacznie mniejszą tendencją do otwierania porów. Z drugiej strony, jeśli Twoja cera jest tłusta lub ma skłonność do przetłuszczania się, pory częściej i łatwiej otwierają się na pełną szerokość.

Wiek jest kolejnym czynnikiem odgrywającym w tej kwestii istotną rolę. Wraz z upływem czasu skóra traci elastyczność, co powoduje, że pory stają się większe. Naturalny proces odnowy skóry staje się mniej skuteczny. Jednocześnie skóra staje się delikatniejsza i słabsza z powodu wielu lat wystawienia na działanie czynników zewnętrznych.

Naturalne sposoby na zamykanie porów skóry

Pielęgnacja skóry - zamykanie porów

Jeśli zamykanie porów skóry wydaje Ci się zbyt skomplikowane, wypróbuj kilka naturalnych sposobów. Mogą one pomóc Ci uzyskać efekt młodszej skór o atrakcyjniejszym wyglądzie. Nie musisz od razu biec do apteki i wydawać fortuny na różne specyfiki mające zwalczać ten problem.

Przeczytaj także:

Perfekcyjna twarz- poznaj najlepsze triki

Najskuteczniejsze metody na zamykanie porów skóry wykorzystujące naturalne składniki są następujące:

Pij odpowiednie ilości wody

Pij codziennie co najmniej 2 litry (8 szklanek) wody. Soki i herbata się do tego nie liczą: spróbuj wypijać każdego dnia dwa litry czystej wody. Twoje ciało musi być odpowiednio nawodnione, dzięki czemu będzie mogło prawidłowo funkcjonować.

Twoja skóra musi także być nawodniona w prawidłowym zakresie, co pozwoli jej powstrzymać otwieranie się porów – które w ten sposób po prostu błagają o pomoc!

Spożywaj duże ilości witaminy C

Witamina C jest naturalnym przeciwutleniaczem. Spożywanie witaminy C w odpowiednich dawkach zapewni Ci wiele korzyści dla zdrowia, a zwłaszcza dla skóry. Najprostszym sposobem na dostarczenie organizmowi witaminy C jest jedzenie owoców cytrusowych.

Wybierz swoje ulubione, ale pamiętaj zarazem, aby nie przesadzić z ich ilością.

Migdały

Migdały

Innym bardzo skutecznym naturalnym środkiem na zamykanie porów skórnych jest maseczka z migdałów. Nakładanie mączki migdałowej na skórę pomoże Ci udrożnić pory i zredukować ich rozmiar.

Jednak jeśli nie potrafisz znaleźć tego produktu w swoim supermarkecie, nie martw się – po prostu stwórz mączkę migdałową na własną rękę! Poniżej prosty sposób na jej przygotowanie.

Składniki

 • 1/3 szklanki migdałów
 • Woda

Sposób przygotowania

 1. Najpierw miksuj migdały w blenderze, dopóki nie przyjmą one postaci w pełni sproszkowanej.
 2. Przesyp mączkę migdałową do miski i dodaj do niej trochę wody. Niewiele, tylko tyle, ile trzeba do powstania jednorodnej pasty.
 3. Nałóż tę pastę na swoją skórę w miejscu, w którym masz otwarte pory i pozostaw ją na około pół godziny.
 4. Dokładnie zmyj maseczkę ciepłą wodą.

Możesz powtórzyć ten proces dwa razy w tygodniu, co pozwoli Ci zaobserwować, jak skutecznie pasta ta przeprowadza zamykanie porów skóry.

Codziennie bardzo dokładnie zmywaj makijaż

Nigdy nie powinnaś kłaść się spać z makijażem na twarzy. Do jego przygotowania wykorzystywane są liczne olejki i substancje chemiczne, których działanie może być szkodliwe dla wewnętrznej strony Twojej skóry.

Po powrocie do domu z pracy lub z imprezy nie zapomnij o dokładnym usunięciu makijażu. Jeśli zabraknie Ci Twojego ulubionego produktu do zmywania, natura zawsze zapewni Ci to, czego w danej chwili potrzebujesz.

Możesz na przykład użyć wacika nasączonego oliwą z oliwek i za jego pomocą przeprowadzić zmywanie makijażu. Potem wystarczy dobrze umyć twarz zimną wodą i po kłopocie.

Umyj dokładnie twarz co najmniej dwa razy dziennie. Możesz wypróbować następującą metodę, której zastosowanie jest szybkie i łatwe. Najlepiej skorzystać z niej rano i wieczorem tuż po usunięciu makijażu. Z pewnością stanie się Twoim dużym sprzymierzeńcem, jeśli chodzi o zamykanie porów skóry.

Składniki

 • 1 łyżka stołowa płatków owsianych
 • ½ łyżki stołowej jogurtu naturalnego
 • 1 łyżka stołowa soku z cytryny
 • 1 łyżka stołowa oliwy z oliwek

Sposób przygotowania

 1. Umieść wszystkie składniki w misce i dobrze wymieszaj do momentu uzyskania jednorodnej pasty.
 2. Następnie namocz wacik w tak przygotowanej mieszaninie i oczyść swoją twarz za jego pomocą.
 3. Na koniec obmyj twarz zimną wodą.

Regularnie przeprowadzaj peeling twarzy

Peeling skóry

Przy zamieszaniu i zgiełku towarzyszącym każdemu kolejnemu dniu i późnych powrotach do domu postępowanie wykorzystujące opisane powyżej metody może wydawać Ci się trudne do zrealizowania.

W takim przypadku powinnaś ustalić sobie odpowiednie priorytety. Pamiętaj jednak, że czymś, czego nie wolno Ci zlekceważyć jest proces oczyszczania i peelingu skóry twarzy. Postępuj zgodnie z opisaną poniżej procedurą co najmniej raz w tygodniu, dzięki zamykanie porów skóry stanie się szybkim i skutecznym nawykiem.

Składniki

 • Sok z cytryny
 • 1 łyżka stołowa cukru
 • 1 łyżka stołowa miodu

Sposób przygotowania

 1. Energicznie wymieszaj wszystkie składniki, aż miód i cukier całkowicie rozpuszczą się w soku z cytryny.
 2. Nabierz odrobinę mieszaniny na czubkach palców, a następnie wmasuj ją dokładnie w skórę twarzy i szyi, wykonując przy tym niewielkie, okrężne ruchy.
 3. Na zakończenie zmyj twarz zimną wodą.

Przeczytaj także:

Naturalny peeling do twarzy – 4 najlepsze receptury

Zawsze używaj ochrony przed promieniami słońca

Nigdy nie powinnaś wystawiać skóry na działanie promieni słonecznych bez zapewnienia jej należytej ochrony. Zawsze używaj do twarzy kremów z filtrem przeciwsłonecznym o współczynniku SPF co najmniej 40 lub wyższym.

Najlepiej jest jednak unikać całkowicie wystawiania skóry na światło słoneczne w ciągu dnia. Ale jeśli już musisz to zrobić, najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie naprawdę dobrej osłony przeciwsłonecznej.

Słońce jest bardzo szkodliwe dla Twojej skóry, a co więcej, może ono także powodować jej choroby takie jak rak skóry. Co więcej, Twoja skóra będzie starzeć się znacznie szybciej w przypadku regularnego wystawiania jej na słońce bez należytej ochrony.

Wypracuj zdrowe nawyki

Nie rezygnuj z rutynowej pielęgnacji skóry. Każdy możliwy sposób jej dopieszczania, wszystko, dzięki czemu zadbasz o zamykanie porów skóry, jest godne polecenia.

Jeśli masz zwyczaj przygotowywania maseczki w weekendy, przestrzegaj go.

Na zakończenie mamy radę dla wszystkich zapracowanych kobiet. Jeśli nie jesteś w stanie regularnie przeprowadzać pielęgnacji swojej skóry, ponieważ nie masz na to czasu ani ochoty, to przynajmniej wypijaj regularnie odpowiednie ilości wody, usuwaj makijaż każdej nocy i stosuj ochronę przed promieniami słonecznymi. Dzięki temu dostrzeżesz zauważalną poprawę wyglądu Twojej skóry, w tym stopniowe zamykanie porów skóry na przestrzeni kilku tygodni.

Flament, F., Francois, G., Qiu, H., Ye, C., Hanaya, T., Batisse, D., … Bazin, R. (2015). Facial skin pores: A multiethnic study. Clinical, Cosmetic and Investigational Dermatology. https://doi.org/10.2147/CCID.S74401

Kim, B. Y., Choi, J. W., Park, K. C., & Youn, S. W. (2013). Sebum, acne, skin elasticity, and gender difference – which is the major influencing factor for facial pores? Skin Research and Technology. https://doi.org/10.1111/j.1600-0846.2011.00605.x