Zamykanie porów skóry w łatwy sposób

Nawet jeśli nie korzystasz z makijażu, to wciąż ważne jest dokładne oczyszczenie twarzy każdego wieczoru celem wyeliminowania zanieczyszczeń i toksyn, które gromadzą się na skórze w ciągu dnia. Warto także zastosować krem nawilżający.

Zamykanie porów skóry to jedna z podstawowych metod pozwalających uzyskać młody i zdrowy wygląd skóry, co jest jednym z głównych celów stosowania kosmetyków przez kobiety. Zatem gdy stajemy przed lustrem i widzimy, że szeroko otwarte pory naszej skóry, to pośpiesznie nakładamy na nią grubą warstwę makijażu.

Zadbana i matowa skóra może sprawić, że będziesz wyglądać o wiele młodziej. Ujrzenie swojego odbicia w lustrze i zaskoczenie tym, co się w nim widzi, jest niezwykle satysfakcjonującym doświadczeniem.

Małe pory sprawiają wrażenie, że skóra wygląda młodziej i jest gładsza. Istnieje szereg porad opartych o domowe sposoby, które można przeprowadzić uzyskując dzięki nim zamykanie porów skóry, dzięki czemu będą one wydawać się mniejsze.

Niektóre z nich dotyczą metod zewnętrznej pielęgnacji skóry, a inne z kolei obejmują odpowiednie dostosowanie Twojej dietę i zapewnienie prawidłowego nawilżenia skóry. Chociaż nie istnieje „cudowne lekarstwo” pozwalające całkowicie wyeliminować ten problem, to jednak znamy wiele różnych sposobów na jego zredukowanie i choćby czasowe ukrycie.

Zamykanie porów skóry: dlaczego są one otwarte?

Jedną z głównych przyczyn otwartych porów skórnych jest sposób, w jaki traktujemy i jak dbamy o naszą skórę. Skóra uszkodzona przez nadmierne wystawienie na działanie promieni słonecznych jest znacznie bardziej podatna na otwarcie porów.

Okoliczność ta powoduje również pogorszenie jej elastyczności i zredukowanie zawartości kolagenu (który działa jako naturalny środek czyszczący skórę), a to może spowodować zwiększenie stopnia otwarcia porów.

Innym czynnikiem powodującym występowanie szeroko otwartych porów jest rodzaj naszej własnej skóry. Normalna, sucha skóra cechuje się znacznie mniejszą tendencją do otwierania porów. Z drugiej strony, jeśli nasza skóra jest tłusta lub ma skłonność do przetłuszczania się, to pory częściej i łatwiej otwierają się na pełną szerokość.

Wiek jest kolejnym czynnikiem odgrywającym w tej kwestii istotną rolę. Wraz z upływem czasu skóra traci elastyczność, co powoduje, że pory stają się większe. Naturalny proces odnowy skóry staje się mniej skuteczny, skóra staje się delikatniejsza i słabsza z powodu wielu lat wystawienia na działanie czynników zewnętrznych.

Metody radzenia sobie z otwartymi porami skóry

Pielęgnacja skóry

Jeśli zamykanie porów skóry wydaje Ci się zbyt skomplikowane, to możesz wykorzystać kilka naturalnych sposobów, które mogą pomóc Ci w uzyskaniu efektu młodszego i bardziej atrakcyjnego wyglądu Twojej skóry. Nie musisz od razu biec do apteki i wydawać fortuny na różne specyfiki mające zwalczać ten problem.

Najskuteczniejsze metody na zamykanie porów skóry oparte o naturalne składniki są następujące:

Pij odpowiednie ilości wody

Pij codziennie co najmniej 2 litry (8 szklanek) wody. Soki i herbata się do tego nie liczą: spróbuj wypijać każdego dnia dwa litry czystej wody. Twoje ciało musi być odpowiednio nawodnione, dzięki czemu będzie mogło prawidłowo funkcjonować.

Twoja skóra musi także być nawodniona w prawidłowym zakresie, co pozwoli jej powstrzymać otwieranie się porów – które w ten sposób po prostu błagają o pomoc!

Spożywaj duże ilości witaminy C

Witamina C jest naturalnym przeciwutleniaczem. Spożywanie witaminy C w odpowiednich dawkach zapewni Ci wiele korzyści dla zdrowia, a zwłaszcza dla skóry. Najprostszym sposobem na dostarczenie organizmowi witaminy C jest jedzenie owoców cytrusowych.

Wybierz swoje ulubione, ale pamiętaj zarazem, aby nie przesadzić z ich ilością.

Migdały

Migdały

Innym bardzo skutecznym naturalnym środkiem na zamykanie porów skórnych jest maseczka z migdałów. Nakładanie mączki migdałowej na skórę pomoże Ci udrożnić pory i zredukować ich rozmiar.

Jeśli nie potrafisz znaleźć tego produktu w swoim supermarkecie, nie martw się – po prostu stwórz mączkę migdałową na własną rękę!

Składniki

 • 1/3 szklanki migdałów
 • Woda

Sposób przygotowania

 1. Miksuj migdały w blenderze, dopóki nie przyjmą one postaci w pełni sproszkowanej.
 2. Przesyp mączkę migdałową do miski i dodaj do niej trochę wody. Niewiele, tylko tyle, ile trzeba do powstania jednorodnej pasty.
 3. Nałóż tę pastę na swoją skórę w miejscu, w którym masz otwarte pory i pozostaw ją na około pół godziny.
 4. Zmyj dokładnie skórę ciepłą wodą.

Możesz powtórzyć ten proces dwa razy w tygodniu, co pozwoli Ci zaobserwować, jak skutecznie pasta ta przeprowadza zamykanie porów skóry.

Codziennie bardzo dokładnie zmywaj makijaż

Nigdy nie powinnaś kłaść się spać z makijażem na twarzy. Do jego przygotowania wykorzystywane są liczne olejki i substancje chemiczne, których działanie może być szkodliwe dla wewnętrznej strony Twojej skóry.

Po powrocie do domu z pracy lub z imprezy nie zapomnij o dokładnym usunięciu makijażu. Jeśli zabraknie Ci Twojego ulubionego produktu do zmywania, natura zawsze zapewni Ci to, czego w danej chwili potrzebujesz.

Możesz na przykład użyć wacika nasączonego oliwą z oliwek i za jego pomocą przeprowadzić zmywanie makijażu. A potem dobrze umyj twarz zimną wodą i po kłopocie.

Umyj dokładnie twarz co najmniej dwa razy dziennie. Możesz wypróbować następującego przepisu, którego zastosowanie jest szybkie i łatwe, warto go użyć rano i wieczorem tuż po usunięciu makijażu – a z pewnością korzystnie wpłynie on na zamykanie porów skóry.

Składniki

 • 1 łyżka stołowa płatków owsianych
 • ½ łyżki stołowej jogurtu naturalnego
 • 1 łyżka stołowa soku z cytryny
 • 1 łyżka stołowa oliwy z oliwek

Sposób przygotowania

 1. Umieść wszystkie składniki w misce i dobrze wymieszaj do momentu uzyskania jednorodnej pasty.
 2. Namocz wacik w tak przygotowanej mieszaninie i oczyść swoją twarz za jego pomocą.
 3. Zmyj twarz zimną wodą.

Regularnie przeprowadzaj peeling twarzy

Peeling skóry

Przy zamieszaniu i zgiełku towarzyszącym każdemu kolejnemu dniu i późnych powrotach do domu postępowanie wykorzystujące opisane powyżej metody może wydawać Ci się trudne do zrealizowania.

W takim przypadku powinnaś ustalić sobie odpowiednie priorytety – pamiętaj jednak, że czymś, czego nie wolno Ci zlekceważyć jest proces czyszczenia i peelingu skóry twarzy. Postępuj zgodnie z opisaną poniżej procedurą co najmniej raz w tygodniu, dzięki czemu szybko i skutecznie przeprowadzisz zamykanie porów skóry.

Składniki

 • Sok z cytryny
 • 1 łyżka stołowa cukru
 • 1 łyżka stołowa miodu

Sposób przygotowania

 1. Energicznie wymieszaj wszystkie składniki, aż miód i cukier całkowicie rozpuszczą się w soku z cytryny.
 2. Nabierz odrobinę mieszaniny na czubkach palców i wmasuj ją dokładnie w skórę twarzy i szyi, wykonując przy tym niewielkie, okrężne ruchy.
 3. Zmyj twarz zimną wodą.

Zawsze używaj ochrony przed promieniami słońca

Nigdy nie powinnaś wystawiać skóry na działanie promieni słonecznych bez zapewnienia jej należytej ochrony. Zawsze używaj do twarzy kremów z filtrem przeciwsłonecznym o współczynniku SPF co najmniej 40 lub wyższym.

Najlepiej jest jednak unikać całkowicie wystawiania skóry na światło słoneczne w ciągu dnia. Ale jeśli już musisz to zrobić, to najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie naprawdę dobrej osłony przeciwsłonecznej.

Słońce jest bardzo szkodliwe dla Twojej skóry, a co więcej, może ono także powodować jej choroby takie jak np. Rak skóry. Na dodatek Twoja skóra będzie starzeć się znacznie szybciej w przypadku wystawienia jej na słońce bez należytej ochrony.

Wypracuj w sobie zdrowe nawyki

Nie rezygnuj z rutynowej pielęgnacji swojej skóry. Wszystko, co tylko możesz dla niej zrobić, wszystkie możliwe sposoby jej dopieszczania, wszystko, dzięki czemu uzyskasz zamykanie porów skóry jest godne polecenia.

Jeśli masz zwyczaj przygotowywania maseczki w weekendy, przestrzegaj go.

Jeśli nie będziesz regularnie przeprowadzać pielęgnacji swojej skóry, ponieważ nie masz na to czasu ani ochoty, to przynajmniej wypijaj regularnie odpowiednie ilości wody, usuwaj makijaż każdej nocy i stosuj ochronę przed promieniami słonecznymi, dzięki czemu dostrzeżesz zauważalną poprawę obejmującą także zamykanie porów skóry w ciągu kilku tygodni.

WIĘCEJ DLA CIEBIE