Rak skóry – Nausz się go rozpoznawać!

Sierpień 20, 2015
Oprócz stałej obserwacji twoich pieprzyków oraz kontroli specjalisty, jeśli pieprzyk zmieni ubarwienie bądź kształt,  zaleca się chronić przed słońcem. 

Rak skóry jest jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów na całym świecie. Pamiętajmy, że skóra jest największym organem ludzkiego ciała, który pełni rozmaite funkcje: chroni organizm przed urazami i kontuzjami, stanowi barierę ochronną przed potencjalnymi atakami mikroorganizmów (które mogą się dla nas okazać zabójcze), jest odpowiedzialna za magazynowanie wody, bierze udział w formowaniu się tkanki tłuszczowej oraz reguluje temperaturę ciała. Poniżej przedstawiamy najczęstsze postacie, pod którymi zwykle ukrywa się rak skóry.

Rak skóry – jego najczęstsze odmiany

Rak skóry jest wywoływany przede wszystkim generowanymi przez słońce gorącymi promieniami ultrafioletowymi. Wywołują one mutację DNA komórek tkanek nabłonka, doprowadzając tym samym do zmian na poziomie genetycznym i przekształcając zdrową komórkę w komórkę nowotworową. Na całym świecie choroba ta znacznie częściej dotyczy osób o jasnej karnacji skóry.

2rak-skóry.jpg

Nowotwór podstawnokomórkowy

Ten typ nowotworu skóry występuje zazwyczaj na twarzy, w okolicach czoła i nosa. W wielu przypadkach ta odmiana raka bywa dziedziczna i geny zwiększają ryzyko zachorowania na nią. Dodatkowo, wystąpieniu raka skóry sprzyja ekspozycja na działanie promieni ultrafioletowych oraz substancji chemicznych, takich jak arsen.

Nowotwór płaskonabłonkowy

Zwykle pojawia się w miejscach, do których bezpośrednio dociera światło słoneczne – promienie ultrafioletowe swobodnie oddziałują na tkanki skóry. Nie ma jednak gwarancji, że tego typu rak skóry rozwija się wyłącznie w miejscach nie osłoniętych odzieżą. Nowotwór płaskonabłonkowy w początkowym stadium objawia się zaczerwienieniem skóry, może również przybierać formę kurzajki. Płaskonabłonkowy rak skóry zwykle dotyka tylko miejsca, w którym się on rozwija i ma tendencję do „wgryzania się” głęboko w otaczające go tkanki. Mimo wszystko istnieje też zagrożenie przerzutu na inne części ciała, a w przypadku organów zwiększonego ryzyka bywa on śmiertelny.

Czerniak

Nowotwór ten powstaje w obrębie znamion barwnikowych i przyjmuje ciemny kolor w wyniku wzrostu poziomu melaniny – wydzielanego przez komórki skóry pigmentu, od którego zależy kolor naszej skóry. Stąd też pojawiają się na niej czarne lub ciemne plamy. Rak skóry pod postacią czerniaka jest najczęstszą przyczyną zgonów w powodu nowotworów skóry i zwykle dotyczy osób o jasnej karnacji skóry. Co roku na całym świecie diagnozowanych jest około 165 000 przypadków czerniaka, z czego 48 000 kończy się śmiercią pacjenta. Jego komórki są na ogół bardzo złośliwe, a to ze względu na ich wielką zdolność do przerzutów i do rozprzestrzeniania się po całym organizmie. Oprócz skóry ten typ nowotworu skóry atakuje również jelita i oczy. Co więcej, czerniak jest odpowiedzialnym za śmierć 75% chorych na wszystkie odmiany raka skóry.

Generalnie jednym z najważniejszych czynników wpływających na rozwój czerniaka jest ekspozycja na promienie ultrafioletowe, bez względu na to, czy pochodzą one bezpośrednio od słońca, czy też aplikujemy je na skórę w solarium. Nie znaczy to jednak, że powinniśmy całkowicie zrezygnować ze słońca – wystarczy, że nauczymy się odpowiednio troszczyć o naszą skórę i zapobiegać tej śmiertelnej chorobie.

Rak skóry – Najlepsze metody zapobiegania

3rak-skóry.jpg

Osoby, które często wystawiają się na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, powinny zdawać sobie sprawę z ryzyka, jakie niesie ze sobą rak skóry. Istnieje szereg metod zapobiegania szkodliwemu promieniowaniu ultrafioletowemu. Jeśli planujesz przebywać na słońcu, koniecznie zaopatrz się w:

  • Nakrycie głowy (kapelusz, czapka z daszkiem, kaptur, itp.)
  • Krem z filtrami UV

Szczególnie powinny zadbać o skórę osoby o jasnej karnacji skóry i jasnych oczach oraz osoby około 50. roku życia. Te dwie kategorie są szczególnie narażone na tę chorobę.

Na zakończenie podsumujemy czynniki, które najczęściej przyczyniają się do powstawania nowotworów skóry:

  • Nadmierna ekspozycja na naturalne lub sztuczne światło emitujące promieniowanie ultrafioletowe. Można to robić wyłącznie po wcześniejszym zastosowaniu kremu z filtrami UV.
  • Jasny kolor oczu
  • Osłabiony układ odpornościowy
  • Zmiany genetyczne zwiększające ryzyko nowotworów skóry
  • Ekspozycja na arsen
  • Ekspozycja na wysokie dawki promieniowania

Pamiętaj: zawsze noś przy sobie krem z filtrami UV i kapelusz na głowie, a rak skóry nie będzie Ci straszny!

WIĘCEJ DLA CIEBIE