Czerniak – jego najwcześniejsze objawy

Czerniak – jego najwcześniejsze objawy

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Czerniak jest najbardziej złośliwym rodzajem raka skóry. Nie bez powodu więc silne słońce wywołuje w nas panikę. To właśnie jego ciepłe, ale i zarazem zabójcze promienie, są przyczyną powstawania tego groźnego dla naszego życia nowotworu.

Dziś chcemy pokazać ci, jak rozwija się czerniak oraz przedstawić jego najwcześniejsze objawy. Obserwuj dokładnie swoje ciało i pamiętaj, że im wcześniejsza diagnoza, tym większe szanse na wyleczenie! Co więcej, czerniak wykryty w początkowej fazie, jest całkowicie wyleczalny.

Czerniak – co należy o nim wiedzieć?

Bez wątpienia wczesne wykrycie czerniaka jest równoznaczne z uniknięciem rozwoju niezwykle złośliwego nowotworu. Z roku na rok zbiera coraz większe żniwo ofiar śmiertelnych.

Czerniak rozwija się w obrębie zmian barwnikowych, czyli w komórkach, które produkujący pigment (melaninę) nadający kolor naszej skórze. Nowotwór ten może powstawać nie tylko na skórze, ale także w oczach, a nawet w organach wewnętrznych, choć przypadki tego ostatniego są niezwykle rzadkie.

Dotychczas nie udało się ustalić dokładnej przyczyny rozwoju czerniaka. Chociaż badania potwierdzają, że przyczyną raka skóry jest nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV na przestrzeni lat i brak stosowania odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej.

Do powstawania czerniaka przyczyniają się również stosowane w solarium lampy samoopalające. Ten bardzo popularny szczególnie w okresie zimowym sposób nabywania apetycznej opalenizny jest więc tak samo szkodliwy dla skóry jak bezpośrednie promieniowanie słoneczne.

Ryzyko zachorowania na czerniaka

Czerniak może być całkowicie wyleczalny, jeśli zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju. Warto zatem nauczyć się prawidłowo rozpoznawać jego najwcześniejsze objawy.

Wiek

Ryzyko zachorowania na czerniaka wzrasta wraz z wiekiem, szczególnie narażone na niego są osoby po 40. roku życia.

Osoby takie zwykle mają za sobą około 20 lat ekspozycji na intensywne działanie promieni słonecznych. W tym wieku skóra zaczyna się starzeć i staje się podatna na działanie czynników zewnętrznych.

Pieprzyk na skórze

Płeć

Liczne badania wykazały, że na nowotwór skóry częściej chorują kobiety niż mężczyźni. Wynika to między innymi z tego, że panie znacznie chętniej niż panowie wylegują się plackiem na słońcu.

Co więcej, kobiety po 40. roku życia wchodzą w okres menopauzy, w którym spada odporność organizmu i są bardziej podatne na rozmaite choroby. To ogólne osłabienie jest wynikiem silnych zmian hormonalnych, fizycznych i emocjonalnych.

Jasna karnacja skóry

Organizm osób o jasnej karnacji skóry wydziela mniejszą ilość pigmentów, które chronią skórę przed czynnikami zewnętrznymi. Dlatego też silne promieniowanie UV jest dla tych osób dużo bardziej niebezpieczne niż dla osób o ciemniejszej karnacji.

Najwięcej przypadków czerniaka notuje się u blondynów i osób rudowłosych o jasnych oczach i skórze usianej piegami.

Z kolei organizm brunetów o ciemnych oczach wytwarza naturalne pigmenty chroniące skórę przed szkodliwym działaniem słońca, zatem przypadki czerniaka wśród nich nie są liczne.

Oparzenia słoneczne

Jeśli na przestrzeni lat wielokrotnie przydarzyły ci się oparzenia słoneczne (typowe dla osób o jasnej karnacji), ryzyko zachorowania na czerniaka wzrasta.

Warto zapamiętać, że im więcej razy skóra musi intensywnie się regenerować, tym bardziej staje się ona wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych.

Oparzenie słoneczne

Prewencja, czyli samobadanie

Należy uświadomić sobie, że to wyłącznie my ponosimy odpowiedzialność za nasz organizm i powinniśmy regularnie przyglądać się swojemu ciału oraz przeprowadzać samobadanie. Powinniśmy zwracać uwagę na wszelkie zmiany i nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu.

W przypadku prewencji nowotworów skóry samokontrolę należy wykonywać przynajmniej raz w miesiącu, najlepiej tuż po kąpieli. Należy dokładnie zapamiętać wszystkie pieprzyki oraz ich aktualny stan (formę, wygląd, rozmiar).

Każda zmiana na skórze powinna budzić zaniepokojenie i wymaga konsultacji z lekarzem.

Stań przed lustrem i bacznie obserwuj każdy centymetr swojego ciała. Miejsca, które trudno zobaczyć, na przykład plecy, badaj za pomocą dłoni, dokładnie analizując każdą wypukłość. Z pewnością chętnie pomocą ci w tym twoja druga połówka lub jakikolwiek członek rodziny.

Objawy czerniaka

Zmiany, które powinny cię zaniepokoić to wrzody, guzy, wypryski i wszelkiego rodzaju niecodzienne zmiany, których wcześniej nie było na skórze.

Jednym z najwcześniejszych objawów wskazujących na rozwój nowotworu są zmiany w istniejących już pieprzykach. Ponadto pojawianie się zupełnie nowych zmian skórnych, piegów i plam o nieregularnych kształtach, rozprzestrzenianiu się piegów (do 50 piegów na ciele nie powinno budzić niepokoju) albo ropienie pieprzyków.

Pamiętajmy, że wczesna konsultacja z lekarzem i odpowiednie leczenie mogą zapobiec rozwojowi raka skóry. Nieleczone pieprzyki, które mogą przekształcić się w czerniaka, zwykle mają asymetryczny kształt, nieregularną formę i krawędzie, ich kolor z czasem ulega zmianie, a rozmiar przekracza 6 mm.

Niebezpieczne zmiany skórne

Takim zmianom skórnym w miarę upływu czasu towarzyszą inne objawy, takie jak swędzenie, łuszczenie, krwawienie, wysięk lub rozprzestrzenienie się pigmentu na sąsiednie komórki skóry.

Kiedy należy pójść do lekarza?

Każda zmiana w wyglądzie twoich pieprzyków czy jakikolwiek nowy element (piegi, plamy, wrzody itp.) budzący podejrzenia wymaga konsultacji z lekarzem dermatologiem. Jeśli istnieje podejrzenie, że zmiana skórna może być groźna dla zdrowia, skieruje cię on na wykonanie biopsji.

Technika ta polega na pobraniu niewielkiego fragmentu pieprzyka czy plamy. Następnie próbka zostaje wysłana do dalszej analizy, by finalnie można było postawić diagnozę. Jeśli wyniki wskazują na czerniaka, leczenie będzie zależało od jego stadium zaawansowania.

Nowotwór skóry

Jeśli czerniak zostanie wykryty bardzo wcześnie, lekarz ustali jego grubość, a następnie zaleci ci odpowiednią kurację. Jej celem będzie usunięcie niebezpiecznej zmiany skórnej. Aby sprawdzić czy nie czerniak wywołał w sąsiednich tkankach więcej szkód może zostać zalecona biopsja.

Ten typ nowotworu skóry jest usuwany podczas prostego zabiegu chirurgicznego. Poza samą zmianą skórną wycina się także otaczający ją fragment zdrowej skóry, aby wyeliminować ryzyko rozprzestrzenienia się komórek rakowych.

Kiedy diagnoza nie zostaje postawiona na czas…

Kiedy diagnoza nie zostaje postawiona na czas i czerniak znajduje się w zaawansowanym stadium rozwoju, w celu zniszczenia komórek nowotworowych pacjent musi poddać się bardziej skomplikowanemu zabiegowi chirurgicznemu albo chemioterapii czy radioterapii.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.