Nowotwór skóry – Niepokojące objawy

Grudzień 13, 2015
Nowotwór skóry można wykryć w porę, regularnie zwracając uwagę na zmieniające kształt lub wygląd pieprzyki.

Nowotwory skóry to jedno z największych zagrożeń współczesnego świata. W wyniku nadmiernego zanieczyszczenia i ekspozycji na promienie UV, a także w związku ze zmianą nawyków żywieniowych na gorsze, zachorowania na tego typu nowotwory są coraz powszechniejsze.

Najczęściej choroby nowotworowy skóry są niezłośliwe i w grupie tej zawierają się wszystkie najpowszechniejsze typy nowotworów. Z kolei występowanie czerniaka złośliwego jest związane z obecnością w skórze melanocytów.

Co wywołuje nowotwory skóry?

  • Jedną z najczęstszych przyczyn występowania nowotworów skóry jest nadmierna ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe emitowane przez  Słońce. Osoby często przebywające na ostrym słońcu są bardziej narażone na zachorowanie na nowotwór skóry.
  • Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z intensywnością promieniowania, czasem ekspozycji i w zależności od stosowanego środka ochrony.
  • Wizyty na solarium również zwiększają ryzyko zachorowania na nowotwory skóry. Kabiny opalające emitują bowiem promienie UV, które jak udowodniono, przyczyniają się do występowania niezłośliwych nowotworów skóry.
  • Innym czynnikiem ryzyka jest kontakt z toksycznymi substancjami chemicznymi, na przykład z arszenikiem, smołą, węglem, naftą i niektórymi rodzajami olejów.
  • Nowotwory skóry mogą być wywoływane również przez promieniowanie wytwarzane podczas radioterapii.
  • Ryzyko zachorowania wzrasta też w przypadku poważnych uszkodzeń i stanów zapalnych skóry, np. związanych z poważnymi poparzeniami czy infekcją kości.
  • Nowotwory skóry mogą być także wywołane przez czynniki genetyczne.

Niepokojące objawy

Jakiekolwiek zmiany skóry, takie ja stan zapalny, przebarwienia, znamiona, guzki i plamy, mogą być potencjalnym sygnałem ostrzegawczym, mogącym świadczyć o zmianach nowotworowych.

Niezłośliwe nowotwory objawiają się śladami na skórze, na przykład przebarwieniami, które z biegiem czasu powiększają się. Niegojące się wrzody również mogą być objawem raka skóry. 

Rak podstawnokomórkowy skóry to rodzaj wolno rozwijającego się nowotworu, o którego występowaniu mogą świadczyć czerwone i łuszczące się plamy na skórze.

Mogą to być także niewielkie tłuste i łatwo krwawiące miejsca albo ciemnoniebieskie, brązowe lub nawet czarne znamiona oraz nieregularne naczynia krwionośne widoczne pod skórą.

Czerniak

Z kolei rak płaskonabłonkowy jest odpowiedzialny za 20% zachorowań na nowotwory skóry, który rozwija się w naskórku. Najczęściej zmiany naskórka są złuszczone i szorstkie, a powierzchnia ta jest zaczerwieniona i stopniowo się powiększa.

Zmiany nowotworowe tego typu często występują na skórze twarzy oraz dłoniach.

Mięsak Kapusiego rozwija się pierwotnie w skórze właściwej, jednak może atakować także organy wewnętrzne. Na początku może przypominać zasinienie, jednak z czasem rozwija się i przyjmuje formę guza.

Oznaki i symptomy nowotworu skóry

Pojawienie się nowego pieprzyka lub zmiana kształtu i koloru już istniejącego powinna wzbudzić naszą czujność. Innym sygnałem ostrzegawczym jest pojawienie się pieprzyka, który znacznie różni się od pozostałych.

Jeśli zmiany Twojej skóry zaczynają Cię niepokoić, nie zwlekaj i skonsultuj się ze swoim lekarzem.

Aby stwierdzić czy zmiany na Twojej skórze są niepokojące, wykorzystaj metodę ABCDE. Jeśli jedna lub więcej cech z opisanych poniżej cech pokrywa się ze zmianami Twojej skóry niezwłocznie udaj się do lekarza.

Zmiany skórne

Asymetria: pieprzyk nie jest symetryczny, jego jedna połowa nie odpowiada drugiej.

Brzegi: nieregularne krawędzie, nierówne brzegi.

Cięciwa: średnica pieprzyka przekracza 6 mm.

Odcień: różne kolory, ciężkie do określenia, zawierające odcienie brązu i czerni. Znamiona mogą być także czerwone, niebieskawe, białe lub różowe.

Ewolucja: stopniowe zmiany kształtu, koloru czy rozmiaru.

WIĘCEJ DLA CIEBIE