Piegi - domowe sposoby na ich usunięcie

Choć podane poniżej zabiegi mogą być wykonywane praktycznie o każdej porze, najlepiej byłoby stosować je na noc, ponieważ zdarza się, że wystawienie skóry na słońce spowoduje powstanie jeszcze większej ilości piegów.
Piegi - domowe sposoby na ich usunięcie
Lourdes Martínez

Przejrzane i zatwierdzone przez: farmaceuta Lourdes Martínez.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2023

Kiedy byliśmy mali, piegi wydawały się urocze i jak najbardziej stosowne do wieku. Jednak w dorosłym wieku, piegi nie tylko dodają twarzy lat, lecz także – jeśli zmienia się ich wygląd – może się okazać, że są niebezpieczne.

W niniejszym artykule pokażemy Ci kilka naturalnych domowych kuracji. Możesz przy ich użyciu wyeliminować piegi i rozjaśnić skórę twarzy bez skutków ubocznych.

Piegi – konwencjonalne metody ich usuwania

Na rynku dostępnych jest wiele kremów wybielających i chemicznych środków złuszczających skórę. Rozjaśniają one skórę twarzy i usuwają piegi. Musisz jednak wiedzieć, że tego typu produkty działają drażniąco na skórę i na dłuższą metę mogą ją uszkodzić.

Powszechnie stosuje się też inne metody, takie, jak laser czy krioterapia. Przed ich zastosowaniem zalecamy jednak uprzednią konsultację u dermatologa. Chcielibyśmy podzielić się z Tobą w 100% naturalnymi metodami. Przy ich pomocy Twoje piegi zostaną stopniowo wyeliminowane.

Piegi na twarzy

Piegi – sygnały ostrzegawcze

Piegi i plamy stanowią zazwyczaj problem jedynie estetyczny. Jednakże należy zwracać szczególną uwagę, jeżeli zaczną one zmieniać rozmiar, kształt lub kolor, bądź staną się bolesne, a dotykanie ich będzie nieprzyjemne.

W takim przypadku nie należy stosować żadnej z proponowanych przez nas terapii, tylko jak najszybciej skonsultować się z dermatologiem.

W grupie największego ryzyka są osoby o jasnej karnacji i z predyspozycją do występowania piegów, jak również osoby często wystawione na działanie promieni słonecznych.

Po pierwsze zapobieganie

Najlepszym lekarstwem na piegi jest unikanie czynników, które je wywołują:

  • Zbyt intensywne wystawianie na słońce: Zawsze używaj kremu z filtrem słonecznym dostosowanego do Twojego typu skóry, kapelusza, okularów słonecznych i – o ile to możliwe – unikaj słońca w południe.
  • Zmiany hormonalne w trakcie ciążyPojawianie się piegów na skórze w okresie ciąży jest objawem jak najbardziej naturalnym i wynika z nadmiaru wytwarzanej melaniny. W wielu przypadkach, piegi same znikną po ciąży.
  • Zażywanie doustnych środków antykoncepcyjnych: Podobnie jak ciąża, ingerują one w poziom hormonów w organizmie, po terapii piegi zazwyczaj znikają.
  • Chroniczny trądzik: W tym przypadku, blizny spowodowane chronicznym trądzikiem, jeżeli nie są odpowiednio leczone, mogą wywołać pojawienie się piegów.
  • Starzenie się skóry: Brak odpowiednich środków odżywczych, sucha skóra, wystawianie jej na zmiany klimatyczne, jak również choroby, na dłuższą metę mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie i wygląd skóry.
Piegi i plamy na dłoniach

Cytryna, bogata w witaminę C na piegi

Z racji wysokiej zawartości witaminy C i przeciwutleniaczy, cytryna jest używana w kremach wybielających. Nałóż świeżą cytrynę na piegi bawełnianym wacikiem. Możesz też natrzeć twarz wewnętrzną częścią skórki cytryny. Pozostaw do wyschnięcia.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj: Cytryna i jej zastosowanie w kosmetyce

Cytryna - kosmetyk na twarz

Owoc dzikiej róży pomocny w ujednoliceniu kolorytu skóry

Olejek z owoców dzikiej róży to najlepsze naturalne remedium na ujednolicenie kolorytu skóry i jest idealny zarówno na jasne, jak i ciemne plamy. Olejek ten może być nakładany na skórę w czystej i nierozcieńczonej formie do dwóch razy dziennie.

Trzymaj go w ciemnej szklanej buteleczce zamykanej hermetycznie, aby uchronić go przed utratą swoich właściwości.

Maseczka truskawkowa

Ten pyszny czerwony owoc jest w stanie stopniowo zredukować ciemne plamy na twarzy.

Ponieważ maseczka jest nieco bardziej skomplikowana w użyciu, niż cytryna czy olejek z owocu dzikiej róży, proponujemy Ci dwa zastosowania do wyboru:

  • Przygotuj maseczkę rozgniatając truskawki, nałóż na twarz i pozostaw na godzinę. Stosuj raz w tygodniu.
  • Zamroź rozgniecione truskawki w foremce do kostek lodu. Nacieraj skórę kostką zmrożonego truskawkowego musu. W ten sposób maseczka zawsze będzie pod ręką.
Truskawki

Aloes na trądzik

Naturalny żel z aloesu jest doskonałym rozwiązaniem dla osób cierpiących na chroniczny trądzik. Jest on również świetny dla tych, którzy szukają metod zapobiegania i leczenia plam na skórze.

Żel aloesowy ma właściwości lecznicze i nawilżające, przez co jest idealny dla osób o delikatnej skórze. Może być stosowany dwa razy dziennie.

Po zastosowaniu którejkolwiek z powyższych kuracji, unikaj kontaktu skóry ze słońcem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.