Piegi – domowe sposoby na ich usunięcie

Choć podane poniżej zabiegi mogą być wykonywane praktycznie o każdej porze, najlepiej byłoby stosować je na noc, ponieważ zdarza się, że wystawienie skóry na słońce spowoduje powstanie jeszcze większej ilości piegów.
Piegi na dłoniach

Kiedy byliśmy mali, piegi wydawały się urocze i jak najbardziej stosowne do wieku. Jednak w dorosłym wieku, piegi nie tylko dodają twarzy lat, lecz także – jeśli zmienia się ich wygląd – może się okazać, że są niebezpieczne.

W niniejszym artykule pokażemy Ci kilka naturalnych domowych kuracji, przy użyciu których możesz wyeliminować piegi i rozjaśnić skórę twarzy bez skutków ubocznych.

Piegi – konwencjonalne metody ich usuwania

Na rynku dostępnych jest wiele kremów wybielających i chemicznych środków złuszczających skórę. Rozjaśniają one skórę twarzy i usuwają piegi. Musisz jednak wiedzieć, że tego typu produkty działają drażniąco na skórę i na dłuższą metę mogą ją uszkodzić.

Powszechnie stosowane są też inne metody, takie, jak laser czy krioterapia. Przed ich zastosowaniem zalecamy jednak uprzednią konsultację u dermatologa. Chcielibyśmy podzielić się z Tobą w 100% naturalnymi metodami, przy pomocy których Twoje piegi zostaną stopniowo wyeliminowane.

Piegi na twarzy

Sygnały ostrzegawcze

Piegi i plamy stanowią zazwyczaj problem jedynie estetyczny. Jednakże należy zwracać szczególną uwagę, jeżeli zaczną one zmieniać rozmiar, kształt lub kolor, bądź staną się bolesne, a dotykanie ich będzie nieprzyjemne.

W takim przypadku nie należy stosować żadnej z proponowanych przez nas terapii, tylko jak najszybciej skonsultować się z dermatologiem.

W grupie największego ryzyka są osoby o jasnej karnacji i z predyspozycją do występowania piegów, jak również osoby często wystawione na działanie promieni słonecznych.

Przeczytaj też: Jak usunąć przebarwienia na rękach?

Po pierwsze zapobieganie

Najlepszym lekarstwem na piegi jest unikanie czynników, które je wywołują:

  • Zbyt intensywne wystawianie na słońce: Zawsze używaj kremu z filtrem słonecznym dostosowanego do Twojego typu skóry, kapelusza, okularów słonecznych i – o ile to możliwe – unikaj słońca w południe.
  • Zmiany hormonalne w trakcie ciąży: Pojawianie się piegów na skórze w okresie ciąży jest objawem jak najbardziej naturalnym i wynika z nadmiaru wytwarzanej melaniny. W wielu przypadkach, piegi same znikną po ciąży.
  • Zażywanie doustnych środków antykoncepcyjnych: Podobnie jak ciąża, ingerują one w poziom hormonów w organizmie, po terapii piegi zazwyczaj znikają.
  • Chroniczny trądzik: W tym przypadku, blizny spowodowane chronicznym trądzikiem, jeżeli nie są odpowiednio leczone, mogą wywołać pojawienie się piegów.
  • Starzenie się skóry: Brak odpowiednich środków odżywczych, sucha skóra, wystawianie jej na zmiany klimatyczne, jak również choroby, na dłuższą metę mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie i wygląd skóry.

Piegi i plamy na dłoniach

Cytryna, bogata w witaminę C

Z racji wysokiej zawartości witaminy C i przeciwutleniaczy, cytryna jest używana w kremach wybielających. Nałóż świeżą cytrynę na piegi bawełnianym wacikiem. Możesz też natrzeć twarz wewnętrzną częścią skórki cytryny. Pozostaw do wyschnięcia.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj: Cytryna i jej zastosowanie w kosmetyce

Cytryna - kosmetyk na twarz

Owoc dzikiej róży pomocny w ujednoliceniu kolorytu skóry

Olejek z owoców dzikiej róży to najlepsze naturalne remedium na ujednolicenie kolorytu skóry i jest idealny zarówno na jasne jak i ciemne plamy. Olejek ten może być nakładany na skórę w czystej i nierozcieńczonej formie do dwóch razy dziennie.

Trzymaj go w ciemnej szklanej buteleczce zamykanej hermetycznie, aby uchronić go przed utratą swoich właściwości.

Maseczka truskawkowa

Ten pyszny czerwony owoc jest w stanie stopniowo zredukować ciemne plamy na twarzy. Ponieważ maseczka jest nieco bardziej skomplikowana w użyciu, niż cytryna czy olejek z owocu dzikiej róży, proponujemy Ci dwa zastosowania do wyboru:

  • Przygotuj maseczkę rozgniatając truskawki, nałóż na twarz i pozostaw na godzinę. Stosuj raz w tygodniu.
  • Zamroź rozgniecione truskawki w foremce do kostek lodu i nacieraj skórę kostką zmrożonego truskawkowego musu. W ten sposób maseczka zawsze będzie pod ręką.

Truskawki

Aloes na trądzik

Naturalny żel z aloesu jest doskonałym rozwiązaniem dla osób cierpiących na chroniczny trądzik oraz dla tych, którzy szukają metod zapobiegania i leczenia plam na skórze.

Żel aloesowy ma właściwości lecznicze i nawilżające, przez co jest idealny dla osób o delikatnej skórze. Może być stosowany dwa razy dziennie.

Po zastosowaniu którejkolwiek z powyższych kuracji, unikaj kontaktu skóry ze słońcem.