Plamy i przebarwienia na twarzy? 6 sposobów!

· Listopad 15, 2015

Plamy i przebarwienia na twarzy gromadzą się przede wszystkim w okolicach czoła, na policzkach, szyi i powyżej górnej wargi. Dolegliwość ta, zwana ostudą, pojawia się często podczas ciąży lub terapii hormonalnej. Związana jest też z menopauzą i działaniem promieni słonecznych.

W niektórych przypadkach przebarwienia rozjaśniają się same. Ale czasem nie obywa się bez odpowiedniej kuracji.

Krem usuwający przebarwienia na twarzy

Jak już się pewnie domyślacie, nie ma opcji, żebyśmy usunęły plamy i przebarwienia „z dnia na dzień„. Możemy natomiast stopniowo je rozjaśniać. Poniższy krem domowej roboty jest świetnym sposobem na przywrócenie skórze jej naturalnego odcienia.

Składniki

 • 2 łyżki stołowe mleka w proszku.
 • 20 kropel wody utlenionej.
 • 2 krople gliceryny.

Sposób przygotowania

W pojemniku mieszamy wszystkie składniki, aż do uzyskania jednolitej pasty. Nakładamy ją na przebarwienia i pozostawiamy na 20 minut. Potem zmywamy zimną wodą i aplikujemy krem z filtrem przeciwsłonecznym.

Tonik rozjaśniający cerę

Świeża cytryna

Ten naturalny tonik posiada właściwości wybielające. Usuwa też martwe komórki, które mogą powodować przebarwienia na twarzy. Jego właściwości są niepowtarzalne, a używany codziennie, przynosi rezultaty niemal od razu.

Składniki

 • 2 łyżki stołowe soku z cytryny.
 • 4 łyżki stołowe octu jabłkowego.
 • ½ filiżanki wody.
 • Natka pietruszki.

Sposób przygotowania

Wodę doprowadzamy do wrzenia i przygotowujemy napar z pietruszki. Odstawiamy do ostygnięcia. Następnie dodajemy ocet jabłkowy i sok z cytryny. Preparat przelewamy do pustego sprayu i skrapiamy nim przebarwienia każdej nocy, zaraz przed pójściem spać.

Sok z cebuli i czosnku

Ząbki czosnku

Cebula i czosnek posiadają właściwości antyseptyczne. Są świetnymi antybiotykami i antyoksydantami, które skutecznie poprawiają stan zdrowia naszej skóry, usuwając nawet najciemniejsze przebarwienia.

Składniki

 • 4 ząbki czosnku.
 • 1 cebula.

Co powinniśmy zrobić?

Miażdżymy w moździerzu oba składniki. Mieszamy do otrzymania jednolitej masy. Nakładamy na twarz i pozostawiamy na 10 minut. Po tym czasie, zmywamy letnią wodą. Terapię należy powtarzać dwa razy w tygodniu.

Maseczka z cytryny i pietruszki

Świeża natka pietruszki

Cytryna i pietruszka są naturalnymi sprzymierzeńcami naszej skóry. Obie dogłębnie ją czyszczą i usuwają przebarwienia. Gorąco Ci polecamy poniższą maseczkę:

Składniki

 • Natka pietruszki
 • Sok z jednej cytryny.

Sposób przygotowania

Przy pomocy blendera, mieszamy oba składniki. Przygotowaną pastę nakładamy na skórę, na około 20 minut. Potem myjemy twarz letnią wodą. Pamiętaj, żeby stosować tę maseczkę wieczorami. Cytryna w kontakcie z promieniami słonecznymi może tylko pogłębić problem.

Maseczka z marchewki i jajka

Świeża marchewka w plasterkach

Marchew jest produktem bogatym w antyoksydanty i inne nutrienty niezbędne dla skóry. Ta maseczka łączy właściwości marchewki i jaj, tworząc bardzo skuteczny krem rozjaśniający przebarwienia.

Składniki

 • 1 marchew.
 • 2 jajka.

Sposób przygotowania

Mielimy marchewkę i – przy pomocy blendera – łączymy ją z jajami. Przygotowany preparat nakładamy na twarz i pozostawiamy na 30 minut. Zmywamy letnią wodą. Dla uzyskania lepszych rezultatów, kurację powtarzamy 3 razy w tygodniu.

Rzodkiew i mleko

Rzodkiew posiada właściwości wybielające, które mogą wyeliminować najbardziej zaawansowane przebarwienia skóry. Żeby jeszcze bardziej zwiększyć efekt, mieszamy ją z mlekiem, które działa nawilżająco i wygładzająco.

Składniki

 • 1 duża rzodkiew.
 • ¼ filiżanki chłodnego mleka.

Sposób przygotowania

Przy pomocy blendera, łączymy oba składniki. Pokrywamy twarz przygotowaną pastą. Czekamy 20 minut i zmywamy letnią wodą. Zaleca sie powtarzać ten zabieg 3 razy w tygodniu, co najmniej przez dwa miesiące.