Ostuda - 3 zabiegi zmniejszające przebarwienia

Oczywiście ostuda może wymagać profesjonalnych, specjalistycznych zabiegów w celu jej całkowitego wyeliminowania. Możemy jednak zmniejszyć częstotliwość jej występowania, dzięki odpowiednim naturalnym preparatom. 
Ostuda - 3 zabiegi zmniejszające przebarwienia
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2023

Z upływem czasu trudno jest ocenić czy świadomość ludzi dotycząca wpływu słońca na naszą skórę wzrosła, czy też nie. Można się jednak domyślić, że skutki tego stają się coraz to poważniejsze. Ostuda jest uważana za jeden z efektów działań promieni słonecznych na skórę. 

Warto pamiętać o tym, że schorzenie to staje się niezwykle problematyczną kwestią dla osób, które spotkały się z przejawami ostudy, nazywanej też melasmą czy melanodermą.

Ostuda – czym właściwie jest?

Na wstępie warto zaznaczyć, że ostuda rozpoznawana jest jako choroba występująca głównie na skórze twarzy i charakteryzuje się obecnością nieregularnych brązowych plam. Oprócz ekspozycji na słońce istnieją inne przyczyny jej występowania: są to w szczególności zaburzenia hormonalne, najczęściej związane z ciążą. 

Uważa się, że szczególnie narażone są kobiety po 30. roku życia.

Przebarwienia najczęściej pojawiają się w tych miejscach, które mają najczęstszy i bezpośredni kontakt z promieniowaniem słonecznym – to znaczy na twarzy (w szczególności czoło, policzki, górna warga), dekolcie i dłoniach.

Warto zwrócić uwagę, że ostuda najczęściej dotyczy kobiet o jasnej karnacji. Czy występują inne objawy towarzyszące? Otóż nieregularne brązowe plamki na skórze są jedynymi objawami. W dzisiejszych czasach rozwiniętej technologii często zaleca się laserowe usuwanie bądź złuszczanie skóry. Można zacząć też kurację przy stosowaniu kremów dostępnych w aptekach.

Na szczęście Matka Natura nie zostawiła kobiet samych z tym problemem i znajdziemy też ekologiczne środki, łagodzące dane przebarwienia.

3 skuteczne sposoby na melanodermę

1. Kuracja przy pomocy przepisanych leków

Leki i środki farmaceutyczne przepisane przez specjalistę zazwyczaj stanowią pierwszą deskę ratunku wobec ostudy. Często kuracja polega na stosowaniu kremu do twarzy, przepisanego przez dermatologa, który w efekcie zmniejsza natężenie przebarwień.

Ten rodzaj wyrobów farmaceutycznych zawiera zazwyczaj środek zwany hydrochinonem. Dostępny jest nie tylko w kremach, ale też w formie żelu czy w płynnej konsystencji.

melasma na twarzy kobieta

Jak działa? Hydrochinon przeciwdziała pojawianiu się plam, bowiem blokuje proces chemiczny melaniny (substancji, która odpowiedzialna jest za ciemny pigment w skórze). 

Inne często stosowane związki chemiczne, które wyróżniają się skutecznością w zwalczaniu ostudy to:

  • Tetrinoina
  • Kwas azelainowy
  • Kwas retinowy
  • Kortykosteroidy

2. Ostuda – leczenie przy pomocy profesjonalnych zabiegów

Niewątpliwie profesjonalne, specjalistyczne zabiegi okazują się być bardzo skuteczne, ale jednocześnie są też niezwykle inwazyjne dla skóry. Coś, czego chcielibyśmy uniknąć. Zazwyczaj zatem bierze się je pod uwagę w ostateczności. Niestety często wiążą się też z wysokimi kosztami. Jakie zabiegi stosuje się najczęściej?

Częstokroć stosowane są: eksfoliacja chemiczna, mikrochirurgia i dermabrazja oraz zabiegi laserowe.

  • Ekfoliacja chemiczna bądź peeling. Proceder ten ma na celu odnowienie najbardziej powierzchownych warstw skóry, na które swój wpływ miała ostuda. Ten rodzaj złuszczania skóry składa się z powierzchniowego nanoszenia substancji chemicznej np. kwasu glikolowego.
    To konsekwencji spowoduje lekkie oparzenia, które doprowadzą do powstania nowej i pozbawionej przebarwień skóry. 
  • Mikrodermabrazja i dermabrazja. Obie z tych specjalistycznych metod wykorzystują technologiczny sprzęt do usuwania powierzchniowych warstw skóry właściwej, to pozwala bowiem uwolnić się od melasmy.

    Jeśli chodzi o mikrodermabrazję, jest to procedura złuszczania wykonana przez kryształy diamentów, w celu wyeliminowania martwych komórek skóry.
    Nie bez powodu mówi się, że diamenty są najlepszymi przyjaciółmi kobiet!

Każdy z tych zabiegów przeprowadzany jest w kilku sesjach (zwykle 5 sesji) oraz co ważne: w odstępach 2 lub 4 tygodniowych, w zależności od decyzji prowadzącego lekarza.

  • Zabiegi laserowe. To metody mające na celu usunięcie uszkodzonych przez ostudę warstw skóry. Są najskuteczniejsze, ale przy okazji są też najdroższe.

Podsumowując – cel można osiągnąć już przy 4 czy 6 sesjach. Przebarwienia wywołane melasmą będą znacznie mniejsze i bledsze, albo całkowicie wyeliminowane. Teraz przyjrzyjmy się naturalnym sposobom walki z melanodermą.

3. Domowe i naturalne zabiegi

Ostuda może też być wyleczona, a przynajmniej stłumiona poprzez naturalne domowe sposoby, oparte na organicznych składnikach. Przede wszystkim pozwolą Ci rozjaśnić drażniące przebarwienia. Oto niektóre z nich:

Krem z białek jajka i ryskiego czarnego balsamu

Może nie dla wszystkich nazwa brzmi zrozumiale, gdyż czarny balsam rzadko pojawia się na polskich salonach. Jest to tradycyjny łotewski likier ziołowy. Czarny Balsam pijali lub pijają Charles de Gaulle, brytyjska królowa Elżbieta II oraz kolejni przywódcy na Kremlu.

zółtko

Składniki

  • 1 białko jajka
  • 4 krople czarnego balsamu

Przygotowanie i stosowanie

Należy połączyć dobrze oba składniki i nałożyć mieszaninę na skórę obciążoną ostudą. 

Maska z miodu i cytryny

Składniki

  • 3 łyżki mleka (45 ml)
  • 4 łyżki miodu (100 g)
  • 2 łyżki soku z cytryny (30 ml)

Przygotowanie

  • Wymieszaj wszystkie składniki i nałóż maseczkę na twarz.
  • Pozostaw na 20 minut, następnie zmyj ciepłą wodą.
  • Powtarzaj procedurę około 2 lub 3 razy w tygodniu.

Ważne: Ze względu na zawartość soku z cytryny – pod żadnym pozorem nie wystawiaj się później na promienie słoneczne.

Przypomnijmy, że wymienione przez nas sposoby zmierzają do zmniejszenia i złagodzenia przebarwień spowodowanych przez ostudę. Nie gwarantują jednak zlikwidowania schorzenia. Ponadto, aby te zabiegi były skuteczne, należy pamiętać by wykonywać je wraz z odpowiednią terapią hormonalną. To pomoże zapobiegać powrotom melasmy.

Przede wszystkim pamiętaj, że w leczeniu ostudy ważna jest ochrona przed słońcem, którego promienie mogą hamować terapię. 


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Melasma. (n.d.).
    aad.org/public/diseases/color-problems/melasma
  • Rajaratnam R., et al. (2010). Interventions for melasma. DOI:
    10.1002/14651858.CD003583.pub2
  • Shankar, K., Godse, K., Aurangabadkar, S., Lahiri, K., Mysore, V., Ganjoo, A., Vedamurty, M., Kohli, M., Sharad, J., Kadhe, G., Ahirrao, P., Narayanan, V., … Motlekar, S. A. (2014). Evidence-based treatment for melasma: expert opinion and a review. Dermatology and therapy, 4(2), 165-86.
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4257945/
  • Sarma, N., Chakraborty, S., Poojary, S. A., Rathi, S., Kumaran, S., Nirmal, B., Felicita, J., Sarkar, R., Jaiswal, P., D’Souza, P., Donthula, N., Sethi, S., Ailawadi, P., … Joseph, B. (2017). Evidence-based Review, Grade of Recommendation, and Suggested Treatment Recommendations for Melasma. Indian dermatology online journal, 8(6), 406-442.
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5707834/
  • Gupta, A. K., Gover, M. D., Nouri, K., & Taylor, S. (2006, December). The treatment of melasma: A review of clinical trials. Journal of the American Academy of Dermatology.
    https://doi.org/10.1016/j.jaad.2006.02.009
  • Rajaratnam, R., Halpern, J., Salim, A., & Emmett, C. (2010). Interventions for melasma. In R. Rajaratnam (Ed.), Cochrane Database of Systematic Reviews. Chichester, UK: John Wiley & Sons, Ltd.
    https://doi.org/10.1002/14651858.CD003583.pub2

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.