Zaburzenia hormonalne – 9 objawów, które mają wpływ na wygląd

· Kwiecień 22, 2018

Istnieje duża szansa, że doświadczasz szeregu objawów powodowanych przez zaburzenia hormonalne, nawet jeśli nie zdajesz sobie z tego sprawy. Warto wiedzieć, że o wprowadzenie dysharmonii w delikatnym systemie, jakim jest układ hormonalny, jest znacznie łatwiej, niż mogłoby się wydawać.

Nasza równowaga hormonalna jest bardzo delikatna. Jej balans może zostać zachwiany z przyczyn naturalnych, lub z powodu zmian zachodzących w naszym otoczeniu lub w naszym ciele.

Brak równowagi może być również oznaką złego funkcjonowania niektórych narządów. W takim przypadku dokładna przyczyna może zostać postawiona tylko przez lekarza.

W tym artykule przyjrzymy się niektórym znanym objawom, które mogą powodować zaburzenia hormonalne.

1. Zaburzenia hormonalne a trądzik

Jeśli masz trądzik pomimo prawidłowej pielęgnacji cery, problemem może być coś innego: zaburzenia równowagi hormonalnej.

Dzieje się tak, ponieważ niedoskonałości mogą być konsekwencją złej pielęgnacji skóry, ale mogą również być wynikiem innych czynników, takich jak niezdrowa dieta lub cykl menstruacyjny u kobiet.

Często jest to po prostu problem hormonalny.

dziewczyna z trądzikiem na czole i lusterkiem - zaburzenia hormonalne

2. Przybieranie na wadze

Nagłe zwiększenie masy ciała również może mieć związek z problemami hormonalnymi. Ważne jest, aby pamiętać, że podczas gdy niektórzy ludzie mogą szybko schudnąć, inni przybierają na wadze nawet pomimo diety i ćwiczeń.

Może to być spowodowane hormonami. Jeśli cierpisz na zaburzenia równowagi hormonalnej, możesz mieć problemy nie tylko z utratą wagi, ale także z przybraniem na wadze, jeśli taki właśnie jest Twój cel.

3. Ciągłe zmęczenie

Jeśli zauważyłeś, że jesteś coraz bardziej zmęczony, może to być spowodowane brakiem równowagi hormonalnej. Bardzo często przyczyną jest również niedostateczna ilość snu.

Nawet ci, którzy śpią jak dziecko przez 8 godzin dziennie, mogą wyglądać na zmęczonych bez żadnego wyraźnego powodu.

W wielu przypadkach odpowiedzialny za taki stan rzeczy jest hormon znany jako progesteron. Jeśli skarżysz się na chroniczne zmęczenie, możesz sprawdzić poziom progesteronu, wykonując badanie krwi i sprawdzając, czy znajduje się w normie.

ziewająca kobieta siedząca przed komputerem - zaburzenia hormonalne

4. Nadmierne pocenie się

Nadmierne pocenie się jest również problemem hormonalnym. Należy jednak pamiętać, że nadmierne pocenie się nie zawsze wiąże się z zaburzeniami równowagi hormonalnej.

Mimo wszystko warto sprawdzić swoje hormony, zwłaszcza jeśli poceniu się towarzyszą uderzenia gorąca.

5. Worki pod oczami

Jeśli masz szczególnie ciemne worki pod oczami (na tyle, że żadna ilość podkładu pomaga Ci w ich zatuszowaniu), może to być spowodowane zaburzeniami równowagi hormonalnej.

W tym przypadku zauważysz, że wpływa to również na Twój sen.

  • Miej na uwadze, że przewlekła bezsenność może być konsekwencją niedoboru testosteronu u mężczyzn lub progesteronu u kobiet.

6. Depresja

Depresja to kolejny objaw, który może towarzyszyć zaburzeniom równowagi hormonalnej. Występuje zwykle u kobiet na krótko przed miesiączką, w trakcie ciąży lub w okresie menopauzy.

Jeśli zauważysz, że nagle dopada Cię uczucie smutku i apatii, Twoje hormony mogą nie działać w sposób prawidłowy.

7. Zmiany w piersiach

kobieta w białym staniku robiąca samobadanie piersi - Zaburzenia hormonalne

Jeśli zauważyłaś zmiany w piersiach, możesz mieć do czynienia z zaburzeniami równowagi hormonalnej i powinnaś pójść do lekarza, aby rozpocząć odpowiednie leczenie. Powinnaś pamiętać, że gęstość tkanek miękkich piersi zmniejsza się z powodu braku estrogenu.

Jednak nie jest to jedyna konsekwencja. Jeśli cierpisz na nadprodukcję estrogenu, guzki mogą pojawić się również w biuście.

Jeśli zauważysz którykolwiek z tych objawów, nie zwlekaj z udaniem się do lekarza.

8. Utrata włosów

Utrata włosów jest kolejnym objawem zaburzeń równowagi hormonalnej.

Jeśli okaże się, że nawet najlepsze szampony nie pomagają zmniejszyć ilość włosów, które tracisz, łysienie może być spowodowane problemem hormonalnym. Pamiętaj o tym.

9. Nadmierne owłosienie ciała

W przeciwieństwie do poprzedniego punktu, jeśli na Twoim ciele pojawiło się nadprogramowe owłosienie, może to być spowodowane nadprodukcją hormonów.

nadmierne owłosienie a zaburzenia hormonalne - depilacja

Ciemne włosy na biuście, twarzy, grzbiecie dłoni lub innych obszarach niezbyt często spotykanych u kobiet, to częsta oznaka zaburzeń hormonalnych, które mogą być poważniejsze, niż myślisz, więc miej to na uwadze.