Menopauza – jak przechodzić przez nią zdrowo i szczęśliwie?

· Styczeń 2, 2018
Bycie zdrową oraz szczęśliwą podczas menopauzy oznacza dbanie o siebie, ale również słuchanie swego wnętrza. Wtedy zrozumiesz, że nadal jesteś taką samą osobą, tylko z większym doświadczeniem życiowym.

Menopauza to zjawisko, które często jest rozumiane w niewłaściwy sposób. Istnieje mnóstwo błędnych przekonań, gdzie wiele osób myśli, iż to koniec najlepszego okresu w życiu. Jednakże Twoja menopauza może być jak najbardziej zdrowym oraz szczęśliwym etapem życia. 

Podobnie jak w okresie dojrzewania, taka zmiana w organizmie wiąże się z fizycznymi konsekwencjami oraz wahaniami nastroju, które nie zawsze są przyjemne.

Jednakże dzisiaj menopauza stanowi dla nas coraz mniejszą tajemnicę. Istnieje wiele sposobów na jej kontrolowanie przy zachowaniu zdrowia i dobrego humoru.

Musisz po prostu je wypróbować oraz być wytrwałą. Chyba warto, nieprawdaż?

Zdrowa i szczęśliwa menopauza

1. Zadbaj o swoje kości

kości

To naturalne, że kości stają się słabsze i bardziej łamliwe. Dlatego to dobry pomysł, by dodać do swojej diety żywność bogatą w wapń oraz inne minerały. Są to antyoksydanty oraz posiadają zdolność opóźniania starzenia się Twoich kości.

Diecie tej powinny towarzyszyć ćwiczenia fizyczne, by wzmocnić kości. Jednym z najczęściej zalecanych to chodzenie. Ponadto pomoże Ci to spalić tłuszcz, który zapewne zaczął się już gromadzić oraz poprawi krążenie.

2. Zapewnij sobie 20 minut słońca dziennie

kobieta relaksuje się

Słońce to najlepszy sposób na dostarczenie organizmowi witaminy D. Dzięki niej wapń jest szybciej wchłaniany przez organizm. Ponadto, promienie słoneczne poprawiają nastrój, zatem będziesz mogła upiec dwie pieczenie na jednym ogniu.

Jednakże wybieraj właściwy czas, kiedy wychodzisz na słońce. Najlepszy moment to pierwsze godziny słońca rano oraz ostatnie godziny późnego popołudnia. Pamiętaj, że promienie UV mogą zaszkodzić Twojej skórze, dlatego zachowaj środki ostrożności.

3. Pij dużo wody

woda

Niezależnie od tego czy czytasz to, ponieważ chcesz, aby Twoja menopauza była łagodna czy właśnie przez nią przechodzisz, z pewnością słyszałaś o uderzeniach gorąca. To nagłe, intensywne uczucie, które zwykle niesie ze sobą ostrą potliwość.

Aby uniknąć odwodnienia, najlepiej pijać 8 szklanek wody dziennie. To rada dla wszystkich, jednak staje się niezwykle cenna, kiedy zawitała do Ciebie menopauza.

Zachowanie ładnej cery oraz dobrze funkcjonującego ciała w dużej mierze zleży od tego, ile wody pijesz. Bez wody będziemy mieć więcej zmarszczek, Twoja skóra będzie szara, a organy nie będą pracować tak, jak powinny.

4. Menopauza to również radosne wyjścia z przyjaciółmi

przyjaciółki śmieją się

Powyżej porównaliśmy menopauzę do okresu dojrzewania. Oba te etapy są jak emocjonalny roller coaster. Dlatego powinnaś znaleźć czas dla siebie. Wyjście z przyjaciółmi jest bardzo ważne. Przebywanie z innymi ludźmi wywiera bardzo pozytywny wpływ na mózg. 

Ponadto to bezpieczne, pełne zaufania miejsce. Będziecie się razem śmiać, ale też dzielić swoimi problemami. Uwolnienie ich jest bardzo dobre dla zdrowej duszy.

5. Medytuj

medytująca dziewczyna

Na koniec, warto również znaleźć trochę czasu, by poddać się refleksji oraz „wziąć się w garść”. Jak wiesz, medytacja oznacza nawiązywanie kontaktu z samą sobą, ze swoją esencją i tym, kim naprawdę jesteś. Jest poza czasem oraz nie narzuca żadnych więzi.

Będziesz pamiętać, że lata nie mogą Ci tego zabrać. Zawsze będziesz posiadać takie samo światło. W końcu jesteś tylko wersją dziecka, którym kiedyś byłaś. Wraz z medytowaniem ściągasz te wszystkie warstwy, którymi Cię przykryto oraz odnajdujesz siebie na nowo.

Medytacja może podarować Ci spokój, którego poszukujesz w tym trudnym czasie, jakim jest menopauza. Być może Twoje ciało się zmienia, ale Twoje wnętrze pozostaje takie samo.

W ten sposób będziesz cieszyć się sama sobą oraz celebrować życie. Zmiany, które przynosi menopauza mogą właściwie skłonić Cię do tego, byś spojrzała do wewnątrz. Pomyśl o tym, czego pragniesz, kim jesteś oraz co jest dla Ciebie dobre.

Zadbaj o siebie oraz walcz z przesądami.