Piersi o gęstej tkance a ryzyko nowotworu

Piersi o gęstej tkance posiadają więcej tkanek włóknistych i gruczołowych niż tłuszczowych. Zwykle zmiana ta zachodzi po menopauzie, co zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi. Środki zapobiegawcze oraz mammografia 3D mogą być najlepszym rozwiązaniem.
Piersi o gęstej tkance a ryzyko nowotworu

Ostatnia aktualizacja: 09 marca, 2019

Jeżeli posiadasz piersi o gęstej tkance, nie czuj się od razu zagrożona. Najpierw powinnaś wiedzieć, że piersi o gęstej tkance charakteryzują się bardziej włóknistą budową, co wiąże się z nieco wyższym ryzykiem zachorowania na rak piersi.

Nie chcemy powiedzieć, że na pewno prędzej czy później dopadnie Cię guz piersi, bynajmniej. Istnieje jednak niewiele wyższe prawdopodobieństwo, szczególnie jeśli w Twojej rodzinie występował nowotwór tego typu.

Wystarczy chodzić na regularne badania, aby sprawdzić morfologię i stan zdrowia Twoich piersi. Oczywiście mówimy o profilaktyce; powinnaś być świadoma tego dodatkowego czynnika.

Poniżej znajdziesz więcej informacji na ten temat.

Charakterystyczne cechy piersi o gęstej tkance

Zacznijmy od wyjaśnienia kilku ważnych rzeczy. Piersi o gęstej tkance wcale nie muszą być większe i niekoniecznie wiążą się z dużą ilością tkanki tłuszczowej. To nie ma nic wspólnego.

Istnieją inne czynniki, które mają znaczenie:

 • Kiedy jesteś młoda, Twoje piersi posiadają idealną równowagę między tkanką tłuszczową, gruczołową oraz włóknistą.
 • Kiedy osiągasz wiek menopauzalny, Twoje piersi stają się bardziej zbite, ale z powodu przeważającej ilości tkanki gruczołowej i włóknistej.
 • Podczas badania mammograficznego na piersiach o gęstszej tkance, wyniki jest trudniej odczytywać niż u tych o przeważającej tkance tłuszczowej.
Biustonosz

Piersi o gęstej tkance: warto pamiętać o regularnych badaniach

 • Według licznych badań, takich jak to opublikowane w Kronice Medycyny Wewnętrznej, kobiety z piersiami o gęstszej tkance są w grupie zawyżonego ryzyka zachorowania na raka piersi.
 • I znowu, chcielibyśmy zaznaczyć, że to tylko dodatkowy czynnik ryzyka. To nie żaden pewnik, lecz coś, co warto wziąć pod uwagę.

Z tego powodu powinnaś porozmawiać ze swoim lekarzem, aby badać swoje piersi co roku, zamiast co 2-3 lata.

Nie obawiaj się: jedna na cztery kobiety posiada piersi o gęstej tkance

Piersi składają się z trzech rodzajów tkanki: gruczołowej, włóknistej oraz tłuszczowej. Kiedy masz piersi o gęstej tkance, oznacza to po prostu, że proporcja tkanki włóknistej do tłuszczowej jest wyższa, niż zwykle.

 • Choć to prawda, że statystyki wiele nam mogą powiedzieć, istnieje nawet silniejszy czynnik warunkujący: Twoja historia genetyczna.
 • Jeżeli Twoja matka, siostra, ciotka, nie miały raka piersi, ryzyko że dotknie Cię ta sama choroba jest o wiele niższe.

Mimo to nie czekaj: zawsze lepiej robić badania mammograficzne co roku. W ten sposób będziesz czuła się bardziej zrelaksowana.

Dlaczego tkanki w naszych piersiach stają się geste?

Jak powiedzieliśmy wcześniej, prawdopodobnie nawet nie wiesz czy Twoje piersi posiadają większą ilość tkanek włóknistych i gruczołowych, czy nie. Jednakże istnieje kilka czynników, które mogą determinować ten proces.

Menopauza
 • Menopauza: z powodu zmian hormonalnych i metabolicznych między 50 a 55 rokiem życia, równowaga między różnymi tkankami w piersiach zostaje zachwiana.
 • Ponadto jeśli prowadzisz siedzący tryb życia oraz przybierasz na wadze, ryzyko zagęszczenia tkanki w Twoich piersiach wzrasta.

Uwarunkowania genetyczne również odgrywają tutaj znaczącą rolę.

Jak zapobiegać nowotworowi, kiedy masz piersi o gęstej tkance

Jeżeli masz w rodzinie przypadki nowotworów

Na początku tego artykułu wspomnieliśmy, że jeśli w Twojej rodzinie występują przypadki raka piersi, ryzyko, że Ty też na niego zachorujesz wzrasta.

W tym wypadku niezbędne są środki zapobiegawcze. Mimo wszystko Twój doktor zaleci Ci najlepsze strategie dopasowane do Twojej indywidualnej sytuacji.

 • Jeżeli rolę odgrywa tutaj dziedziczność, hormonalna terapia zastępcza może być najlepszą opcją kiedy tylko dobiegniesz menopauzy.
 • Nie możesz ignorować faktu, że jeśli w Twojej rodzinie są przypadki nowotworu piersi, a Ty posiadasz piersi o gęstej tkance, ryzyko jest trzy razy wyższe.
Kobieta bada piersi

Wskazówki dla wszystkich przypadków

 • Nie pal
 • Unikaj nadwagi
 • Pij dużo płynów
 • Unikaj siedzącego trybu życia – bądź aktywna fizycznie
 • Zamień dietę bogatą w tłuszcze nasycone i cukry na dietę śródziemnomorską, z dużą ilością świeżych warzyw i owoców oraz zdrowych tłuszczów nienasyconych (oliwa z oliwek).

Mammografia 3D: najbardziej wiarygodna

Jednym z najczęstszych problemów dotyczących piersi o gęstej tkance jest to, że często fałszują wyniki tradycyjnych mammografów. Właściwa diagnoza jest utrudniona ze względu na zagęszczenie tkanek.

To dlatego tomosynteza, czyli trójwymiarowa mammografia to dzisiaj jedna z najskuteczniejszych metod.

Polega ona na uchwyceniu wielu obrazów piersi w milimetrowych “plastrach”. Ta nowa technologia jest niezwykle efektywna oraz oferuje większą pewność, zarówno lekarzom, jak i pacjentom.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Kukołowicz, P., Oborska-Kumaszyńska, D., Orlef, A., & Zielińska-Dabrowska, S. (2013). Testy specjalistyczne w mammografii z detektorem filmowym: Zalecenia polskiego towarzystwa fizyki medycznej. Polish Journal of Medical Physics and Engineering. https://doi.org/10.2478/pjmpe-2013-0003
 • Piekarski, J. (2005). Receptory estrogenowe i progesteronowe w raku piersi – Współczesny stan wiedzy. Wspolczesna Onkologia. https://doi.org/10.2478/v10035-007-0070-2
 • Wo, I. (2008). Wiedza o schorzeniach nowotworowych narządów kobiecych i postawy kobiet wobec badań profilaktycznych. Probl Pielęg.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.