Krok do ZdrowiaMejor con Salud
 
  1. Naturalne remedia

Hormony i naturalne sposoby ich regulacji

4 minuty
Dzięki zawartości estrogenu szałwia może pomóc przy problemach z obfitymi menstruacjami. Z liści rośliny można przygotować napar lub dodać je do potraw.
Hormony i naturalne sposoby ich regulacji
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Wielu kobietom, ale i nie tylko hormony przysparzają wielu problemów. Zachwiania równowagi, które najlepiej zaobserwować można podczas cyklów miesiączkowych, są na to głównym dowodem.

Hormony to związki chemiczne, które wydzielane są przez tkanki lub gruczoły układu hormonalnego i za zadanie mają regulować czynności, lub modyfikować cechy strukturalne tkanek.

W wypadku problemów z hormonami natura po raz kolejny wyciąga do nas rękę i proponuje pięć produktów, które poprzez włączenie do diety pomagają w regulacji ich wydzielania, a oprócz tego dostarczają wielu ważnych składników odżywczych.

Naturalne sposoby na hormony

1. Figi

Może wielu jeszcze o tym nie wie, ale ten pyszny owoc ma zdolność do regulacji procesów hormonalnych organizmu, nieprawidłowości cyklów miesiączkowych oraz wszelkie zachwiania równowagi w macicy. Regularne spożywanie owocu szczególnie zalecane jest podczas okresu menopauzy.

W liściach figi również znajdziemy wiele żeńskich hormonów. Wykorzystaj je do przygotowania naparu, który można stosować w przypadkach policystycznych jajników.

Figi możesz spożywać na surowo, w koktajlach owocowych, w połączeniu z jogurtem lub jako dodatek do deserów.

figi

Spożywanie świeżego owocu jest świetnym sposobem na zdrowe rozpoczęcie dnia. Jedną z największych zalet fig jest natomiast wysoka zawartość błonnika pokarmowego, który korzystnie wpływa na stan i pracę układu pokarmowego. Sprawdza się szczególnie w przypadku osób cierpiących na zaparcia.

Osoby cierpiące z powodu otyłości nie powinny konsumować więcej niż trzy sztuki owocu dziennie najlepiej na śniadanie.

Wypróbuj te przepyszne przepisy na: Wegańskie smoothies – 5 przepisów bogatych w białko i błonnik

2. Korzeń Maca na hormony

Korzeń Lepidium meyenii to bardzo pożywna roślina, której rodzinnym krajem jest Peru. Znajdziemy w niej białka, aminokwasy, węglowodany, witaminy B1, B2, B6, minerały takie jak żelazo, cynk, potas, fosfor, sód oraz błonnik pokarmowy.

Wśród korzystnych właściwości rośliny maca można również wymienić jej zdolność regulowania cyklu hormonalnego.

Łagodzi dolegliwości menstruacyjne u kobiet (bolesne miesiączki, dyskomfort) oraz świetnie sprawdza się w przypadkach obniżonego libido, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Również wykorzystuje się ją przy leczeniu bezpłodności.

Jak spożywać roślinę?

Z łatwością można ją zakupić w formie tabletek lub proszku. Zaleca się jedzenie niewielkiej ilości substancji i w miarę upływu czasu zwiększać dawki. Wszystko dlatego, że jest bardzo energetyzująca.

Ilość, która powinna być przyjmowana to 3 g dziennie (około jedna łyżeczka). Można jednak spożywać nawet do 9-ciu g na dobę i mieszać ją w sokach owocowych.

Niektóre zalety są bardzo szybko zauważalne, jednak jeżeli chcemy, by zadziałała na hormony i ich wydzielanie, rekomenduje się regularne jej spożywanie przez okres około trzech miesięcy.

Kurację zawsze przeprowadza się pod okiem specjalisty i to właśnie z nim należy kontrolować jej efekty. Rezultaty stosowania korzenia utrzymają się nawet po zakończeniu konsumowania.

3. Drożdże piwne

Drożdże piwne są bogate w cynk i inne minerały, które korzystnie wpływają na gospodarkę hormonalną organizmu. Dzięki nim również hormony są syntetyzowane. Korzystnie wpływają one między innymi na tarczycę i produkcję progesteronu i testosteronu.

Drożdże piwne mogą być spożywane przez wszystkich, a szczególnie zalecane są osobom w młodym wieku, którym dokucza trądzik, którego przyczyną są właśnie hormony. Oprócz tego składnik ten korzystnie wpływa na zdrowie i wygląd skóry.

Są one doskonałym naturalnym suplementem diety, a wszystko dzięki rozmaitym właściwościom. Są źródłem białka, aminokwasów, mają wysoką zawartość żelaza, witamin z grupy B, chrom, kwas foliowy i wiele innych minerałów.

Drożdże piwowarskie mają wpływ na hormony

Ich właściwości sprawiają, że dobrze sprawdzają się jako środek oczyszczający organizm i ujędrniający.

Ze względu na wszystkie właściwości, jakie za nimi stoją, drożdże zalecane są we wszystkich okresach życia. Zarówno na etapie dojrzewania, ciąży, po porodzie, w trakcie laktacji, rekonwalescencji, jak i podczas uprawiania sportu.

Sproszkowana substancja może być spożywana z sokami, jogurtem lub w tabletkach, jeżeli smak drożdży nie należy do ulubionych. Niektóre marki sprzedające produkt redukują aromat goryczy i w ten sposób zapewniają dużo łagodniejszy smak.

Dodawanie ich do posiłków znacznie ułatwiają przyswajanie innych składników odżywczych, które znajdują się w produktach.

4. Hormony a nagietek lekarski

Ten pomarańczowo-żółty kwiat doskonale nadaje się do regulacji zachwiań równowagi związanych z hormonami i układem rozrodczym. Również często stosowany jest w przypadkach problemów skórnych.

Przeczytaj również: Żylaki? Pozbądź się ich dzięki oliwie z oliwek i nagietkowi!

Choć najpopularniejszym sposobem używania są napary z nagietka, roślinę można wykorzystać również jako krem. Można go stosować miejscowo, płatki kwiatów są jadalne i dodają oryginalnego wyglądu potrawom, takim jak desery, sałatki czy przystawki.

nagietek

5. Szałwia

Ta aromatyczna roślina jest jednym z najpopularniejszych naturalnych lekarstw, jeżeli mowa o hormonach. Dzięki zawartości estrogenu skutecznie reguluje gospodarkę hormonalną organizmu, a już od czasów starożytnych uważana jest za afrodyzjak.

Zalecana jest w przypadkach obfitych menstruacji i podczas menopauzy, a oprócz tego skutecznie działa na spadki nastroju związane z zaburzeniami hormonalnymi.

Choć najpopularniejszą formą przyjmowania są napary, można również spożywać samą roślinę. Świeże liście śmiało mogą posłużyć jako przyprawa do potraw. Nadadzą daniu oryginalnego, aromatycznego smaku.

Liście szałwii mogą być również smażone i podawanie w formie chipsów, a uzyskany z nich sok mieszany z innymi napojami warzywnymi lub owocowymi.

To może Cię zainteresować ...
Zaburzenia miesiączkowania – 4 najczęstsze objawy
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Zaburzenia miesiączkowania – 4 najczęstsze objawy

Zaburzenia miesiączkowania - objawy : rybi zapach,zbyt częste lub zbyt rzadkie miesiączki, okres trwający zbyt długo, bardzo obfite miesiączki



  • Allen NE, Appleby PN, Davey GK, Key TJ. Hormones and diet: low insulin-like growth factor-I but normal bioavailable androgens in vegan men. Br J Cancer. 2000;83(1):95–97. doi:10.1054/bjoc.2000.1152
  • Ryan KK, Seeley RJ. Physiology. Food as a hormone. Science. 2013;339(6122):918–919. doi:10.1126/science.1234062
  • Coll AP, Farooqi IS, O’Rahilly S. The hormonal control of food intake. Cell. 2007;129(2):251–262. doi:10.1016/j.cell.2007.04.001
  • Jamshidi, N., & Cohen, M. M. (2017). The Clinical Efficacy and Safety of Tulsi in Humans: A Systematic Review of the Literature. Evidence-based complementary and alternative medicine : eCAM, 2017, 9217567. https://doi.org/10.1155/2017/9217567
  • Meissner, H. O., Reich-Bilinska, H., Mscisz, A., & Kedzia, B. (2006). Therapeutic Effects of Pre-Gelatinized Maca (Lepidium Peruvianum Chacon) used as a Non-Hormonal Alternative to HRT in Perimenopausal Women – Clinical Pilot Study. International journal of biomedical science : IJBS, 2(2), 143–159.
  • Clínica Mayo. Tratamientos naturales para el acné: ¿cuál es más eficaz? (2020). Recuperado el 22 de abril de 2021. https://www.mayoclinic.org/es-es/diseases-conditions/acne/expert-answers/natural-acne-treatment/faq-20057915
  • Hormone Health. 10 warning signs you may have a hormonal imbalance (and what to do about it). Recuperado el 22 de abril de 2021. https://hormonehealth.co.uk/blog/10-warning-signs-you-may-have-a-hormonal-imbalance-and-what-to-do-about-it/

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.

Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022



INTERESUJĄCE ARTYKUŁY
Okap kuchenny - poznaj jego zalety i wady
Wskazówki dotyczące domuOkap kuchenny - poznaj jego zalety i wady
Transhumanizm - w jaki sposób może wpłynąć na przyszłość?
Czy wiedziałeś?Transhumanizm - w jaki sposób może wpłynąć na przyszłość?
Leczenie chirurgiczne choroby refluksowej przełyku (GERD)
Kuracje i leczenieLeczenie chirurgiczne choroby refluksowej przełyku (GERD)
Czym są otoczaki ogrodowe?
Ogrody i na zewnątrzCzym są otoczaki ogrodowe?
Skwalan: właściwości i jak go prawidłowo używać
Uroda i PielęgnacjaSkwalan: właściwości i jak go prawidłowo używać
T-shirt w stylu tie-dye: 5 domowych sposobów
Moda i stylT-shirt w stylu tie-dye: 5 domowych sposobów
Sadzenie i hodowla moringi - kompletny przewodnik
Wskazówki dotyczące domuSadzenie i hodowla moringi - kompletny przewodnik
Czym są warunkowe zdolności fizyczne?
Ćwiczenia i sportCzym są warunkowe zdolności fizyczne?
Krok do Zdrowia
Krok do Zdrowia w innych językach:
  • Français
  • Suomi
  • Dansk
  • Deutsch
  • Română
  • Nederlands
  • العربية
  • Ελληνικά
  • Español
  • Português
  • 日本語
  • Українська
  • Türkçe
  • Svenska
  • 한국어
  • Русский
  • 繁體中文
  • English
  • हिन्दी
  • Norsk bokmål
  • Italiano
  • Български
Obserwuj nas

Pozostałe serwisy
  • logo icon mcs
  • logo icon mcs
  • logo icon mcs
  • logo icon mcs

MContigo

Krok do Zdrowia Blog poświęcony zdrowemu stylowi życia.
© 2012 – 2023 . Wszelkie prawa zastrzeżone.


  • Kim jesteśmy
  • Zespół medyczny
  • Kontakt
  • Polityka cookies
  • Zasady i warunki użytkowania
  • Polityka prywatności
  • Polityka reklamowa
  • Polityka redakcyjna