Rany na rękach i palcach u dzieci

Rany na rękach i palcach są szczególnie częste u dzieci, ponieważ są to obszary ciała, które są najbardziej narażone na urazy, podobnie jak buzia. 
Rany na rękach i palcach u dzieci

Ostatnia aktualizacja: 24 listopada, 2020

Od urodzenia jesteśmy ciekawi odkrywania środowiska wokół nas. Dzieci wkładają rzeczy do ust i dotykają wszystkiego, ponieważ uczą się i doświadczają swojej wrażliwości dotykowej. Są więc przez to znacznie bardziej podatne na urazy i wypadki, co w konsekwencji oznacza rany na rękach i palcach.

Istnieje pewna graficzna reprezentacja wrażliwości organizmu zwana homunkulusem Penfielda. Takie mapowanie wrażliwości zmysłowej po raz pierwszy zostało opisane przez dr. Penfielda, neurochirurga, który zdobył wielką sławę w połowie XX wieku za swoją pracę na obszarach mózgu.

Jeśli spojrzymy na homunkulusa Penfielda, od razu możemy zauważyć, że usta i ręce są wyraźnie powiększone, co reprezentuje ich wrażliwość sensoryczną. Te właśnie obszary mają najwięcej receptorów czuciowych. To wyjaśnia również, dlaczego dzieci chcą wszystkiego dotykać i wszystko wkładają do ust. Z tego samego powodu tak często występują u nich rany na rękach i palcach.

Zobacz również: Homunkulusy Penfielda

Ponadto, gdy dzieci rosną i zaczynają chodzić, układ równowagi rozwija się. Tak więc, podczas upadku, dzieci odruchowo używają rąk, aby w ten sposób chronić głowę, jak również resztę ciała.

Homunkulusy Penfielda

Rany na rękach i palcach: wypadki domowe

W konsekwencji wypadków domowych najczęściej występują rany na rękach i palcach.

Największą przyczyną śmierci niemowląt w naszym środowisku są wypadki domowe. Domy są pełne niebezpieczeństw dla dzieci, dlatego należy eliminować te zagrożenia.

Narzędzia chirurgiczne

W wypadkach domowych szczególnie często spotyka się oparzenia elektryczne i skaleczenia palców. W tym wszystkim bardzo ważne jest zatem, aby wiedzieć, jakiego typu rany na rękach i palcach występują najczęściej. Ponadto, trzeba umieć prawidłowo zadbać o ich leczenie, aby uniknąć powikłań.

Jakie są najczęstsze rodzaje obrażeń na dłoniach i palcach?

Jak wspomniano w poprzedniej sekcji, urazy rąk i palców są niezwykle częste u dzieci. Mogą być konsekwencją wielu różnych przyczyn, więc skupimy się na najbardziej powszechnych:

  • Rany cięte: czyli to, co nazywamy przecięciami. Skóra dzieci jest bardzo cienka, więc rany mogą pojawić się nawet poprzez kontakt z kartką papieru. Powszechne są skaleczenia przez dotykanie krawędzi puszek lub napoju gazowanego, oraz przez kontakt z małymi kryształkami szkła znajdującymi się na podłodze itp.
  • Tępe urazy: powstają w konsekwencji uderzenia i upadku. Zwykle kojarzą się z siniakami i stłuczeniami. Jeśli upadki są poważne, może dojść do złamania nadgarstka lub kości paliczkowych palców.
  • Rany kłute: są najbardziej skomplikowane w leczeniu, ponieważ podczas penetracji obiektu w skórę, powstaje głębsza rana i wiąże się z większym ryzykiem zakażenia. W tym przypadku konieczne jest upewnienie się, że w tkance nie ma pozostałości ciała obcego, a obszar musi być bardzo dobrze zdezynfekowany.
  • Rany w wyniku otarcia: są to zadrapania, które powstają podczas silnego otarcia skóry o ziemię podczas upadku. Zazwyczaj są to typowe obrażenia kolan, ale mogą również pojawić się na rękach (typowe dla upadku z roweru lub na szkolnym boisku).

Jak leczyć rany na rękach i palcach?

Zwłaszcza dzieci są najbardziej narażone na uszkodzenia dłoni i palców. Bez względu na rodzaj rany, musisz przestrzegać serii ogólnych wytycznych, aby zapobiec ich zakażeniu. Przede wszystkim należy upewnić się, że w skórze nie pozostały żadne ciała obce i oczyścić obszar.

Opatrywanie ran

Skóra jest pełna małych naczyń włosowatych, więc nawet jeśli rana jest bardzo powierzchowna, może bardzo krwawić. Jeśli zastosujemy zimną wodę lub lód naczynia skurczą się i krwawienie ustanie. Najlepiej położyć lód owinięty w opatrunek z jałowej gazy, aby uniknąć bezpośredniego kontaktu ze skórą. Ponadto zimno pomaga zmniejszyć stan zapalny.

Następnie obszar rany musi być dokładnie zdezynfekowany. Istnieją roztwory dostępne w aptece, takie jak jodyna lub chlorheksydyna, które są gotowe do użycia i bardzo skuteczne. Ponadto często są dostępne w postaci sprayu, który pozwala dokładnie spryskać skórę w miejscu skaleczenia.

Jeśli mimo wszystko nie widać poprawy, a rany na rękach i palcach są głębokie i trudno je oczyścić, zalecamy udać się bezpośrednio do lekarza i sprawdzić kartę szczepień. Może być konieczne szycie w celu uniknięcia ryzyka powikłań i przyśpieszenia leczenia.

To może Cię zainteresować ...
Blizny i skaleczenia – zrób naturalny krem leczniczy
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Blizny i skaleczenia – zrób naturalny krem leczniczy

Wiele osób ma blizny, które chce ukryć, ponieważ negatywnie wpływają na wygląd skóry. Poznaj naturalny środek na ten problem!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Salem Z., C., Pérez P., J. A., Henning L., E., Uherek P., F., Schultz O., C., Butte B., J. M., & González F., P. (2000). Heridas: Conceptos generales. Cuadernos de Cirugía. https://doi.org/10.4206/cuad.cir.2000.v14n1-15
  • Ruiz, E. F. (2013). Antisépticos y desinfectantes. Enfermedades Infecciosas y Microbiologia. https://doi.org/10.1007/s00299-010-0857-1
  • Santos Heredero, F. X., Rodríguez Arias, C. A., Barberán López, J., Martín Antona, E., Pérez del Caz, M. D., Torres García, A., … Viadé Juliá, J. (2014). Heridas y Cicatrización. Revista de La Sociedad Española de Heridas.

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.