Siniaki – 10 domowych metod na ich usunięcie

13 listopada, 2018
Ocet jabłkowy dobrze wpływa na krążenie krwi. Zastosuj lekki masaż na posiniaczone miejsce, co pomoże uwolnić krew uwięzioną tuż pod skórą.

Stłuczenia, czyli krwiaki znane również jako siniaki, powstają w sytuacji, gdy krew zbiera się tuż pod powierzchnią skóry. Zwykle pojawiają się po uderzeniu lub stłuczeniu danego miejsca ciała.

Każdy z nas z pewnością nie raz i nie dwa zaliczył podobne zdarzenie, więc wszyscy wiemy doskonale, jak bolesne i uciążliwe mogą być siniaki.

Dlatego też w tym artykule zaprezentujemy Ci 10 sposobów na siniaki, które są proste, skuteczne i naturalne, a na dodatek możesz je zastosować w domowym zaciszu.

Siniaki – 10 domowych metod na ich usunięcie

1. Korzeń arniki

Arnika jest jednym z najbardziej efektywnych i popularnych środków na wszelkiego rodzaju siniaki. Z uwagi na swoje działanie stanowi doskonałe uzupełnienie dla leków i specyfików o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym

Swoje właściwości zawdzięcza wysokiej zawartości kwasu galusowego, kawowego oraz chlorogenowego, a także helenaliny oraz dwuhydrohelenaliny.

2. Lód

Innym popularnym lekarstwem na wszelkiego rodzaju siniaki i stłuczenia jest lód. W rzeczywistości ludzie wykorzystują jego właściwości już od wielu lat.

Z uwagi na swoje właściwości lód jest naprawdę skutecznym środkiem, przykładanie zimna do bolącego miejsca powoduje kurczenie się naczyń krwionośnych biegnących pod powierzchnią skóry, co przekłada się na zmniejszenie stanu zapalnego.

Kostki lodu

Dodatkowo przyłożenie lodu do posiniaczonego miejsca wywołuje efekt znieczulenia, co pomaga powstrzymywać dalszy rozwój siniaków. Należy przy tym pamiętać o tym, aby zastosować okład z lodu jak najszybciej po uderzeniu lub stłuczeniu.

3. Sól

Sól to kolejny dobry wybór dla kogoś, kto chce zwalczyć siniaki, jakich się nabawił. Nałóż trochę soli na bolące miejsce, gdzie będzie ona następnie wchłaniać płyn limfatyczny gromadzący się pod skórą, zmniejszając tym samym stan zapalny i ból wywołany przez siniaki.

4. Cebula

Pozycję czwartą na naszej liście opcji godnych uwagi zajmuje cebula. Gdy pojawi się u Ciebie siniak, powinieneś jak najszybciej nałożyć warstwę cebuli na bolące miejsce.

Cebula

Allinaza, czyli ten sam związek chemiczny wywołujący łzawienie podczas krojenia tego warzywa, stymuluje przepływ płynu limfatycznego i zapobiega gromadzeniu się krwi tuż pod skórą.

Powinieneś zastosować okład z cebuli tak szybko, jak to tylko możliwe zaraz po zdarzeniu, którego skutkiem mogą być siniaki.

5. Ocet jabłkowy

Nalej trochę octu jabłkowego na gazik i przyłóż go do siniaka, jednocześnie delikatnie masując.

Pobudza to krążenie krwi tuż pod powierzchnią skóry powodując skuteczniejsze rozprowadzenie gromadzącej się w uderzonym miejscu krwi.

6. Aloes

Aloes znany jest ze swoich właściwości przeciwzapalnych i z tego też powodu powszechnie używa się go na potrzeby leczenia wszelkiego rodzaju stłuczeń i innych urazów, zwłaszcza oparzeń.

Aloes

Wszystko to dzięki żółtemu płynowi noszącemu nazwę „gorzki aloes”. Stosuje się go na stłuczone miejsca, dzięki czemu siniaki nie staną się fioletowe. Jeśli zastosowałeś wcześniej także żel chłodzący, to w efekcie uzyskasz zmniejszenie bólu i oczywiście redukcję stanu zapalnego.

7. Pietruszka

Kiedy pojawiają się na Twoim ciele siniaki, powinieneś urwać kilka gałązek pietruszki i użyć ich jako okładu na bolące miejsce.

Pietruszka dysponuje znakomitymi właściwościami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi, które pomogą Ci złagodzić ból.

Pietruszkę stosuje się również w celu zmniejszenia opuchlizny stawów.

8. Oczar

Oczar to bardzo popularna roślina w Japonii i Chinach cechująca się właściwościami, które mogą zmniejszyć stan zapalny i złagodzić ból po wszelkiego rodzaju urazach.

W tym celu powinieneś przygotować napar korzystając z liści tej rośliny i zastosować okład ze zwilżonej w tak uzyskanym płynie gazy na bolące miejsce.

9. Czosnek

Czosnek jest również doskonałym sposobem na siniaki. Jako, że jest on naprawdę silnym przeciwutleniaczem, możesz zastosować trochę świeżego soku z czosnku na swoje siniaki, co jednocześnie będzie stymulowało regenerację tkanek.

Ząbki czosnku

Jedzenie czosnku jest równie naprawdę korzystne dla Twojego zdrowia.

10. Ziemniaki

Ostatnim opisanym dziś przez nas sposobem na siniaki będą ziemniaki. Zawierają katalazę, środek stymulujący zdrowy przyrost komórek oraz zmniejszający ból i stan zapalny.

Po prostu przyłóż niewielki kawałek ziemniaka bezpośrednio na siniak i pozostaw go tak na kilka minut.