Sprzątanie - 12 sposobów na kłopotliwe miejsca

Czy wiesz, że sok z cytryny pomoże Ci usunąć osad z mydła z kabiny prysznicowej i wanny? Inny skuteczny sposób to także woda utleniona.
Sprzątanie - 12 sposobów na kłopotliwe miejsca

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Sprzątanie w domu to obowiązek, który pochłania naprawdę dużo czasu. Od czasu do czasu warto jednak przeprowadzić gruntowne porządki, aby uniknąć odkładania się w mieszkaniu grubych warstw kurzu, brudu i pyłków.

Jeśli sprzątanie spędza Ci sen z powiek i nie wiesz jak poradzić sobie z pewnymi kłopotliwymi miejscami w Twoim domu, mamy dla Ciebie dobrą nowinę – poniżej znajdziesz 12 porad, które sprawią, że uporasz się z tym obowiązkiem w mgnieniu oka.

Tapicerki

Aby wyczyścić obicia mebli albo tapicerkę w samochodzie, przygotuj mieszankę wody gazowanej, octu i mydła. Do prania wykorzystaj szczoteczkę. W przypadku uporczywych plan konieczne może okazać się użycie odkurzacza parowego.

Okna

Aby dokładnie umyć duże okna na błysk, wymieszaj sodę oczyszczoną z octem i wykorzystaj szczoteczkę lub miękką szmatkę. W trudno dostępnych miejscach przydatne mogą okazać się waciki.

Kanapa

Jeśli chcesz usunąć plamy z kanapy lub fotela, przygotuj roztwór wody destylowanej i alkoholu, a następnie wetrzyj tę mieszankę szczoteczką lub ściereczką. Efekt będzie natychmiastowy – spróbuj, sprzątanie jeszcze nigdy nie było tak proste!

Sprzątanie stołów i blatów

Stoły i blaty to obszary, których regularne i dokładne sprzątanie i czyszczenie jest konieczne, gdyż to na tych powierzchniach najczęściej przygotowujemy posiłki. Aby wyczyścić kuchenny blat lub stół, przygotuj mieszankę wody utlenionej i wody (w proporcjach 1:2) i użyj butelki ze spryskiwaczem.

Sprzątanie kuchni

Jest to doskonały sposób na pleśń i resztki jedzenia. Inny sposób na sprzątanie kuchni to mieszanka sody oczyszczonej i olejku cytrynowego – wtarte w powierzchnie nie tylko je czyszczą, ale również skutecznie dezynfekują.

Ekrany i monitory

Są to szczególnie ciężkie do wyczyszczenia przedmioty, ponieważ zazwyczaj mają one w sobie wiele wgłębień i drobnych dziurek, w których odkłada się kurz i brud. Aby sobie z tym poradzić, wykorzystaj szczoteczkę do makijażu, której już nie używasz i dokładnie wyszoruj kłopotliwą powierzchnię.

Piekarnik

Sprzątanie kuchni wiąże się nieodłącznie z czyszczeniem piekarnika, co samo w sobie stanowi nie lada wyzwanie, przez wzgląd na tłuszcz i resztki jedzenia. Aby ułatwić sobie pracę, spryskaj ścianki piekarnika wodą, a następnie posyp sodą oczyszczoną. Pozostaw na noc, a rano wyczyść dokładnie ściereczką.

Podłogi

Tłuste plamy czy kurz sprawiają, że podłoga wygląda na brudną. Jeśli plamy są świeże, zaaplikuj na nie talk kosmetyczny, pozostaw na 10 minut, a następnie wytrzyj.

Pastowanie podłóg

Jeśli zabrudzenie jest starsze, wykorzystaj płyn do mycia naczyń i szczoteczkę. Pozostaw na 10 minut, następnie spłucz wodą.

Sprzątanie lodówki

Lodówka to jedno z miejsc, które sprawiają, że sprzątanie nie jest naszą ulubioną czynnością. To w lodówce żerują często bakterie, pozostają resztki jedzenia i unoszą się nieprzyjemne zapachy. Aby umyć lodówkę, przygotuj mieszankę sody oczyszczonej z wodą utlenioną i wodą (proporcje 1:1:2).

Użyj butelki ze spryskiwaczem, by zaaplikować mieszankę na całą powierzchnię. Pozostaw na 10 minut, następnie dokładnie wytrzyj ściereczką.

Szafki

Aby szafki były czyste i błyszczące, możesz wykorzystać sodę oczyszczoną i wodę. Na trudniejsze plamy dodatkowo dodaj ocet. Pozostaw na kilka minut, a następnie usuń brud ściereczką.

Wanna i prysznic

Sprzątanie łazienki to przede wszystkim usuwanie osadów i zacieków z mydła. Aby się ich pozbyć wykorzystaj sok z cytryny  i zeskrob zanieczyszczenia szczoteczką. Możesz także zastąpić sok z cytryny wodą utlenioną.

Toaleta

Sprzątanie toalety będzie prostsze jeśli wykorzystasz sodę oczyszczoną i sok z cytryny, a następnie wyszorujesz ją za pomocą szczoteczki.

Sprzątanie toalety

Pomocny może okazać się także ocet winny.

Lustra

Lustra i inne szklane powierzchnie to duże wyzwanie, ale nie martw się – Twoim sojusznikiem jest ocet. Wymieszaj go z wodą w proporcjach 1:3. Użyj butelki ze spryskiwaczem, a następnie wyczyść lustro ściereczką.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.