Ocet jabłkowy - 15 nieznanych zastosowań

Ocet jabłkowy - 15 nieznanych zastosowań

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Możliwe, że masz w swojej kuchni przepyszny ocet jabłkowy i używasz go jedynie do doprawiania potraw, zwłaszcza warzyw. To jednak nie jest jego jedyna zaleta. Octu jabłkowego można używać nie tylko w kuchni, lecz także do sprzątania i zabiegów kosmetycznych. W tym artykule przedstawimy Ci 15 ciekawych zastosowań tego octu.

Ocet jabłkowy ma kwaśny smak i zapach jabłek, ponieważ produkuje się go z jabłek, do których dodaje się drożdże. Dzięki zawartości drożdży cukier zawarty w jabłkach przekształca się w alkohol, który następnie ulega fermentacji octowej.

Już dawno temu ocet jabłkowy używano do pobudzania krążenia, poprawiania odporności, oczyszczania wątroby i krwi oraz do leczenia przeziębienia i kaszlu.

Ocet jabłkowy przeczyszcza rury

Ocet jabłkowy w połączeniu z sodą oczyszczoną bardzo skutecznie czyści rury. Aby udrożnić odpływ rury, przygotuj mieszankę z pół szklanki sody oczyszczonej i pół szklanki soli kuchennej. Wlej ją do zlewu i zalej octem jabłkowym (około pół szklanki). Następnie wlej szklankę wrzącej wody.

Rozjaśnia skórę

Ocet jabłkowy może uregulować pH Twojej skóry i wyeliminować plamy i przebarwienia. Jeżeli chcesz rozjaśnić skórę i nadać jej jędrności, wykonaj masaż twarzy wacikiem zamoczonym w occie.

ocet jabłkowy i jego zastosowania

Eliminuje kurzajki

Kurzajki wyglądają bardzo nieestetycznie. Jeżeli chcesz się ich pozbyć, zamocz wacik w occie jabłkowym i posmaruj nim zmiany skórne. Następnie nałóż ten sam wacik na kurzajkę, przewiąż bandażem i pozostaw na niej na całą noc.

Zwalcza łupież

Ocet jabłkowy doskonale myje włosy i zwalcza łupież. Wymieszaj wodę z octem (w jednakowych proporcjach) i wykonaj swego rodzaju płukankę, robiąc jednocześnie delikatny masaż

Poprawia humor

Aby poprawić sobie samopoczucie, rozpuść jedną łyżkę stołową octu jabłkowego w szklance wody i pij przed każdym posiłkiem. Przygotowany preparat rozpuszcza proteiny zawarte w aminokwasach, wytwarzając tym samym tryptofan, odpowiedzialny za uwalnianie serotoniny.

Dezynfekuje mieszkanie

Ocet to najlepszy produkt pochodzenia naturalnego, jeżeli chodzi o dezynfekcję i usuwanie mikroorganizmów. Wystarczy, że rozpuścisz szklankę octu jabłkowego w trzech litrach wody i spryskasz nim powierzchnie, które zamierzasz sprzątać.

Wybiela zęby

Masz przebarwienia na zębach? Nałóż odrobinę octu jabłkowego na zęby i spłucz je wodą, aby usunąć przebarwienia i wybielić szkliwo. Octu możesz używać również na zasadzie płynu do płukania jamy ustnej: wymieszaj jedną łyżeczkę octu w szklance wody.

ocet jabłkowy wybiela zęby

Przyspiesza metabolizm

Może wydawać się to niewiarygodne, ale ocet jabłkowy jest świetnym środkiem na odchudzanie. Pomaga przyspieszyć metabolizm, zwiększając spalanie kalorii i tłuszczu. Wystarczy wymieszać dwie łyżeczki octu w szklance wody i pić przed każdym posiłkiem, żeby już po pewnym czasie zauważyć efekty.

Łagodzi oparzenia

Przygotuj spray z octem i wodą, w proporcjach 3:1, aby złagodzić oparzenia i podrażnienia wywołane przez promienie słoneczne. Poczujesz natychmiastową ulgę.

Uśmierza bóle gardła

Płukanie gardła octem jabłkowym łagodzi stany zapalne. Rozpuść dwie łyżki stołowe octu jabłkowego w 100 ml wody, a następnie wypij.

Ocet jabłkowy łagodzi bóle gardła

Działa przeciwbólowo

Relaksująca kąpiel z dodatkiem octu jabłkowego łagodzi bóle mięśni i stawów, zwłaszcza w przypadku artretyzmu.

Zdrowe i błyszczące włosy

Ocet jabłkowy łagodzi problemy z włosami, eliminuje nieczystości we włosach i nadaje im blasku. Wypłucz włosy tak jak zwykle, nałóż odrobinę octu, a dopiero potem odżywkę.

Dodaje energii

Ocet jabłkowy zawiera enzymy, które pozwalają uniknąć wyczerpania organizmu. Jeżeli potrzebujesz zastrzyku energii, wypij łyżkę stołową octu rozpuszczoną w szklance wody.

Zmiękcza tkaniny

To świetna alternatywa dla płynów do płukania tkanin. Co więcej, tania i ekologiczna. Nie tylko sprawi, że Twoje tkaniny będą miękkie, ale też idealnie je zdezynfekuje.

Łagodzi nadkwaśność i zgagę

Wypij jedną łyżkę stołową octu rozpuszczoną w szklance wody, aby zwalczyć zwalczyć refluks żołądka i zgagę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Romero Rodríguez, L. E. (2017). Efecto del vinagre de sidra de manzana en el perfil lipídico en rattus rattus var. wistar hipercolesterolémicas. http://dspace.unitru.edu.pe/bitstream/handle/UNITRU/9460/RomeroRodriguez_L.pdf?sequence=1&isAllowed=y
  • Atik, D., Atik, C., & Karatepe, C. (2016). The effect of external apple vinegar application on varicosity symptoms, pain, and social appearance anxiety: a randomized controlled trial. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine, 2016. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4735895/
  • Aloe, A. (n.d.). 2.2 ACIDEZ DEL ESTOMAGO/PIROSIS. Alimentos, Baños, Emplastos, Licores Medicinales, 41.
  • Shishehbor, F., Mansoori, A., Sarkaki, A. R., Jalali, M. T., & Latifi, S. M. (2008). Apple cider vinegar attenuates lipid profile in normal and diabetic rats. Pakistan Journal of Biological Sciences, 11(23), 2634. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19630216
  • Yagnik, D., Serafin, V., & Shah, A. J. (2018). Antimicrobial activity of apple cider vinegar against Escherichia coli, Staphylococcus aureus and Candida albicans; downregulating cytokine and microbial protein expression. Scientific reports, 8(1), 1732. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5788933/

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.